A macska dorombolás mágikus ereje

A macskákat évezredek óta istenítették, mert képesek voltak túlélni, károknak ellenállni és lábukon landolni kifejezetten merész helyzetekben is. A macskákat az ókorban csodálattal fogadták, és nagy becsben tartották őket. A macskáknak megvan az öngyógyító képességük. Ez talán megmagyarázza, miért van "kilenc életük". A macskatartók állítják, hogy a cica dorombolásának nemcsak az állatra, hanem a gazdájára nézve is különleges hatása van.

Miért? Mert a macskadorombolás 25 és 140 Hz közötti frekvenciája az a frekvencia, ami jótékony hatással van az emberi szervezet öngyógyító folyamataira. Ez a "hangterápia" segítheti a csontok, az ízületek és az inak regenerációját a sérülések után - nem véletlen, hogy a macska csontsérülései viszonylag gyorsan gyógyulnak.

A cicák dorombolása az egyik túlélési mechanizmusuk.

A karmolással területeket jelölnek ki, közvetítik az ellentmondásos érzéseket, megőrzik karmaik egészségét.

A bajuszukkal közvetítik a hangulatokat, érzik a szél irányát, segíti őket a navigációban.

A dorombolás az újszülött cicák túlélésében segít, elősegíti a cica és a gazdi gyógyulását egyaránt, és egyben egy kommunikációs eszköz is.

Az újszülött cicák vakok és süketek, így a dorombolás az első kommunikációs forma anya és cica között. A cicák dorombolnak szoptatás közben, anyu pedig vissza.

A cicák rekeszizmának rezgése, azaz a dorombolás régóta izgatja a kutatókat. A hivatalos álláspont szerint a macskák akkor dorombolnak, ha jól érzik magukat - egyes kutatások szerint a dorombolás eredetileg a szoptató anyamacska és a kölykei közötti kommunikációt szolgálja. Ám a macskák nem csak kellemes helyzetben dorombolnak, hanem stresszes állapotban, betegségből felgyógyulóban, vagy fájdalmak esetén is. 

A macskák nem csak aranyos és vicces kis szőrmókok lehetnek,
 hanem a legerősebb gyógyítók is. 


Mivel a dorombolás a macska számára meglehetősen sok energiába kerülő folyamat, ha egy számára nehéz helyzetben erre fordítja az erejét, akkor feltételezhetjük: azért teszi, mert a dorombolás jót tesz neki. A kutatók szerint egyébként a dorombolás valóban segít a macskának a gyorsabb felépülésben.

De még ennél sokkal többet is tudnak! A macskagazdik pontosan tudják, milyen hatékonyan oldja a stresszt, ha egy nehéz munkanap után egy doromboló cicát simogathatnak, hiszen a cicák simogatása feldobja a napunkat. Már néhány percnyi simogatás is jelzi az agyuknak, hogy kezdjen el oxitocint és szerotonint termelni – ez a két nyugtató vegyi anyag, amelyek a testünkben felszabadulva nyugodtabbá, lazulttá tesznek minket.


Jó hír a cicagazdiknak! A tanulmányok szerint, a macskás emberek a világ legegészségesebb, legboldogabb és legokosabb emberei közé tartoznak. Kutatások folyamatosan kimutatják, hogy jelentős egészségügyi előnyökkel jár, ha macska van az otthonunkban.
 
De mik azok az előnyök pontosan?

- 1. A cicák csökkentik a stressz szintjét: A dorombolás a macskában endorfint szabadít fel, és az emberre is hasonlóan hat. Mérhetően csökkenti a vérnyomást, és érezhetően oldja az idegi feszültséget.a macskák csökkentik gazdájuk stressz-szintjét. A cica simogatásával fokozottan választódnak ki boldogság-hormonok, miközben a stressz-hormonok termelése alábbhagy. A macska dorombolása erősíti a kikapcsolódási és ellazulási hatást.
- 2. A cicák jót tesznek a szívnek: Aki stresszes, a vérnyomása megemelkedik. Aki pedig tartósan magas vérnyomásban szenved, annál sokkal nagyobb a szív- és keringési megbetegedések kockázata. Mivel a cicák pozitív kihatással vannak stresszességünk szintjére, ennek megfelelően csökken a megbetegedések rizikója is. Ténylegesen azt az eredményt szolgáltatták a tanulmányok, hogy a macskás háztartásokban 30%-kal kevesebb szívinfarktus fordult elő.
- 3. A cicák gyógyítják a csontokat: Tanulmányok igazolják, hogy a macska által kiadott egyenletes zúgó-búgó hang gyógyító hatást gyakorol a csontokra. Így a macskák eltörött csontjai sokkal gyorsabban gyógyulnak, mint ahogyan az más emlős állatok esetében történik. A kutatók arra az eredményre jutottak, hogy ennek hátterében a kereken 25 Hz frekvenciájú dorombolás áll. A kutatók vibrációs készülékekkel imitálták ezt a frekvenciát, s az emberi csontokra való gyógyító hatást is igazolták.
- 4. A cicák csökkentik a gyermekek allergiás tüneteinek esélyét: Az új szülőket gyakran aggodalommal tölti el, hogy vajon macskájuk nem gyakorolhat-e negatív hatást kis utóduk egészségére. De ténylegesen éppen az ellenkezője az igaz! Tanulmányok bizonyítják, hogy a cica közelségében felnőtt gyerekek esetében alacsonyabb az allergiás megbetegedések rizikója. Mindenesetre ez csak akkor érvényes, ha nem voltak allergiás előzmények a családban.
- 5. A cicák nagyon finom érzékekkel bírnak: Úgy tűnik, a cicáknak igencsak finom antennáik vannak a mi hogyanlétünk megítélésére. Így nyilvánvalóan észreveszik, ha nem érezzük jól magunkat, vagy ha betegek vagyunk. S léteznek olyan történetek, melyek sejtetni engedik, hogy valójában milyen finomérzésűek a cicák. Nézzük például az Oscar nevű kandúrt. Oscar egy amerikai ápolási intézményben él, ahol minden nap a folyosókon kószál, s meglátogatja a pácienseket. S ami a különleges a dologban: úgy tűnik, észleli, ha valamelyik páciens hamarosan meg fog halni. Előrejelzései olyannyira precízek, hogy ha Oscar kandúr valakihez hosszabban odafekszik, az ápoló személyzet értesíti a hozzátartozókat.
- 6. A cicák terapeuták is lehetnek: Az emberre gyakorolt pozitív hatásuknak köszönhetően a cicákat időközben már állatokkal megtámogatott terápiára is használják. A terápiás macskák segíthetnek pl. az idősebb demenciás embereknek vagy a figyelemhiányos gyerekeknek. Jó érzéssel töltik el a pácienst, s mellettük csökken az egyedüllét érzése. Emellett kisebbé tehetik a terapeuta és páciens közötti távolságot. Vagyis terápiás céllal igen sokféleképpen lehet használni a cicákat, bár a terápiás macskák nem részesülnek semmilyen speciális kiképzésben.


Persze, nem árt, ha az adott cica emberbarát, és idegenekkel szemben nyitott. Tehát alapvetően szinte minden macska alkalmas lehet ilyen feladatra. A müncheni állatotthon például életre hívta a "Gyerekek olvasnak fel macskáknak" projektet. Az úgynevezett olvasó-kutyákhoz hasonló módon ebben az esetben a cicáknak olvasnak fel rendszeresen a gyengén olvasó gyerekek. Hiszen a macska nagyon jó hallgatóság, és nem kritizál. Ez pedig biztonságot ad a gyerekeknek, és segít abban, hogy megtanuljanak olvasni. Mindeközben a cicák élvezhetik a kis látogatók simogatásait.

A macskák tudományos megfigyelése még arra az eredményre is jutott, hogy a légzőszervi problémákkal, például nehézlégzéssel küzdő macskák gyógyulását is támogathatja a dorombolás. Valószínűsíthető, hogy emberek esetében is csökkentheti a nehézlégzés tüneteit a dorombolás-terápia - persze csak akkor, ha nem vagyunk allergiásak a macskaszőrre.

A macskák türelemre tanítanak minket: Cicagazdinak lenni nem mindig könnyű vállalkozás, főleg nem stresszmentes. A macskák nagyon makacs és akaratos lények lehetnek, és tartásuk kicsit hasonló a gyerekneveléshez. Türelmesnek kell lennünk, amikor olyan viselkedési problémákat próbálunk megoldani, mint a vizelés, kaparászás, nyávogás. A macskák a legjobb zen mesterek. Mozgalmas életünkben gyakran hajszoljuk a "gyors megoldásokat". Nézz meg valamikor egy macskát! Órákig tud ülni egyetlen dologra összpontosítva.


Mindezen felül a macskák empátiára is taníthatnak bennünket: A macskákat gyakran sztereotipizálják önzőnek és önközpontúnak, de valójában ők nagyon empatikus és hűséges állatok és megérzik, ha valakinek vigasztalásra van szüksége. Gondolj csak egy olyan alkalomra, amikor beteg voltál vagy szomorú, kimerült. Gyakran előfordul, hogy a macska felmászik és ráfekszik a gazdijára. Érzi a szorongást és vigasztalásra törekszik.

Egyes kutatások szerint, a macskával (és kutyával) együtt felnővő gyerekek sokkal gondoskodóbbakká és odaadóbbakká válnak felnőttkorukra – talán azért, mert fiatal koruktól kezdve megtanulják, hogy minden élőlénynek szüksége van a szeretetre és vigasztalásra. De még azoknál az embereknél is kimutatható a fejlődés, akik csak felnőttkorukra lettek cica/kutya-gazdik.


Egy állatról való gondoskodás emlékeztet arra, hogy minden embernek és állatnak vannak olyan szükségletei, amelyek háttérbe szorítják a sajátját, és képes mások szemszögéből látni a dolgokat. Ez segít gondoskodóbbá és együttérzőbbé válni.



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.