Az antioxidánsok szerepe

Az oxigén - amely elengedhetetlen az élethez - egy nagyon reaktív elem. Reakciója során a vassal rozsdát képez, amikor pedig a vajban lévő zsírt oxidálja, az megavasodik. 

Oxidációnak nevezzük azt a folyamatot, amikor egy anyag oxigénnel egyesül. Hasonló folyamat játszódik le a szervezetünkben is: az oxidációnak köszönhetően a testünk is "rozsdásodni kezd" és sejtjeink lassan tönkremennek, elpusztulnak, mi pedig megöregszünk...


A földi élet alapja a tápanyagok "elégetése", amelynek során bonyolult folyamatokon keresztül a táplálék felhasználható összetevői oxigénnel egyesülnek, hasonló módon, csak lassabban, mint ahogyan a kályhában ropogó tűz "megemészti" a fát. Így történik az emberi szervezetben is. E folyamatok során nemkívánatos melléktermékként rendkívül erőteljes oxidáló hatású kémiai anyagok keletkeznek, amelyek károsíthatják a sejteket, szerveket, testszöveteket, ezért hatékony védekező rendszer dolgozik gyors hatástalanításukért.

Az élő sejtek energiatermelő szervecskéiben, a mitokondriumokban az energiatermelő folyamat során természetes módon keletkeznek peroxid- és szuperoxid gyökök (szabad gyökök), ártalmas anyagcsere melléktermékek, amelyek károsíthatják a sejteket). Ezeket normál esetben a sejtek saját antioxidánsaikkal hatástalanítják.

Minden, ami megelőzi vagy lassítja az oxidációs folyamatokat, 
antioxidánsnak minősül. 

Az antioxidánsok elektront adnak (vagy elvesznek) a szabad gyököktől, hogy stabilizálják és helyreállítsák a sejteket. Erejük abban rejlik, hogy képesek leadni az elektronokat anélkül, hogy maguk szabad gyökökké válnának.


Endogén, vagy exogén antioxidánsok

Endogén antioxidáns: Az endogén (belső) antioxidánsokat a szervezetünk maga termeli, ezek általában enzimek, koenzimek és kéntartalmú vegyületek. Bizonyos helyzetekben (stressz, betegség) a szabad gyökök száma megnő, és a szervezet nem képes elegendő antioxidáns termelni. 

Exogén antioxidáns: Az exogén (külső) antioxidánsokat a táplálékból veszi fel szervezetünk, ilyen például a C- és az E-vitamin, a bioflavonoidok, a karotinoidok és számos kéntartalmú vegyület. 

Szervezetünk a táplálékon, valamint a táplálék-kiegészítőkön keresztül jut hozzá a szükséges antioxidáns mennyiséghez. A legtöbb vitamin részt vesz a hatékony antioxidáns védelemben. 

De nem csak a vitaminok működnek antioxidánsként. Az antioxidánsok több száz természetben előforduló anyagban és formában megtalálhatóak, mint pl. a zöldségekben, gyümölcsökben, gyógynövényekben stb, és egymással együttműködve közösen dolgoznak a szabad gyökök káros hatásainak leküzdésében.








 


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.