A 3 fehér méreg

Emésztő rendszerűnk két fő dologra alakult ki. Az egyik, hogy a testi szükségletekhez elengedhetetlen tápanyagokat, vitaminokat, nyomelemeket, ásványi anyagokat, zsírokat, fehérjéket és szénhidrátokat a szervezetünk számára biztosítsa. A másik, hogy az emésztési és feldolgozási folyamatokból képződött salakanyagokat eltávolítsa a szervezetünkből. Ha folyamatosan "mérgezzük" a szervezetünket, ezeket a mérgek felhalmozódnak a szervezetben, aminek súlyos élettani következményei lehetnek.

Első méreg: a finomított cukor

Hosszú évezredekig megvoltunk nélküle, ma viszont már el sem tudjuk képzelni az életünket cukor nélkül, annak ellenére, hogy a cukorbetegséget pont a cukor elterjedésével egy időben jegyezték fel először.

A rettegett cukorbetegség: A cukorbetegség kialakulását számtalan tényező befolyásolhatja, de a legújabb kutatási eredmények szerint a finomított cukorfogyasztás az eddigieknél is nagyobb szerepet játszik ebben - a kutatók
szerint a felfedezés olyan jelentőségű, mint a dohányzás és a tüdőrák közötti kapcsolat feltárása.

A vizsgálat során 175 országban térképezték fel a cukorfogyasztás és a cukorbetegség gyakoriságának összefüggéseit, az eredmények pedig azt mutatják, hogy - függetlenül az elhízott emberek arányától - minél több cukrot fogyaszt egy népcsoport, annál több cukorbeteg akad közöttük, míg ha valamilyen okból csökken a cukorfogyasztás, a betegség aránya is csökken. Az elemzések alapján úgy tűnik, nem is az elhízás a fő oka a cukorbetegség kialakulásának, hanem a túlzásba vitt édes élet.

"A cukor egy teljesen halott anyag. Mesterségesen előállított, finomított kivonat. Csak kalorikus értéke van. A szervezetbe jutva elrabolja a már birtokolt tápanyagokat. Akik cukrot fogyasztanak, alkoholisták, anélkül, hogy tudnának róla." Dr. Shelton

Szinte minden élelmiszer tartalmaz cukrot. A cukor teszi ki a táplálékkal felvett szénhidrátok mintegy 50 %-át. A cukor, melyből egy átlag magyar ember évente 65-70 kg-ot fogyaszt (gondolja csak el ezt a mennyiséget a nappalijába, aztán gondolja el, hogy ezt Ön mind megeszi, majd tegyen mellé ugyanekkora mennyiséget, amelyet a párja fogyaszt el, ez már nagyjából 2 raklapnyi cukor ).

A finomított cukor hatása: A finomított cukor (mindenféle édesség) fogyasztása a cukor gyors felszívódásával jár. A túl nagy mennyiségű cukor túlstimulálja a hasnyálmirigy működését, s így ugrásszerűen megnő az inzulin termelése.
Az inzulin egy anyagcsere szabályzó hormon. Célja, hogy az összes cukrot azonnal kivonja a vérből; vagyis az inzulin a végrehajtója annak a döntésnek, hogy a kapott tiszta energia mekkora része menjen azonnali felhasználásra, és mennyi legyen abból eltárolva. Mivel a cukor hatására hirtelen megugrott az inzulintermelés, a nagy mennyiségben jelen lévő inzulin azonnal és gyorsan kivonja az összes cukrot a vérből. És mivel a szervezet nem képes felhasználni ezt a nagy mennyiségű energiát, kénytelen lesz azt elraktározni. Vagyis gyarapodnak a zsírpárnák.

A cukor hatására kiváltott fokozott inzulinműködés teljes ciklusa:
1.Ugrásszerűen megnő az energiaszint.
2.A szervezet nem képes a hirtelen kapott energiát felhasználni; gyarapodnak a zsírpárnák.
3.Mivel a túlzott inzulinműködés kivonta az összes cukrot a vérből; a vércukorszint leesik.
4.Elveszítjük a kapott energia-löketet, melynek következménye fáradtság, esetleg szédülés.
5.Az alacsony vércukorszint erős éhségérzettel újbóli szénhidrátot (cukrot) "követel".

A cukor fáradttá tesz és összezavarja az immunrendszert, savasodáshoz vezet és ezen keresztül (amint azt mindenki tudja) árt a fogaknak. Bomlása során B1-vitaminra van szüksége, ezáltal elrabolja ezt a vitamint a szervezetünktől. A B1- vitamin hiányának egyenes következménye a fokozott idegesség, agresszivitás, székrekedés és a légzési nehézségek.

Gyengíti a gyomor perisztaltikáját (a gyomorban a táplálék mozgása). A túl sok cukor elsősorban a hasnyálmirigyet terheli le, mert arra kényszeríti, hogy inzulint termeljen, és ezáltal csökkentse a vércukorszintet. A lecsökkent vércukorszint azonban farkasétvágyat gerjeszt, aminek következtében megint csak sokszor nyúlunk édességekhez, így az ördögi kör bezárul.

A finomított cukor fogyasztása hatására a hasnyálmirigyben, az inzulintermelő béta-sejtek kimerülnek. A szervezet számtalan tartalékkal rendelkezik, az egyik ebből az inzulintermelés képessége. A hasnyálmirigyünk körülbelül ötszáz évre van kalibrálva. Az emberek a túlzott cukorfogyasztás segítségével képesek negyven-ötven év alatt elhasználni!

A fent leírtak főleg csak a fehér (finomított) cukorra vonatkoznak.A cukornádból kivont természetes cukor sok létfontosságú nyomelemet, ásványi anyagot és vitamint tartalmaz. A mi cukrunk azonban a finomítás során elvesztette mindezt, ráadásul fehérítették is, ami további megterheléseket jelent.

A legfőbb ok, amiért ártalmunkra van a finomított cukor, az, hogy a természetben előforduló növények cukortartalma lényegesen alacsonyabb, mint a bolti fehércukoré. A cukorrépa cukortartalma: 18%, a finomított cukoré 95%.

A szervezetünk nincs felkészülve ilyen töménységű cukor befogadására, ezért nem is képes maradéktalanul megemészteni és a fölös cukor megerjed. Sir Ch. Best, az inzulin egyik felfedezője hívta fel a figyelmet arra, a cukor ugyanúgy hat a szervezetre, mint az alkohol. Az alkohol legfőképpen a májat és az idegsejteket károsítja; sejtméreg.

A cukros étrend 20-30 százalékkal növeli a gyomorsav mennyiségét, ami ingerli az emésztőcsatorna felső szakaszát, a nyelőcsövet és a garatot, valamint hajlamosít a fekélyre. Ha az étrendből kivonjuk a cukrot, megszűnhet az emésztési zavarok 60-70 százaléka.További indoklás nélkül néhány jellemző betegség, melyet a cukor okozhat: szívinfarktus, trombusképződés, cukorbetegség, elhízás, emésztőrendszer megbetegedései, köszvény, csontritkulás, rák, vitamin- és nyomelem hiány, belső elválasztású mirigyrendszer zavarai, fáradékonyság stb.

Összegezve: A finomított cukor nem egészséges. A túlzott inzulintermelésen kívül (ami elhízáshoz vezet) gátolja a fehérjék, a kalcium és sok más ásványi anyag felszívódását, valamint visszafogja jó néhány létfontosságú emésztő baktérium szaporodását is.

Ahhoz, hogy mentesüljünk, és a családot is megóvjuk a cukor káros hatásaitól, alaposan fel kell kötnünk az alsóneműt, mert cukor valamilyen formában szinte minden ételben van, ráadásul a "cukor hozzáadása nélkül" felirat is megtévesztő lehet, hiszen ez csak a szacharózra vonatkozik, a glükózszirupra vagy ipari fruktózra már nem. Hiába kerüljük a gyorséttermi ételeket, szénsavas üditőket, édességeket, mikor az egészségesnek hirdetett fitt feliratú müzli vagy a 0%-os joghurt akár harmada is cukorból áll, egy evőkanál ketchup pedig egy teáskanálnyi cukrot tartalmaz - de a sort folytathatnánk a zacskós levesekkel, gyümölcslevekkel, csirkefalatokkal, kenyerekkel, a sok kicsi pedig sajnos itt is sokra megy.

Az édességekkel az az egyik legnagyobb baj, hogy nehéz egy-két falat után abbahagyni őket. Ekkor jöhet jól, ha a vágyott mogyorókrémet valami más, egészséges étellel párosítjuk, például banánnal és mandulával: sokkal hamarabb jóllakunk, némi vitaminhoz is jutunk, az édességek iránti vágy pedig alábbhagy egy időre.

Számtalan apró trükköt bevethetünk annak érdekében, hogy az édes íz élvezete
és az egészségünk egyaránt megmaradjon: Kombináljunk!

Az első lépés: A cukrot pótoljuk mézzel, nádcukorral, maláta- és gyümölcscukorral.

Vigyázzunk azonban az édesítőszerekkel is, mert ezeknek gyakorlatilag több káros hatásuk van, mint a finomított cukornak! Ezek vegyileg előállított készítmények, melyek aspartam, sacharin és acesulfam nevezetű anyagokat tartalmaznak. Az édesítőszerek használata pedig ahelyett, hogy fogyást eredményezne, hizlaló hatást váltanak ki a szervezet inzulinszabályzó mechanizmusainak becsapásával.

Az édesítő szerek közül az alábbiak fogyasztását javaslom:
- Xilit: A xilit egy természetben is előforduló „édesítőszer”, amelyet általában
nyírfából, bükkfából vagy kukoricacsutkából állítanak elő. A xilit lúgosító hatású, tehát elősegítheti a szervezet savtalanítási folyamatait. A cukorhoz képest 40 %-kal kevesebb kalóriát és 75 %-kal kevesebb szénhidrátot tartalmaz. Nem nyújt táptalajt a gombáknak, így nem alkalmas élesztővel készült ételek, tészták készítéséhez. Candidások is fogyaszthatják.
-Stevia: A Stevia gyógynövény, amely Dél-Amerikában őshonos. Évszázadok óta édesítőként használják. A stevia növényből számos természetes anyag kivonható; az egyik legjobb ízű és az összes közül legédesebb a nagytisztaságú rebaudiozid-A (Reb A),akár háromszázszor édesebb a cukornál, de nem tartalmaz kalóriát vagy szénhidrátot, egészséges alternatívát kínál a cukor helyetta cukorbetegek számára is.
-Eritriol: Az eritritol széles körben kedvelt édesítőszer, mely gyümölcsökben természetes módon is elfordul. Legnagyobb előnyös tulajdonságai között szerepel
alacsony kalóriatartalma, hiszen 100 grammjában mindössze 20 kalória található. Glikémiás indexe nulla, gyakorlatilag semmilyen hatással nincs a szervezet
inzulintermelésére, inzulinreakciót nem vált ki.  A kristálycukor édesítőerejéhez képest 60-80%-os édesítőerővel bír. Cukorbetegek is fogyaszthatják.

2. méreg: a finomított konyhasó

A só nem más, mint folyékony napenergia, mértani szerkezetben megkötve, ami képes életet létrehozni és fenntartani. Kb. 250 millió évvel ezelőtt a napfény energiája kiszárította az Ősóceánt, ez az energia van a sókristály rácsaiban tárolva. Víz hozzáadásakor ezt az energiát felszabadítjuk, a sóban lévő elemek ionizálódnak, így kialakul egy „energia tenger”, ami csak arra vár, hogy életet adjon, illetve fenntartson.

Őseink a só lelőhelyeit őrizték, értéke vetekedett az aranyéval, az ókorban fizetőeszköz volt. Egyes népek varázslatos erőt tulajdonítottak neki. „Kevés a só a sótartóban” – tartja a mondás arról, aki nem sok ésszel büszkélkedhet. Valóban: nélküle nem lennénk képesek egyetlen gondolat megformálására sem, ugyanis az idegrostok impulzusainak továbbításához nélkülözhetetlen. Emellett szerepe van a szervezeten belüli sav-bázis és a folyadék-egyensúly fenntartásában, valamint az izomműködésben.

Száz évvel ezelőtt még a mesék fő mondanivalója az volt, hogy mennyire szeretik az emberek a sót, mára azonban ez a nézet sokat változott. A tény az, hogy a só kihozza az ízeket és az is igaz, hogy szervezetünknek komoly szüksége van ásványi anyagokra, de a manapság használatos mennyiség már gyakran túl van az egészségesség határán, főleg ha ezt a kívánt mennyiséget a rossz minőségű, adalékokkal teli sókból fogyasztjuk!

Az emberi szervezet vízből és sóból áll. A só alatt nem a hagyományos értelemben vett finomított konyhasót értjük, hanem a természetben előforduló, eredeti állapotban előforduló sókat, melyben különböző minőségű és mennyiségű ásványi anyagok vannak.

Tudta?
- hogy az emberi test több, mint 70%-a víz?
- hogy a magzatvíz egy 37 fokos 1%-os sóoldat, ami azonos az Ősóceán só koncentrációjával?
- hogy az emberi agy 90%-a víz?
- hogy só nélkül az emberi agy nem lenne képes egyetlen egy gondolatra sem?

A sóra a szervezetnek szüksége van. Ezt nem vitatja senki. A szükséges mennyiség azonban felnőtt ember esetében kb. 3 gramm naponta. A legenyhébb felmérési adatok szerint is azonban egy átlag magyar felnőtt ember napi 15 grammot fogyaszt belőle naponta. Ilyen mennyiségben a fehér arany fehér méreggé válik.

A szervezetünk ugyanis nemünktől, korunktól és testfelépítésünktől függően
eltérő mennyiségű sót képes kiválasztani a vesén keresztül. Minél több
finomított konyhasót fogyasztunk, annál több folyadék szükséges az eltávolításához. Ez azonban terheli a vesét és a szívet, amit tetéz az is, hogy a sok nátrium rendszeres fogyasztása – vizsgálatok sora igazolja – magas vérnyomást okoz. A sok finomított só-bevitel hatására a vese sok vizet tart vissza, emiatt az arcunkon, lábszárunkon kiszárad a bőr. A táskás szem szintén vesegyengeségre utal, ami só felhalmozódás következménye is lehet. A túlzott finomított só fogyasztás növeli az ödéma hajlamot azáltal, hogy a sejtközi térben megköti a folyadékot. Ezért is fontos a nagy mennyiségű folyadék utánpótlás.

A finomított konyhasó fogyasztásának következményei: ödéma, cellulitisz, arthrosis, artritis, köszvény, korai ráncosodás stb. A konyhasóhoz hozzáadott mesterséges jód és fluor tovább fokozza az agresszivitását.

A só fogyasztás csökkentésével a feleslegesen visszatartott víz elhagyja a szervezetet, így a testsúlyunk csökkenni fog. A megfelelő napi só mennyiséghez ételeinkből könnyedén hozzájutunk, ezért ha csak lehetséges, ne sózzunk semmit
feleslegesen. Javasolt a Himalája só, a nem jódozott tengeri só használata.

A konyhasó, a Himalája-só, vagy a tengeri só bár mikroelemeiben különbözik, a fő alkotóelemeiben - a nátriumban és a klórban - megegyezik.

A só, azaz a nátrium-klorid két alkotórésze a nátrium (40%) és a klór (60%). A nátrium a klórral és a káliummal együtt a szervezet folyadékháztartását szabályozza. Jelentős szerepe van az ingerületátvitelben, így az ideg- és izomműködésben, valamint a vérnyomás szabályozásában és egyes enzimek aktiválásában.

A nátrium a szervezet számára az egyik legfontosabb makroelem, azonban napi 1,5-2 grammnyi mennyiség elégséges belőle egy egészséges felnőtt számára. Napi nátriumbevitelünk csaknem teljes egészében a konyhasóból származik, 2 gramm nátrium 5 gramm konyhasónak (NaCl) felel meg. Mi magyarok azonban ennek körülbelül háromszorosát fogyasztjuk.

Egyre több helyen találkozhatunk "csökkentett nátriumtartalmú só"-val, melynek nátriumtartalmát valamilyen más komponenssel helyettesítik, leggyakrabban káliummal!!!!!!!! A jelenleg kapható konyhasókban majdnem mindegyikben van kálium-klorid. 

Tudja mire használják a kálium-kloridot? Szívmegállításoknál műtéteknél, és halálos ítéleteknél az USA-ban! A méreginjekció általi kivégzéshez – az elítélt szenvedéseinek minimalizálása érdekében – három, meghatározott sorrendben beadott vegyi anyag szükséges. Az elítélt először nátrium-pentotált, egy gyorsan ható altatót kap; majd a pankurónium-bromid nevű erőteljes bénítószer következik; végül pedig a szívleállásáért felelős kálium-klorid zárja a sort. :(

Kérem tegyen egy próbát! Menjen el egy olyan szupermarketbe ahol legalább húsz fajta sót lehet kapni, vizsgálja meg a termékeket egyenként! Jegyezze meg, hogy milyen anyagokat tartalmaznak a nátrium-kloridon kívül, mert olyan anyagok lehetnek benne amit Ön nem igazán szeretne elfogyasztani! (Sajos sok esetben fel sem tüntetik, hogy mi van a csomagban.) 

Optimális nátrium-kálium arány egy egészséges ember esetében:
- Az emberi testfolyadékokban, vérszérumban is optimális a nátrium: 
kálium = 30 : 1 = 30 arány. A vérszérum és a magzatvíz is ilyen arányban juttatja be az anyaméhben fejlődő magzatba ezeket az anyagokat. 
- Ezért ugyanilyen a víz-nátrium-kálium-klór arány a Ringer fiziológiás infúziós oldatokban, amelyeket csecsemőknél és felnőtteknél is több száz éve sikeresen alkalmaznak vérpótlásra és a testfolyadékok víz-nátrium-kálium egyensúlyát helyreállításra, fenntartásra. Egy korszerű Ringer oldat (Fersenius Kabi Deutschland GmbH, D-61346 Bad Hamburg v. d. h. Németország) elektrolit tartalma: Na=147,2 mmol/liter, K=4 mmol/liter, Ca=2,25 mmol/liter, Cl=155,7 mmol/liter, pH= 5,5-7. Egy 0,5 literes PE palackban, 0,15 gramm KCl káliumklorid, 4,3 gramm NaCl nátrium-klorid és 0,165 gramm CaCl2.2H2O kálcium-klorid-dihidrát van feloldva injekcióhoz való nagy tisztaságú desztillált vízben.

Sózáshoz használjon természetes kősót! Pl. Parajdi, Himalája, vagy nem jódozott tengeri sót!

Napi akár 3 g sóbevitel már elégséges. Az aktuális ajánlott maximum érték a WHO szerint napi 5 g só, ami egy teáskanálnyi mennyiségnek felel meg. Az európai országokban a tényleges napi sóbevitel ennél jóval magasabb, 9-12 g. Az OÉTI tanulmánya szerint Magyarországon elérheti a 15-20 grammot is. Nálunk még kevés terméken tüntetik fel a nátrium tartalmat.

Érdemes odafigyelni, hogy 1 g nátrium = 2,5 g só (nátriumklorid – NaCl) -nak felel meg.

A só fogyasztás csökkentésével a feleslegesen visszatartott víz elhagyja a szervezetet, így a testsúlyunk csökkenni fog. A megfelelő napi só mennyiséghez ételeinkből könnyedén hozzájutunk, ezért ha csak lehetséges, ne sózzunk semmit feleslegesen.

3. méreg a finomított liszt

A gabona finom, világszerte fő élelmiszernek számít, és széles választékot nyújt. Kukoricapehely, müzli vagy zsemle reggelire, ebédre egy ázsiai rizsétel, uzsonnára némi sütemény és vacsorára természetesen valamilyen kenyér. Így vagy ehhez hasonlóan néz ki sokaknál a napi étrend. Az élet gabona nélkül gyakorlatilag elképzelhetetlen.

Eszerint az ember ősi táplálékában, amelynek genotípusa évezredek óta alig változott, a gabona nem volt biztosítva. Újra és újra hallani, hogy a szénhidrátok, amelyek nem utolsósorban a gabonából származnak, hizlalnak. Megnyugtatásul: a gabona egészséges, és azon emberek kivételével, akik egyik vagy másik fajtával szemben intoleránsak, élvezettel fogyaszthatók. Főleg a kis magvak feldolgozatlan formája rejt csupa jó összetevőt, és mindegyik fajtának megvan a maga különlegessége.

A gabona tehát sok jót hordoz magában, és senkinek nem kell lemondania róla. Mindenesetre érdemes egy lehetőleg kevésbé feldolgozott forma, és leginkább a bio változat mellett dönteni. A legtöbb vitamin és ásványi anyag természetesen a teljes kiőrlésű termékekben van. Ezeket azonban sokan – olykor helytelenül – elítélik étkezési gabonaként. Mert nem minden teljes kiőrlésű pékáru nehezen emészthető.

A gabonaféléket kezdetben az emberek szemes formában és nyersen fogyasztották.
Az egyszerű búzaszemekben, nem kevesebb, mint 16 féle értékes alkotóelem van.
A kenyerünk azonban ennek már csak töredékét tartalmazza.

A finomliszt készítése során lekoptatják a búzaszemek külső rétegét, így gyakorlatilag megfosztják a legfontosabb alkotóelemeitől. Így keletkezik a fehér liszt, ami egy valódi tápérték nélküli élelmiszer. Sajnálatos módon a gabona legértékesebb része romlik meg először, vagyis a csíra és a korpa. Mivel az ember olyan lisztet akar előállítani, ami lehetőleg fehér és hosszan eltartható, eltávolítja ezeket, a legértékesebb alkotórészeket, és csupán a maradékot tartja meg, amely főként keményítőből áll.

Az ilyen feldolgozásnál elvész a B1- vitamin 77%-a, a kalcium 60%-a, a foszfor 70%-a és a vastartalom 75%-a, az értékes fehérjék és zsírban oldódó vitaminok. A gabonaszemek héjában és héj alatti részében B- vitaminok, a csírájukban pedig zsírban oldódó E- vitamin található. A gabonák héjukban, illetve a magbelsőben rostokat, cellulózt, lignint és pektint tartalmaznak.A teljes kiőrlésű lisztből (mely tartalmazza a héj és a csíra fontos anyagait is) készült kenyér élelmi rostokban gazdag. Ezek elősegítik az emésztést, jó hatással vannak a zsírsavakra, az epesavakra és csökkenthetik a zsír koleszterinszintjét is.

Napi 250 g elfogyasztása fedezi a szervezet B- vitamin szükségletét, szabályozza a béltevékenységet, gátolja a székrekedést. Olyan magas a tápértéke, hogy mindössze két szelettel jól lakik az ember. Tehát kevesebb felesleges kalóriát veszünk magunkra. Ezért, ha csak teheti, válasszon félbarna vagy barna kenyeret!

A teljes kiőrlésű pékáruk vásárlásánál azonban vigyázzon! A sötétebb szín vagy néhány magocska nem biztos, hogy mindjárt egészséges is. A hagyományos kenyeret gyakran csak malátával színezik. A legjobb, ha kérdezünk, illetve a csomagolt termékeknél vetünk egy pillantást az összetevők listájára. Ha biztosra akarunk menni, süssünk otthon kenyeret kenyérsütő géppel – és persze teljes kiőrlésű lisztekkel.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.