Limbikus rendszer

Ahol az érzelmek születnek

Az agyunk a testünk egyik legcsodálatosabb szerkezete. És bár ez az egyik legtöbbet vizsgált testrész, még sok mindent felfedezhetünk a működéséről. Ennek ellenére tudjuk, hogy agyunkban különböző rendszerek rejlenek, amelyek speciális szerepet játszanak testünk működésében. Az egyik legfontosabb rendszer, amelyet jelenleg ismerünk, a limbikus rendszer.

Azt tudjuk, hogy legmagasabb formában az ember fejezi ki érzelmeit. Az állat is érzelemmel fordul a gazdája felé, de ha éppen nem kell semmi miatt aktivizálnia magát, érzelem nélkül pihen tovább. Az embernél akkor sem szűnnek meg az érzelemmel átszőtt gondolatok, amikor a szülője, vagy gyermeke egy beszélgetést követően már nem figyel rá, elfordul és mást csinál.

Mi is irányítja érzelmeinket? Érzelmeink központja a limbikus rendszer, ezért "érzelmi agyként" ismerik. Azonban, ha megsérül, akár személyiségünk is megváltozhat.

A limbikus rendszert "érzelmi agynak" vagy "kötődő agynak" is nevezzük, mert alapvető szerepe van a tudattalan érzelmek és indulatok (emóciók) és az ösztönélet szabályozásában. Az agytörzs és a hipotalamusz ösztönös késztetéseinek ellenőrzésével a limbikus rendszer teszi lehetővé az adaptációt (a környezet változásaihoz és az akadályokhoz való rugalmas alkalmazkodás fejlődési folyamatát). A limbikus rendszer kapcsolati útvonalak teremtésével ahhoz is hozzájárul, hogy környezetből érkező igen változatos ingerek hatására keletkező impulzusaink a prefrontális kéregben integrálódjanak, és az egymással konfliktusba keveredő érzések, vágyak, indítékok és szempontok tudatos mérlegelésével hozzuk meg döntéseinket.

A limbikus rendszer az agy egyik keményen működő régiója, amelynek feladata:
- az érzelmek, például a harag és a félelem ellenőrzése
- az étkezés, az éhség és a szomjúság szabályozása
- válasz a fájdalomra és az örömre
- az autonóm idegrendszer működésének ellenőrzése, ideértve az impulzust, a vérnyomást, a légzést és az izgalmat
- a szexuális megelégedettség érzékelése
- agresszív vagy erőszakos viselkedés ellenőrzése
- válasz az érzékszervi információkra, különösen a szaglásra

A limbikus rendszer három részből áll:
- Hypothalamus a bejövő szenzoros információ első gyűjtőhelye,
- Hippocampus epizodikus és deklaratív memória funkciókat lát el,
- Amygdala pedig az érzelmi memóriáért, az agresszióért, a kondicionált félelemért felel.


- Hypothalamus: Ez a szerkezet az agy tövében, a thalamus alatt helyezkedik el. Kimondottan, a harmadik kamra ventrális részének mindkét oldalán vagy az agy közepe felé helyezkedik el. Ez egy kicsi agyi struktúra, de a túlélésünkhöz nélkülözhetetlen magok és rostok sokaságából áll. A hipotalamusz vesz részt az éhség, a jóllakottság, a szomjúság, az undor, a düh, az öröm és a visszatetszés kialakulásában. Amíg egy gyermek csecsemő, a hipotalamuszhoz csak a testi szükségleteinek kielégítésével vagy ki nem elégítésével kapcsolatos érzelmi reakciók fűződnek. Sírás, dühöngés, megnyugvás, elcsendesedés. Később, ahogy növekszik, ezeket az érzelmeket bővítik a specifikus érzelmek. A gyermek érik, tanul, közben felbukkannak érzései között a félelem, a szorongás, a meglepődés és a megelégedettség is.

A hipotalamusz felel az autonóm idegrendszerünkért és az endokrin rendszerünkért. Az is megszervezi a faj túlélésével kapcsolatos legfontosabb viselkedéseket: harc, menekülés, etetés és szaporodás. A hipotalamusz egyik legfontosabb szerkezete, amikor a limbikus rendszer működéséről van szó, az mammilláris testek. A mammilláris testek a hipotalamusz hátsó végén lévő encephalon fundusának bőséges részei. Több hipotalamusz magot tartalmaznak, és felelősek az amygdala és a hippocampus impulzusainak befogadásáért. Ezeket az impulzusokat továbbítják a thalamusnak is. Ezért fontos eszköz az információk fogadására és továbbítására.

- Hippocampus: A hippocampus az előagy szerkezete, amely a temporális lebenyben található, és csikóhal alakú. Az emberi agy egyik legrégebbi régiója. Így ez a hipotalamuszhoz kapcsolódó fő struktúra, és fontos szerepet játszik az alapvető túlélési folyamatok szabályozásában. Ráadásul, a hippokampusz olyan fontos, hogy nélküle nem lehet identitásunk. Ez azért van, mert ez elengedhetetlen része annak, ami működésbe hozza a memóriánkat. Különösen a távoli memóriát szabályozza, ami emléket ad nekünk mindarra, ami a múltban történt. Ezért konfigurálja személyiségünknek azt a részét, amely a tapasztalatainkon alapul. Ezenkívül a hippokampusz nagyon fontos az új dolgok elsajátításához. Ami a limbikus rendszerhez való kapcsolódását illeti, a hippocampus az érzelmi memóriát irányító fő struktúra. Ez azt jelenti, hogy minden esemény, amelyet átéltünk vagy átéltünk, a hippokampuszon keresztül leszűrve. Ezután a hipotalamussal együtt lehetővé teszi, hogy ne csak emlékezzünk arra, amit tapasztaltunk, hanem arra is, hogy milyen érzéseket társítottunk ehhez.

- Amygdala: Az amygdala vagy amygdala komplex a temporális lebeny laterális kamrájában található. Pontosabban a temporális lebeny belsejében. Ez azt jelenti, hogy az úgynevezett „mély agy” része. Itt érvényesülnek az alapvető érzelmek és a túlélési ösztön. Fő feladata az érzelmek integrálása a megfelelő reakcióval fiziológiailag és viselkedésileg. Kapcsolódásai nemcsak érzelmi reakciót váltanak ki, hanem a frontális lebenyhez való szoros kapcsolata miatt lehetővé teszik a viselkedés gátlását is. Így részt veszünk az úgynevezett érzelmi elrablásban vagy "Amygdala Hijack”" -ban.A limbikus rendszeren belül az amygdala az érzelmeink kapitánya. Nem csak ez, de a hippokampussal együtt érzelmi emlékeket is generál. Aztán a hipotalamussal együtt érzelmi színnel impregnálja alapfolyamatainkat. Például a szorongást vagy a negatív érzelmeket az étellel, az alvással vagy a szexuális viselkedéssel társítja. A környezeti hatások által keltett érzelmek szabályozásáért is az amigdala felel. Amikor a csecsemő kicsit nagyobb, a külvilágot általa minősíti és így őrzi meg emlékeiben is, akárcsak a kellemes vagy kellemetlen tárgyakkal és eseményekkel kapcsolatos tapasztalatait. De az amigdala vesz részt a figyelem és a tanulás folyamatában is.Együttműködik az amigdalával a hippokampusz is ezen a téren. Az amygdala bal oldalon található része és a hippokampusz a figyelem és verbális információ részese, jobb oldalon levő megfelelőik viszont a motivációs, a tapintási, a szaglási, a nem verbális, a környezeti és az érzelmi információk feldolgozásában vesznek részt. Így válik képessé a csecsemő arra, hogy meg tudja figyelni, ami körülötte zajlik, el tudja dönteni, mi az, ami számára kellemes vagy éppen kellemetlen, s megjegyzi őket. Magatartását később az határozza meg - valamint tapasztalatai rendszerezésében is részt vesz ? hogy specifikusabb és összetettebb érzelmi válaszai lesznek a környezettel való kölcsönhatásnak köszönhetően.

A limbikus rendszer fontos a túlélésünk szempontjából! Láthajuk, hogy ez a rendszer felelős számos funkcióért. Ide tartoznak a túléléshez elengedhetetlenek, különösen akkor, ha a hipotalamuszról beszélünk. Nem élhetnénk nélküle.

Mi történik, ha sérül a limbikus rendszer?  Íme néhány példa azokra a betegségekre, amelyek előfordulhatnak, ha megsérülnek a rendszer részét képező struktúrák:
- Alzheimer-kór: különböző agyi struktúrák, különösen a hippocampus degenerációja által termelt. Progresszív memóriavesztést okoz más tünetek mellett.
- Kluver-Bucy szindróma: kétoldalúan foglalja magában az amygdala és a temporális lebenyeket. Agnosia vagy vizuális felismerés hiánya, hiperszexualitás és hyperphagia, többek között.
- Amnézia: elsősorban a hippocampus érintettsége miatt antegrádul.
- Alexithymia: azzal jellemezve, hogy képtelen kifejezni és felismerni az érzelmeket, mind a saját, mind a másokét.

Ezek a betegségek sok más betegséggel együtt szemléltetik a limbikus rendszer fontossága. Láthatjuk, hogy ez milyen hatással van a viselkedésünkre, a memóriától az olyan alapvető dolgokig, mint az éhség. A limbikus rendszer rendkívül fontos az agyunkban.

Továbbá a limbikus rendszer sérülése magát az ember személyiségét is megváltoztatja. A frontlimbikus sérülés esetén gyakorlatilag nincs figyelemirányítás: zavar lép fel az akaratlagos és a szelektív figyelem terén. Passzivitás, a kezdeményezések hiánya figyelhető meg az illetőnél. Verbális irányíthatósága is csökken. Viselkedése nem túl célirányos, sztereotip. A sérült ember gátlástalanná válhat, impulzív lesz, kritikátlan jókedve van, vagy éppen apátia, érzelmi közönyösség, kóros egykedvűség jellemző rá. A frontális afázia például azt jelenti, hogy az illetőnél a beszéd programozásának zavara lép fel a mondat- és a szó szintjén.

A limbikus rendszer fenntartása

Így lehet segíteni a limbikus rendszer zökkenőmentes működését: Használjon nyugtató illóolajokat, melyek pozitívan stimulálják hippokampuszt.

Illóolajok és a limbikus rendszer:  Az illóolajok drámai hatással lehetnek a limbikus funkcióra és az érzelmünkre. Ez azért igaz, mert az általuk tartott erős illatanyagok, amelyek az illékony molekulákban találhatók, amelyek képesek bejutni a véráramba, nagyon gyorsan átjutnak a vér / agy gáton.

Hogyan is pontosan? Az illóolajokban található aromás molekulák kölcsönhatásba lépnek az orrüregben lévő szenzorokkal, a tüdőben, a pórusokban és így tovább. Az érzékelők bekapcsolódása után erős érzelmi jeleket bocsátanak ki, amelyek a szagokon alapulnak, a limbikus rendszertől (hippokampus) kezdve, és a test egész területén elterjedve olyan helyekre, mint a szív és az emésztőrendszer.  Mivel az illóolajok befolyásolhatják a memóriát, kiegyensúlyozhatják a hormonszintet, és általánosságban támogathatják az egészséges limbikus rendszer működését.

Az aromaterápia használatával megtapasztalhatjuk az illóolajok azon hatásait amelyek hatással lehetnek nem csak a limbikus rendszerre, hanem az egész szervezetre is. 







Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.