Kollagén


Azonban 30 év felett egyre többen érzik testük különböző változásait,  aminek az oka, hogy 25 éves kor után egyre kevesebb kollagént termel a szervezet.

Mi is a kollagén? 

A kollagén a gerincesek szervezetében a leggyakrabban előforduló fehérje, és számos szövethez, köztük a bőrhöz, az izmokhoz, a csontokhoz, az inakhoz, az agyhoz és a szívhez ad formát, erőt és épséget. Egy fehérje amely összeragasztja a sejtek részeit, elősegíti a szövetek létrejöttét, és felújítását, erőt és rugalmasságot kölcsönöz a test különböző szöveteinek és sejtjeinek. A kollagén minden szervben megtalálható, szerven belüli és szervek közötti hártyaszerkezetet alkotja. Ezért ha külsőleg a bőrünkön érzékeljük a változásokat, akkor a hiányállapot már nem csak kívül, de belül is biztosan fennáll.

A kollagén szükséges a szervezetben minden szövet formálásához és gyógyításához. Ez az oka annak, hogy a leggyakoribb fehérjénk – a szervezetben lévő teljes fehérje 30% – a kollagén. A kollagén egy fontos szerkezetben koncentrálódik: az extracelluláris mátrix vagy az ECM. Az ECM az a réteg, amely támogatja a sejteket a test minden egyes szövetében. Úgy kell ezt elképzelni, hogy az ECM olyan, mint egy háló, amely az összes sejtet együtt tartja, és támogatja a funkcióikat.

Hogyan képződik a kollagén a szervezetben  

Mivel a kollagén is egy fehérje, így az építőkövei az aminosavak. A szervezet képes a kollagént előállítani, miután az étkezési aminosavakat fehérje-gazdag ételekből lebontja.

A kollagén szerepe a szervezetben:
- A kollagén hozzájárul a szövetek regenerálódásához, újjáalakulásához és a sebek gyógyulásához.
- Hozzájárul az ízületek egészséges működésének fenntartásához.
- Védi a csontokat a sérülésektől.
- Bármely szöveti probléma regenerálódását elősegíti.
- A kollagén természetes összetevője a bőrnek, segíti a bőrt, hogy megőrizze szépségét és rugalmasságát.  Segíti a meglévő ráncok kisimítását, és lassítja a ráncok kialakulását.
- Szebb tőle a haj és a köröm.
- Cellulitisz kezelésére is alkalmas.


Az aminosavak a fehérjék építőkövei, a test kotőszöveteinek képződéséhez pedig húsz különböző aminosavból felépülő fehérje szükséges. A kötőszövetek az egész testünkben megtalálhatók, és többnyire kollagénből állnak. Feladatuk, hogy összekapcsolják és támogassák testünk más szöveteit, különösen szerveinket. Támogató funkciójukon túl töltést, rögzítést, szigetelést és védelmet is végeznek. Számos szerkezetben megtalálható, beleértve az inakat, porcokat, csontokat, ereket, izmokat, valamint olyan szerveket, mint a szem és a bőr. A kötőszövetek az emberi test 80%-át teszik ki.

A létfontosságú kollagén

A normál táplálkozással a kollagént felépítő két legfontosabb aminosavat (glicin, prolin) nem visszük be kellő mértékben szervezetünkbe. A hús és egyéb fehérjék jelentős fogyasztásával is csak a szükséges mennyiség 3-5 %-át tudjuk bevinni. A glicin és prolin esszenciális aminosavak, amelyeket szervezetünk képes felépíteni, de 30-35 éves kortól ezek termelődése csökken. Ezért szükséges, hogy a megfelelő aminosavakat külsőforrásból fedezni tudjuk, mivel ezzel szervezetünk kollagén készlete nem csökken, hanem folyamatos a szintézise, a visszaépülése. A megfelelő aminósavak hiányában (glicin, prolin) csökken a kollagénszint és megindulnak az öregedési folyamatok.

Ez fokozódó külső és belső tüneteket is produkál, megváltozik és ráncosodik a bőr  valamint egyre több a probléma az ízületekkel. A kollagén szint csökkenés az évek múlásával erősödik és 60 éves korig a test elveszíti kollagén készletének több, mint  60 %-át. Megindul egy kedvezőtlen, látványos leépülés, az öregedés. Ebbe azonban  nem szívesen nyugszunk bele, mert sokan ezt fájdalmas állapotként éljük meg.

A kollagén az izomszövetek, csontok, inak, porcok, fogak, szaruhártya szerves része, de nélkülözhetetlen a szív-és érrendszeri szövetekben, a bélben, a csigolyákban és a bőrben. A kollagén a kötőszövet fő alkotóeleme.

A kollagén az emlősökben a legnagyobb arányban megtalálható fehérje, a szervezet teljes fehérjetartalmának kb 25-30%-át adja. Az izomszövetben az endomizium fő összetevője. 

Amikor a kollagén mennyisége csökken a szervezetben, csökkennek a szervezet erőforrásai, csökken az ellenálló képesség, és a test öregedési folyamatai felgyorsulnak. Kialakulhatnak visszér- és hajszálér-problémák, instabilabbá válhat a csontháló szerkezete, jelentkezhetnek ízületi fájdalmak, gyengülhet az immunrendszer. Külsőleg felléphetnek bőrproblémák, cellulitisz,
pikkelysömör és ekcéma. Megfigyelhető az is, hogy egy esetlegesen más okból fellépő szervi probléma esetében a szövetek regenerálódása lassabb lehet.

A kollagén típusai: 28 ismert típust különbözetünk meg a kollagének közt, mind-mind más szerkezetűek és eltérő szerepük van szervezetünk felépítésében, ezeket 5 főbb csoportra bontjuk gyakoriságuk szempontjából:
- I.-es típusú kollagén: Ez a típus a leggyakoribb testünk minden szövetében jelen van. Rettentő nagy a szakítószilárdsága, az acélnál is erősebb. Fontos szerepe van a sebgyógyulásban, a bőr rugalmasságának megőrzésében, hiánya a ráncok mélyedéséhez vezet és nem utolsó sorban a cellulitisz állapotát javítja.
- II.-es típusú kollagén: Ő dolgozik a porcok egészségéért, azok fő összetevője. Reumás ízületi fájdalmak enyhítésében, megszüntetésében van szerepe, Ízületi kopás által okozta ropogás mérséklésében. Kutatások bizonyítják, hogy hatékonyabb, mint a glükozamin, szedése kúraszerűen javallott.
- III.-as típusú kollagén: Szinte megegyezik az I.-es típussal, többek között kötőszövetek, izmok, szervek, artériák, csontvelő, máj alkotóeleme..
- IV.es típusú kollagén:  Ez a típus alkotja az alaplemezt, az extracelluláris mátrix rétegét – a sejteket támogató hálót -, amely az epitélium alatt helyezkedik el. Alapvetően az alaplemez külső támogatást nyújt a bőrsejteknek.ez az alaplemez, amely támogatja a bőr felépítését.
- V.-ös típusú kollagén: A V. kollagén megtalálható a csontmátrixban, a szaruhártyában és a kötőszövetben, amely az izmok, a máj, a tüdő és a placenta sejtjei között létezik (más néven az közbenső mátrix).


A kollagén látványos "elixír",
ami belülről beépülve fejti ki a hatását

A kollagén egészségesen tartja a szemünket:  A szemet számos kollagén képezi, de a XVIII. Kollagén különösen fontos, mert a szaruhártyáját, a retináját és a sclera-t (a szem fehér része) ezek teszik ki. A jó látáshoz elengedhetetlen. A kollagén segít megőrizni a retina pigmentált rétegét és a szemgolyót (üvegtestet) kitöltő tiszta gélt. A kutatások azt mutatják, hogy a kollagén XVIII hiánya szemhibákhoz és
rendellenességekhez vezethet.

A kollagén elősegíti a bél egészségét:  A kollagén nélkülözhetetlen az egészséges bélhez. Egy nemrégiben készült tanulmány kimutatta, hogy a kollagén peptidek javíthatják a diszfunkcionális bélpályát. Ez miért fontos? A bél gátja  (intestinal barrier, vagy intestinal mucosal barrier), lényegében a bél "kapuőrzője". Körülbelül 400 m2-es felületet takar, és a szervezet energiájának mintegy 40% -át fogyasztja. Segít elnyelni a tápanyagokat, a vizet és az elektrolitokat, és megakadályozza a káros mikroorganizmusok bejutását a szervezetbe. Amikor ez a gát meghibásodik, különböző bélrendszeri betegségek fordulhatnak elő, beleértve a gyulladásos bélbetegséget, a celiakiát, a szivárgó bélbetegséget és a hasmenést. A kollagén ezt a gátat szorosabban zárja le, ezért segíthet megelőzni a szivárgó bél kialakulását. A bélszövetben a kollagén hiánya összefüggésbe hozható a krónikus
gyulladással és a gyulladásos bélbetegséggel.

A kollagén biztosítja a szív egészségét: A kollagén működésben tartja a szívedet, szó szerint. Elegendő kollagén nélkül a szívünk nem tudna dolgozni. A kollagén I „a szív leggyakoribb fehérjéje” a szív három falának egyikébe koncentrálódik: a szívizom, amely a vér szivattyúzásáért felelős.

Itt a kollagén két dolgot tesz:
- Strukturális keretet biztosít a szívizomsejtekhez.
- Merevséget biztosít a szíved falaihoz, és segít az erőátvitelben, hogy
szivattyúzhassa a vért.

Sajnos, a kor előrehaladtával, a kollagén hálózat a szívünkben természetesen megváltozik. A kollagén szintjének ez a változása gyengíti és elvékonyítja a szívünk falát, megváltoztatja a szív működését, és megváltoztatja az artériák nyomását, amikor a szív szivattyúz. A szívrohamok és a szívbetegségek is befolyásolhatják a kollagén hálózatát. Ezért segíthet a kollagén-kiegészítés abban, hogy egészségesen tartsuk a szívünket.

A kollagén támogatja az agy egészségét: A kollagén szintén jelen van a neuronokban, ahol segít az oxidáció és a neurodegeneráció elleni küzdelemben. A kutatások szerint a kollagén VI hiánya az agyban a következőket okozhatja:
-  Azonnali sejthalál (apoptózis).
- Nagyobb sebezhetőség az oxidatív stressz ellen.
- Károsodott autofágia (sejtek pusztulása a szervezetben).
- A motor és a memória feladat teljesítményének romlása.
- Fokozott neurotoxicitás.

Más szóval, a VI kollagén segít az agy megfelelő működésében, és megakadályozza a neurodegeneratív betegségek kialakulását, mint az Alzheimer-kór. A VIII. Típusú kollagén szintén fontos az agyi sérülések javítása során.

A kollagén elősegíti az izmok növekedését és regenerációját: Mint fehérje, a kollagén létfontosságú az izmok növekedéséhez és regenerálódásához. Segít az izomrendszeri betegségek megelőzésében 


A kollagén felépíti az porcokat, inakat, szalagokat: A kollagén nagy részét alkotja az ízületek, inak és szalagok szöveteinek. Valójában az inak 80% -os kollagén, és az I, II, III, V és XI típusú kollagén az ínak és a szalagok alapvető keretét alkotja.

Ezért a kollagén hiánya befolyásolhatja a rugalmasságot, a mozgási tartományt és ízületi betegségeket, például a rheumatoid arthritist és az osteoarthritist.

A kollagén jelenléte segít:
- Az inak és a szalagok épségének megőrzésében.
- A rheumatoid arthritis és osteoarthritis megelőzésében és kezelésében, csökkenti az ízületi fájdalmakat és duzzanatot.
- Támogatni az inak felépítését.

A kollagén erősíti a csontokat: A kalcium nem az egyetlen tápanyag, ami miatt aggódni kell, ha a csontok egészségéről van szó.

A csontok erőssége két dologtól függ:
- A csontszövet mennyisége.
- A kollagén keretrendszer szerveződése a csontokban.
- Amint elérünk abba a korba, amikor a kollagénhálózat meggyengül, akkor
csontjaink kevésbé lesznek ellenállóak. Szerencsére a szervezet képes gyorsan felszívni és használni az szájon át bevitt kollagént, hogy kiegyenlítse a természetes kollagénveszteséget.

Szervezetünk víztartalma vagyis hidrataltsága a kollagén mennyiségétől és minőségétől is függ. Gondoljunk csak az ősidők óta készített kocsonyára, vajon miből keletkezik az a finom remegő zselé. Igen a malac fül, körme, bőre és egyéb cupákos része tartalmazza nagy mennyiségben a kollagént. Ezért érdemes időről időre kocsonyát főzni és természetesen enni is. A megfőtt kocsonyalé hűvös helyen  a kollagéntől megdermed és magához láncolja a vizet. Pontosan így zajlik ez a testünkben is, hogy a kollagén pl. a bőrben vizet szippant magához. A jobb minőségű kollagén több vizet képes megkötni, és így gondoskodik a szövetek megfelelő hidratálásáról, rugalmasságáról és fiatalon maradásáról. A fiatal, üde kollagénhez kötött nagy mennyiségű víztől azért ruganyos, feszes a babák és a kisgyermekek bőre, mert természetes módon hidratált.

Amit elmondhatunk és amit számos kutatás is bizonyít, a kollagénhiány számos degeneratív betegséghez, például ízületi gyulladáshoz, csontritkuláshoz, szívproblémákhoz, rossz látáshoz, sebgyógyulás zavarhoz, szivárgó bélhez és Alzheimer-kórhoz kapcsolódik.

A bőrszépítő kollagén

Amikor a legtöbb ember meghallja a kollagén szót, a bőr egészségére gondol. Az öregedésgátló krémek hirdetései a ráncok és az öregedés jeleinek visszafordításáról szólnak, de van egy titok, amit a szépségipar nem akar, hogy tudj: a kollagén semmit nem használ a bőrnek, hajnak vagy körömnek, amikor külsőleg alkalmazzák, mert túl nagy a molekula ahhoz, hogy a bőr elnyelje. A kollagént szájon át kell elfogyasztani, ahhoz, hogy kihasználhassuk az előnyeit. A bőrön belüli kollagén valós és tartós előnyei belülről kifelé láthatóak.

Kollagén hatása a bőrre:
- Javítja a bőr rugalmasságát
- Növeli a bőr hidratálását
- Csökkenti a ráncokat
- Megakadályozza az UV-károsodást
- Megakadályozza az öregedés korai jeleit
- Csökkenti az arcbőr érdességét
- Növeli a bőrben lévő kollagén mennyiségét
- Megakadályozza a kollagén lebontását
- Növeli a termelt prokollagén mennyiségét

A kollagén egészségesen tartja a körmöket: A kollagén kiegészítés megakadályozhatja a törékeny és törött körmöket, és támogatja a köröm növekedését.  Egy tanulmány megállapította, hogy a szájon át történő kollagén bevitelnek a következő előnyei voltak:
- A köröm növekedése 12% -kal nőtt.
- 42% -kal csökkentette a törött körmök gyakoriságát.
- A résztvevők 64% -a jelentős javulást tapasztalt a törékeny körmökben.
- A résztvevők 88% -a tapasztalt javulást 4 hét után.

A kollagén egészségesen tartja a hajat: A kollagén funkciója a haj őssejtjeiben és szerepe a hajciklusban még nem teljesen tisztázott, de az új, 2016-tól és 2017-től kezdődő úttörő kutatások azt találták, hogy a XVII. Típusú kollagén megakadályozhatja a:
- A korai hajhullást,
- a haj elvékonyodását,
- a haj őszülését.

A XVII. Típusú kollagén a hajhagymás őssejtek (HFSC) része, amely segít új hajat létrehozni. A hiányosság korai öregedést okozhat a haj őssejtjeiben, ami idő előtti hajhullást okozhat. Más szavakkal, a kollagén szükséges a dús és erős hajfürtökhöz.

Testkollagén leépülését gyorsító tényezők

- Magas szintű cukorfogyasztás: a magas cukortartalmú étrend növeli a glikális 
folyamatok sebességét, amelynek során a cukor a vérben a fehérjékkel alkotnak új molekulákat, ezek glikációs végtermékek (AGE).Az AGE hatására megsérülhetnek a szomszédos fehérjék, és ettől lehet a kollagén bázisunk száraz, törékeny, és gyengülő.
- Dohányzás: sok a vegyi anyag van jelen a dohányfüstben, és ezek a károsító tényezők roncsolják a kollagént és a bőr elasztin tartalmát. A nikotin is leszűkíti a véredényeket a bőr külső rétegében, így csökkenti a szállított a tápanyagok eljutását a sejtekhez, illetve az oxigént a bőrhöz, ezáltal veszélyezteti a bőr egészségét. Ennek hatása a dohányosok arcbőrén is jól látható, mert petyhüdtebb, szürkébb.
- Erős napfény: az ultraibolya sugárzás, a napfény hatására a kollagén gyorsított ütemben bomlik le, így károsítja a kollagén rostokat és kóros mennyiségű elasztin képződhet. Rendellenes elasztin termelődéséhez vezet egy olyan enzim keletkezése is, amely lebontja a kollagént. A leégéstől "naphegek" is ezért alakulhatnak ki.
- Autoimmun betegségek: Egyes autoimmun betegségek létrehozhatnak antitesteket a kollagén ellen. Így mutálódhat a kollagén szintézis, nem megfelelő felépítésű kollagén fehérjéket létrehozva, amelyek nem tudják megfelelően rugalmasan tartani a kötőszöveteket, szerveket.

Tehát 25 éves kor után érdemes elkezdeni a kollagén pótlását. A tudatos táplálkozás és megfelelő életmód jelentősen hozzájárul ahhoz, hogy testünk kollagén állománya megfelelő szinten és minőségben maradjon még az idősebb korban is!

Fontosabb a kollagén a vitaminoknál? A vitaminok a sejtek minőségi táplálékai, tehát nagyon fontosak. Azonban, hogy a sejtjeink, amit táplálunk, az is megfelelő állagú és szerkezetű legyen, az egy lépéssel előrébb van a táplálásnál. Szóval a tudományos kutatások alapján azt kell, hogy mondjuk, hogy a kollagénre még a vitaminoknál is nagyobb szüksége van a szervezetünknek.


Hogyan pótoljuk a kollagént?

A KOLLAGÉNT NEM LEHET PÓTOLNI a szervezetünkben, legfeljebb a kollagén építő aminosavakat tudjuk így bevinni, amelyek serkentik és elősegítik a kollagéntermelést! 

Manapság szinte mindenhol azt hallani, hogy együnk/igyunk kollagént, hiszen általa ragyogóbb, üdébb lesz a bőrünk és a ráncokat is csökkenti.

Valóban ilyen hatékony, vagy csak manapság olyan trendi? Az biztos, hogy nagy üzlet, hiszen vágóhídi mellékterméket adnak el jó áron!

A kollagént az emberi fogyasztásra már alkalmatlan vágóhídi hulladékból  készítik. (bőr, pikkelyek, csont, porc, erek és egyéb maradék) Ráadásul a nehézfémek és a méreganyagok az állatok csontjaiban gyűlnek össze. Az állati csontokból és kötőszövetekből készült étrend-kiegészítők tartalmazhatják ezeket a nehézfémeket és toxinokat. De miért is kéne vágóhídi bőr, csont, porcmaradékot enni? Mert jó üzlet! …és az embereket könnyen be lehet csapni!

Nézzük a tényeket! A valóság az, hogy semmilyen kutatás nem bizonyítja, hogy a megevett kollagén beépülne a bőrbe, vagy porcokba! A kollagénnal végzett kutatások csak annyit igazoltak, hogy a vérben megemelkedett a kollagénből származó aminosavak mennyisége. Ennyi. Ez körülbelül annyit jelent, mintha megeszünk egy sütit és ideiglenesen megemelkedik a vércukrunk. Ezt vagy hasznosítjuk, vagy kiürítjük.

Kutatások: Tisztított kollagénből készített, C-vitaminnal dúsított, gyógyászati tisztaságú zselatinnal (vagyis nem a boltban kapható kollagén porral), végzett kutatás annyit bizonyított, hogy a kivonat elfogyasztása után egy órával - intenzív mozgást, (sportolás) követően – növekedett a vérben keringő glicin, prolin, hidroxi-prolin és a hidroxi-lizin aminosavak mennyisége. Ennyi. Se több, se kevesebb. Hol van itt a porcépítés és a többi bizonyíték? A vizsgálatról részletesen itt olvashat. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27852613/

Tehát, ezeket az aminosavakat részben a szervezetünk maga is képes előállítani (nem is kell bevinni), másrészt nagyon sok ételünk tartamazza.


pubmed.gov tudományos adatbázisában több mint 900 publikáció említi kifejezetten a kollagén port, de egy sem a porcokkal, vagy az ízületekkel kapcsolatban. (Végig néztem.) Vagyis elfogadott, tudományos kutatás a porcépítő, ízületvédő hatásáról nem készült, amit ezekről olvasuk a kollagén gyártók leírásaiban, az inkább csak elmondásokon alapuló egyéni vélemény és reklám.
Tudományos bizonyíték a megevett kollagén porcépítő és bőrszépítő hatásáról egyszerűen nincs.

Ezeken kívül található itt még néhány ezer kutatási eredmény, "collagen" címszó alatt, de nincs semmi olyan konkrétum, amiről a kollagén forgalmazói beszélnek (lehet keresgélni, akit érdekel).

Vannak olyan publikációk, amelyek azt az eredményt hozták ki, hogy embereknél -a kollagén hatására- csökkent az ízületei fájdalom. Ezzel csak az a probléma, hogy a kollagénnek NINCS fájdalomcsillapító hatása.

A vizsgálatban magának a porcszövetnek a javulását, változását nem tudták kimutatni, csak az alanyok elmondása szerinti fájdalomérzés csökkent. A hit csodákra is képes!

Mi is lenne a konkrét bizonyíték? Nagyon egyszerű: ha van egy röntgen, vagy MRI felvétel egy lekopott ízületről és a kollagén fogyasztása után készülne egy újabb a kép, ami igazolja a porcszövet visszaépülését, az már bizonyíték lenne. Ilyen azonban nem létezik. Mert ha egy porc elkopott, azt már visszaépíteni nem lehet. (Ízületvédőket lehet fogyasztani, ami az ízületeket "olajozza, vagy keni) 

A KOLLAGÉN TERMELÉSÉHEZ FONTOS A C-VITAMIN! 

A kollagéntermelés folyamata közben a C-vitamin jelenti az antioxidánst, amely elősegíti a fibroblaszt képződését és szabályozza a kollagénszintézist. Jelentős a kollagén- és az elasztinszintézis folyamatában, aminek köszönhetően a bőr fiatalosan néz ki. 

A kollagénképződés során a kulcsfontosságú pillanat a prokollagén képződése után történik. Keresztül kell mennie a hidroxiláció folyamatán, ezután történik a következő lépés – a glikolizáció, amely során a kollagén egyfajta funkcionális szerkezetet kap. 









 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.