Fehérjék, aminosavak

 A fehérjék az egészséges sejtek építőanyagai.

A hús és a hal évezredeken keresztül meghatározta az ember étrendjét. És a mai napig sem volna biztosítva a túlélésünk egészséges fehérjék nélkül. A történelmi idők előtti étlapot erősen befolyásolta a vadászszerencse és a gyűjtögető utak sikeressége, az évszakok válta­kozása, valamint a területre jellemző növény­es állatvilág. Mivel azonban őseink vadásztudománya egyre magasabb szintre fejlődött, anyagcseréjük is egyre inkább alkalmazkodott a viszonylag sok hús és hal fogyasztásához.


Az állati és növényi fehérje ősidők óta meghatározza az emberi anyagcserét. Míg azonban az ember eredeti táplálékában viszonylag magas, 30 százalék körüli volt a fehérje aránya, manapság inkább szénhidráttartalmú ételeket eszünk, amire nincs felkészülve az anyagcserénk.

Az em­beri anyagcserét számottevően meghatározó tápláléképítőkövek közé az esszenciális zsír­savakon, számos, értékes vitaminon, ásványi anyagon és másodlagos növényi anyagon kívül az állati és növé­nyi fehérjét is be kell sorolnunk.

A fehérjehiány jellegzetes tünetei: A kimerültség, az összpontosítási és memória­problémák, az izomszövet leépülése, az akaratlan súlyvesztés (elegendő táplálék­bevitel mellett), a legyengült immunrendszer, a fertőzések és krónikus betegségek iránti fogékonyság, az ínysorvadás, az ínygyulladás, a vízpangás (ödéma) a kötőszövetekben és az emésztési panaszok.

A legjobb fehérjeforrások: Hús és hal a fajnak megfelelő tartási körülmények közül, valamint vadhús, tojás, tej és tejtermékek. Savanyított tejtermékek (néha még tehéntej-allergiások is tolerálják)
Növényi fehérjeforrás: az ősgabona, például egyes hüvelyesek (csicseriborsó, szója, édes csillagfürt) és magok (például kender és diófélék)

Az emberi test legnagyobb részét víz alkotja. De közvetlenül utána következik a második helyen a fehérje. Emiatt az izomépítés és a szervezet működésének egyik legfontosabb alapeleme. A fehérjék alkotói pedig az aminosavak. A zsírokhoz hasonlóan a fehérjék (proteinek) is meghatározó szerepet játszanak az anyagcse­rénkben, mert létfontosságú fehérje-építőelemekkel, aminosavakkal látják el szervezetünket. Ezek nélkülözhetetlenek a testi sejtek keletke­zési és helyreállítási folyamataiban, valamint különböző úton-módon számos anyagcsere folyamatban részt vesznek.

Az aminosavak pél­dául meghatározóak a hormonok, az immun­sejtek, az izomzat és a kötőszövet képződésében. Fenntartják a megfelelő vérnyomást és szabályozzák a vér "szállítórendszerét". A fehér­jék nem utolsósorban a hormonok és neurotranszmitterek (ingerületátvivő anyagok) előanyagai, és mint ilyenek jelentős szerepet játszanak a lelkiállapotunkban is.

Ha akár csak egyetlenegy ami­nosavból is hiányzik a szükséges mennyiség, az ember nem képes bizonyos felépítő fehérjéket vagy enzimeket előállítani. Ráadásul ebben az esetben az akár feleslegben is rendelkezésre álló más esszenciális aminosavak sem szolgálhat­nak építőkőként, csupán energiaforrásként. A kezdődő fehérjehiány megváltoztatja a test­összetételt (például fehérjevesztést okoz az iz­mokban és a szervekben), az anyagcserét, és az olyan testi funkciókat, mint például a légzés. A következmények közé tartozik az immunrendszer gyengülése is.

A fehérjehiány leggya­koribb testi és szellemi tünetei:
- kimerültség
- összpontosítási és emlékezési nehézségek
- gyógyulási zavarok
- izomszövetvesztés és akaratlan fogyás (ele-gendő táplálékbevitel ellenére)
- sejtregenerálódási zavarok
- az immunrendszer gyengülése következtében gyakori fertőzések, krónikus betegségek
- csökkent anyagcsere-működés
- idő előtti öregedés
- a máj működés lelassulása, csökkenő méregtelenítő képesség
- ínysorvadás és ínygyulladás
- hajhullás, korai őszülés
- menstruációs zavarok, menstruáció elmaradása (amenorrhea), meddőség
- fehérvérsejthiány, amely kötőszöveti ödémát (vízfelhalmozódást) okoz
- emésztőenzim-hiány (az enzimek elsősorban fehérjékből épülnek fel), amely emésztési zavarokat, például puffadást, túlzottan lágy székletet vagy hasmenést, székrekedést és bélflóra-zavarokat okoz.

A fehérjeemésztés a gyomorban kezdődik és a vékonybélben fejeződik be, mivel a nyál nem tartalmaz proteázt. A fehérje mechanikai és kémiai változásokon megy keresztül a gyomorban. 
Összesen húszféle aminosav létezik. Az aminosavaknak két csoportja van. Az esszenciális aminosavak azok, amelyeket a szervezet nem tud előállítani, ezeket mindenképp táplálkozás útján kell testünkbe juttatnunk. A nem esszenciális aminosavakat a szervezet maga állítja elő.

A megfelelő mennyiségű aminosav és fehérje bevitelre nem csak a sportolóknak kell odafigyelniük – bár az tény, hogy nekik sokkal inkább, és sokkal nagyobb mennyiségben szükséges a bevitel. Ezt sok esetben csak táplálékkiegészítőkkel lehet elérni, ugyanis a szilárd tápanyagok túl lassan szívódnak fel, vagy túl megterhelő az emésztésük.

Esszenciális aminosavak

✅Arginin: Az arginin egy különleges, úgynevezett szemiesszenciális aminosav. Az L-arginin az alfa-aminosavak közé tartozik: úgynevezett feltételesen esszenciális aminosav, azaz bár a test természetes úton is képes előállítani, csak bizonyos körülmények között, bizonyos anyagok jelenlétében. Ha ezek hiányoznak, vagy arányuk nem megfelelő, akkor az L-arginin pótlásra szorul. A L-arginin a szervezet védekezőképességének működéséhez is szükséges, segíti a szervezetben termelődő mérgező anyagok, főként az ammónia eltávolítását, és támogatja a máj méregtelenítő feladatát. Gyorsítja a sebgyógyulást, segíti a hámréteg, a kollagén képződését. Szorongás esetén is hasznos. Az L-argininről azt is kimutatták, hogy pozitív hatással van a nőkre, növelve a csikló és a hüvelyi szövetek érzékenységét és ezzel nagyobb az esélyt adva az orgazmusnak.

Mint ilyen, az arginin használata növekedni kezdett az emberek körében, akik fejleszteni szerették volna a szexuális életüket és egészségesebb alternatívát kerestek a Viagra helyett. A hasonló eredmények elérése ugyanakkor a nemkívánatos mellékhatások nélkül lehetséges. Herpesz esetén ellenjavallt, májbetegségek, vesebetegségek és cukorbetegség esetén pedig mindenképpen orvosi konzultáció szükséges szedéséhez!!!!

Egyéb előnyök:
- Serkenti az izmok növekedést: van némi bizonyíték arra, hogy a vegyület képes serkenteni az izmok növekedést, amit a testépítők is használnak. Ez azonban még nem bizonyított, bár már sok kiegészítő elérhető erre a célra.
- Öregedésgátló (antikatabolikus) hatás: számos tanulmány kimutatta, hogy a vegyületnek van anti-aging hatása bizonyos funkciókra a testben. Javítja az általános fizikai teljesítményt olyan területeken, amelyekről ismert, hogy idővel lassan csökken a teljesítményük. Megakadályozza a szövetek lebomlását, segít az izmok regenerálódásában és a fehérje-anyagcseréből származó melléktermékek lebontásában.
- Vese problémák: kevesebb bizonyíték van rá, de érdemes megfontolni a használatát annak aki vese problémákkal vagy magas vérnyomással küzd, különösen terhesség alatt.
- Javítja a szív- és érrendszer egészségét: egy vizsgálat tesztelte az L-arginin hatékonyságát betegeknél, akik szívelégtelenségben szenvedtek, annak érdekében, hogy meghatározzák vajon javulásához vezet-e az aminosav használata a kardiovaszkuláris zavarok esetében. A kettős-vak vizsgálatban során (placebo és arginin csoport) megállapították, hogy az arginin használók esetében javulást mutattak az általános funkciók és a betegek képesek voltak hosszabb távot megtenni szív problémák nékül.
- Sebgyógyulás segítése: gyorsítja a sebgyógyulást és segíti a hámréteg képződést.
- Migrénes fejfájás ellen: a MedlinePlus szevezet szerint segíthet kezelni a migrénes fejfájást, ha azt ibuprofen gyulladáscsökkentő gyógyszerrel együtt alkalmazzák.
- Növeli a spermák számát: az aminosav nélkülözhetetlen a spermiumok termeléshez. Kutatások kimutatták, hogy hosszútávú szedése a potencia növelésén kívül növelte a spermák számát és azok minőségét is.
- Alvási funkciók javítása: fontos szerepe lehet az alvásban is, a Life Sciencesben megjelent tanulmány szerint fokozhatja a rövid hullámú alvást és csökkenti az alvás közbeni ébrenlétek gyakoriságát. A kutatók azt gondolják, hogy a melatonin termelődésében is fontos szerepet játszik, amely részben felelős az alvás minőségéért.

Fő forrásai:
- Pulykamell: Egyetlen szelet mell körülbelül 16 gramm l arginine-t tartalmaz, amely a legmagasabb koncentráció bármilyen étel közül.
- A vörös húsok között a sertés karaj és a sovány marha tartalmazza a legtöbbet az aminosavból.
- Tökmag: Egyetlen csésze tökmag majdnem 7 gram arginint tartalmaz, és emellett kiváló forrása számos egyéb ásványi anyagnak.
- Hüvelyesek: A szója bab, a lencse és a csicseriborsó, mindegyike meglehetősen nagy koncentrációban L-arginine forrás. Ezek valószínűleg már az értend alapjait képzik a vegetáriánusok körében, de a mindenevők számára is érdemes felvenni őket a menüre. Remek alternatívát kínál a sok húst fogyasztók számára, továbbá számos más hasznos tápanyagot tartalmaz.
- Tejtermékek: A legtöbb tejtermék is remek arginin forrásnak tekinthető, hiszen általában elég magas a fehérje tartalmuk. Természetesen laktóz érzékenyseknek vagy a tejet nem szeretőknek érdemesebb a fenti alternatívákat választani.
Ajánlott napi bevitel:
2-8 gramm

✅Izoleucin: Az izoleucin részt vesz a vér festékanyagának termelődésében, elősegíti a bőr, az izomszövetek és a csontok regenerálódását, és fokozza a növekedési hormon kibocsátást. Hozzájárul a vércukorszint szabályozásához, így stabilizálja az energiaszintet. Javítja az éberséget.
Fő forrásai: tengeri alga, a hal, a sajt, a csirke, a pulyka, a bárány, a tojás, a szójafehérje.
Ajánlott napi bevitel: A napi adag felnőtt egyén esetében 1 gr.

✅Leucin: A leucin mindezeken felül befolyással van a leptin termelődésére is. Ezt a hormont a zsírsejtek termelik, elsődleges az anyagcsere, az étvágy- és testsúly szabályozásához, a zsírraktárak és az éhségérzet kialakulásának fő tényezője. Hozzájárul a tesztoszteron szinten tartásához, és növeli az izmok által felhasználható energiamennyiséget. Fokozza a zsírsejtek csökkenését, a zsírfelhalmozást. Úgy szabályozza az inzulinszintet, hogy nincs rá hatással a vércukorszint. Segíti az izmok regenerálódását és egyben tartalék energiaforrás.Enyhíti a kimerültséget és védi az izomrostokat.Hatékonyan regenerálja a sérült szöveteket.Fontos pótolni a diétánál mint pl. a vegetarianizmus. BCAA aminosavak különösen fontosak az étrendben,mivel védik a szervezetet a túlzott fehérje lebomlástól, továbbá energiát adnak az izmoknak,ez lehetővé teszi és csökkentett bevitt szénhidrát-és zsírtartalmat a teljesítmény fenntartása mellett
Fő forrásai: Gazdag leucinforrás a tejsavó és a tojásfehérje, a barna rizs, a babok, a diók, a szójaliszt és a teljes gabona
Ajánlott napi bevitel: Fokozott fizikai teljesítményre alkalmas, különösen sportolók számára a szokásos egyszeri adag 3 gr.

✅Lizin: A lizin, mint esszenciális aminosav a általános és specifikus hatásokkal is rendelkezik, mely a fehérje építőeleme a testünkben. A lizin az agyba kerül, ugyanazzal az ideg transzporterrel, mely az agyba az arginint rakja le. Feltételezhetjük, hogy a nagy adag lizin ellenállhat az argininnitrogén-monoxid termelési képességének, ami negatívan befolyásolhatja az idegfunkciókat. Mivel a lizin képtelen önállóan szintetizálódni, az étrendünkből, vagy különféle táplálék kiegészítő termékekből kell hozzájutnunk. Kétbázisú aminosavnak is nevezik, hasonlóan, mint az arginin, cisztein, vagy az ornitin. Az általános immunerősítés mellett vírusellenes és csonterősítő is. Az érrendszer karbantartásával, a plagképződés csökkentésével, a kollagénszintézisben, kalciumfelvételben játszott szerepe eredményeként jelentősen hozzájárul a szervezet megfelelő működésének fenntartásához. A lizin általános immunerősítő hatását az is bizonyítja, hogy a megfázásos tünetek enyhíthetők, gyakran megszüntethetők lizin és C-vitamin együttes adagolásával. A lizin és a C-vitamin megfelelő alkalmazásával megelőzhetjük és gyógyíthatjuk a szívbetegségeket.

A lizin hiánya csökkent fehérjeszintézist, csökkent növekedést, vírusfertőzésekre való fogékonyságot eredményez. Szélsőséges esetben a lizin hiánya a niacin (B3 vitamin) hiányához vezet, ami a pellagra nevű betegséget okozza. A lizin nagyobb mennyiségben teljes értékű fehérjékben, tojásban, húsban, halban fordul elő. Ezen élelmiszerek fogyasztása viszont nincs hatással a herpes vírusra, mivel ezekben a lizin argininnel együtt fordul elő és az arginra szüksége van a herpes vírusnak a szaporodáshoz. Ugyanezért az argininben gazdag ételek, mint a mogyoró és más olajos magvak segítik a herpes vírus szaporodását. A vegetáriánus étrend tipikusan lizin hiányos. A lizinhiány csökkenti a mikroelemek felvehetőségét is. A vegetáriánus étrendnek is több fajtája van. Az ovo-lakto vegetáriánusok, akik tojást és tejtermékeket is fogyasztanak, azok kevésbé veszélyeztetettek. A növényi fehérjék viszont tipikusan lizinhiányosak. Akinek gyakran vannak megfázásos, vírusos megbetegedései, gyakori herpes fertőzése, annak gondolnia kell arra, hogy célszerű lenne a lizinbevitelét növelni. A lizinszint a szükségesnél nagyobb alkalmazott dózis esetén a vérben a 3-4 órán belül beáll a szükséges szintre.
Fő forrásai: A hüvelyesek, szójabab, bab, lencse, tonhal, hering, tőkehal és szardínia, valamint tenger gyümölcsei., marhahús, csirkehús, a tej és származékai, valamint a tojás.
Ajánlott napi bevitel: 30 mg lizin / testtömeg-kilogramm.

✅Metionin: A Metionin egy kéntartalmú aminosav. Acisztein aminosav képződését segíti a szervezetben B6-vitaminnal együtt, és számos anyagcsere-funkcióhoz szükséges. Az emésztőrendszeren keresztüli felvétele a vizelet savanyításához vezet, amely gátolja a baktériumok növekedését. Számos alapvető biokémiai folyamat nélkülözhetetlen eleme. Segíti az anyagcsere végtermékek eltávolítását a májból, valamint a végtermékek felhalmozódását a májban, illetve az artériák falán. Aki túlsúlyos, annak a vérében nincs elegendő metionin. Ennek tünetei lehetnek a fáradékonyság, kedvetlenség, a folyamatosan energiaszegény állapot; összességében tehát a motivációhiányban mutatkozik meg. A metioninnek alapvető szerepe van a fehérjeszintézisben. Amennyiben nem jut megfelelő mennyiségű metionin a szervezetbe, úgy gyengül az immunrendszer, nő a rák kockázata, és elhízáshoz vezet. A metionin a zsírbontásban is közreműködik. Ez az aminosav a fehérjék építőköve, a fehérjék pedig az izmoké. Izom nélkül pedig nincs zsírbontás. A metionin a karnitin alkotóeleme és segít a zsírok bontáshoz történő szállításában. (A karnitin rendkívül fontos anyag, amely nélkül nincs zsírsavbontás, mivel a karnitin a zsírsav szállítórendszer alkotója. A zsír tehát csak az ő segítségével alakítható energiává). A szervezetben való átalakulása során a kénből aktív szulfát jön létre. A szervezet szulfát tartalmú anyagainak ez a legfontosabb kiindulási anyaga. Mint kéntartalmú aminosav a haj, a köröm, a bőr, és a szaruhártya felépítésében vesz részt. Képes aktiválni a fehérjevérsejteket, ezáltal segíti az immunrendszer müködését. Az égési és műtéti sebek gyógyulását kedvezően befolyásolják. Megakadályozzák testünkben a mérgező fémek felhalmozódását, védik a szervezetet a szabadgyökökkel szemben. A szabadgyökök kémiailag igen aktív vegyületek, amelyek megtámadják a sejtmembránt, s így elpusztítják a sejtet. Szabadgyökök nagyon könnyen keletkeznek a testben: például a dohányzás, elektromágneses sugárzás, túlzott alkoholfogyasztás hatására. A cisztein és metionon kiváló antioxidáns tulajdonságú aminosavak, át tudják alakítani a szabadgyököket kémiailag inaktivvá. Ezt a hatásukat szelénnel és E-vitaminnal kombinálva még fokozhatjuk. A szabadgyökök elleni küzdelem rendkívül fontos, hiszen pusztítják a szervezetünket, megtámadják az ép sejteket, elrontják a DNS láncot, ők felelősek a sejtek öregedéséért. Az antioxidánsok ezeket a káros folyamatokat megállítják, semlegesítik. Metionin hiányában a hasnyálmirigy enzimtermelése csökken, és nő a vér koleszterin szintje. A metionin segíthet az ópiátok és az alkoholelvonási tünetek mérséklésében. A modern detoxikációs klinikákon ebből a célból táplálékkiegészitőként adják a kezelésben résztvevők számára. Ebben az esetben is nagyobb az ajánlott napi mennyiség az optimálishoz képest.
Fő forrásai: A metionin zöldségekben és gyümölcsökben csak kis mennyiségben fordul elő, kivéve a spenótban, főtt kukoricában és a burgonyában. Nagy mennyiségben tartalmazzák viszont húsok, halak, szezámmag és egyes növényi magok.
Ajánlott mennyiség: Szervezetünk számára normális esetben napi 2-3 grammnyi metionin a szükséges mennyiség. Természetesen bizonyos túlterhelések hatására, mint például a testépítés; ez az igény jelentősen megnő, akár kétszerese is lehet.

✅Fenil-alanin: Antidepresszáns és fájdalomcsillapító hatása miatt táplálékkiegészítőként is forgalmazzák, bármilyen gyógyszerrel kombinálható. A fenilalanin egyebek között az idegrendszer működésében játszik fontos szerepet: olyan vegyület, amely jelzéseket szállít az idegsejtek és az agy között. A noradrenalin, adrenalin, dopamin szintézisében játszott szerepén keresztül stimuláló hatású, segíti az idegrendszer optimális működését.

Fájdalomcsillapító hatású, nagyon jó ellenszere a migrénnek és a depressziónak. A fenilalanin L-fenilalanin formájában stresszoldó hatású, ezáltal javítja a kedélyállapotot. Depresszió csökkentésére és memóriajavításra egyaránt alkalmazzák. Javítja a koncentrációképességet, fokozza az éberséget. Hangulatjavító hatása is van, mivel közrejátszik az adrenalin és dopamin termelésében, ami fokozza aktivitásunkat és energiával tölt fel. A fenilalanin tehát hangulatjavító, mivel az adrenalin szintézis kiindulási anyaga. A fenilalanin aszkorbinsav segítségével (amit C vitaminnal juttatunk a szervezetbe) adrenalinná alakul. Az adrenalin termelése pedig izgalom vagy valamilyen megterhelés esetén növekszik. Az adrenalin növeli a vérnyomást, emeli a vércukorszintet, fokozza a szívműködést, stb. Ezen folyamatok pedig elősegítik az éberséget, energiával töltenek fel, javítják a szellemi teljesitőképességet. A tirozin termelődésében is fontos szerepe van, mivel a fenilalanin alakul át tirozinná. A tirozin pedig olyan aminosav, mely pszichésen fejti ki hatását az emberre, ezáltal fokozza a pajzsmirigy hormonok funkcionalitását. Étvágycsökkentő hatása is ismert, amely tirozin és triptofán jelenlétében fokozódik. Gyakran használják olyan étrendkiegészítők összetevőjeként, ahol a cél az éhségérzet csökkentése. A fenilalanin ugyanis serkenti az éhségérzetért felelős hormon működését és a jóllakottság állapotát idézi elő. Étvágycsökkentő hatása miatt sportolók és a fogyni kívánók is szívesen használják.

A szervezet minden anyagcserefolyamatában részt vesz, hatékony az arthritisszel szemben. A fenilalanin más jótékony hatását is megemlítve, fontos szerepet játszik a haj és a bőr pigmentációjában. Ha ez az aminosav hiányzik a szervezetből, gyorsabban kezd őszülni a haj már fiatal korban is, a bőr pedig hamar veszít üdeségéből, természetes szinéből és fiatalságából.
Fő forrásai: Számos élelmiszert és diétás ételt is gazdagítanak ezzel az aminosavval, a fent említett okok miatt. A fenilalinin természetes forrásai a következők: tojás, tejtermékek, banán, mandula, hering.
Ajánlott napi bevitel: felnőtteknél naponta 50-100 mg / kg

✅Treonin: A treonin a kollagén, elasztikus szövetek termelésében és a fogak felépítésében (fogzománc) tölt be igen jelentős szerepet. Segíti a májfunkciókat, hiszen megakadályozza a májban a zsírsavak felhalmozódását. Serkentő hatással van az emésztésre, segíti az anyagcsere folyamatokat. Hozzájárul a tápanyagok felszívódásához, egyensúlyban tartja szervezetünk fehérjeszintjét.A treonin hiánya májzsugorhoz vezethet.
Fő forrásai: Magas treorintartalmú a baromfihús, halak, lencse, gomolya, szezámmag, tej, tojás, burgonya.
Ajánlott napi bevitel: Felnöttek számára napi 0,5 gramm az ideális mennyiség.
Napi 1 grammos adagolásban, kiegészítőként a depresszió kezelésében is alkalmazzák.

✅Triptofán: Bár nem gyakran halljuk a nevét ennek az esszenciális aminosavnak, mégis fontos megjegyezni, hiszen szervezetünk számára elengedhetetlen különösen megnövekedett igénybevétel idején.  Mint a fehérjét felépítő aminosavak egyike, létfontosságú a sejttömeg és izomzat felépítéséhez, valamint a szervezeten belül előállítandó fehérjék termeléséhez.
- A triptofán hozzájárul a mentális egészség, a pozitív kedélyállapot, a jó kognitív funkciók fenntartásához. 
- Közreműködik a normál reakciókban, a mentális és fizikai jó közérzet fenntartásában, a normális alvásban.
- A triptofán a szerotonin szintézis prekurzora, ezenkívül fontos szerepe van a melatonin nevű hormon termelésében is. Ezek a hormonok fontos szabályozói a hangulatnak és a szervezet stresszre adott válaszának.
- A triptofán a szerotonin előanyagaként tehát szükséges a bőr és a haj felépítéséhez.
- Növekedési hormon termelést stimuláló hatását is feltételezik.
- A fenilalanin, a tirozin és a triptofán egyaránt étvágycsökkentő és hangulatjavító hatású aminosavak. Étvágycsökkentő tulajdonságuk a szerotonin és dopamin nevű boldogsághormonokkal áll kapcsolatban. Ezen aminosavak jelenléte szerotonint és dopamint szabadít fel a szervezetben. Ezek a hormonok javítják a stressztűrőképességet és alkalmasak a depresszió ellen is. Ezáltal javítják az általános kedélyállapotot, enyhítik a szorongás, depresszió és a narkolepszia tüneteit.
- Mindezeken felül hozzájárul a vörösvérképzéshez, segíti az emésztést. Nyugtató hatása miatt segíti a migrénes fejfájás elmulasztásában és fontos szerepe van az immunrendszer megfelelő működésében.

A B1, B2 és B6 vitaminokat is ajánlott szedni a Triptofán mellé kiegészítésül, mert kölcsönösen segítik egymás hatását.

Fő forrásai: a disznóhús, a kacsa, avokádó, hal, tej, sajt, tojás, gomolya, banán és datolya.
Ajánlott napi bevitel: 0,25 gramm. (A triptofánt szabad formájában milliók fogyasztják nyugtató, altató, antidepresszív hatása miatt. 500-2000 milligrammos dózisban adagolva jó természetes alternatívája lehet a szintetikus altatószereknek.)

✅Valin: A valin nevét a macskagyökérről kapta, az izomszövetek energiatermelésében van fontos szerepe. Hatékony a májkárosodás ellen, csökkenti az izomsorvadást. Hiányában károsodik az izomműködés. Nyugtató hatású, fontos szerepet tölt be az immunrendszer működésében, a szervezet víz és nitrogén egyensúlyának fenntartásában.
Fő forrásai:
Többek között megtalálható a túróban, sajtokban, halakban, szárnyasokban, a földimogyoróban, a szezámmagban, a gombában és a lencsében.
Ajánlott napi bevitel: 400-1.500 mg. Sportolóknak kétszeres menyiség ajánlott. Mások minőségi tejsavófehérjéből vagy étkezést helyettesítő turmixból fedezik szükségleteiket.




.







A fehérjék bontásához fontos, hogy a bél kémhatása savas, a szénhidrátfogyasztás pedig mérsékelt legyen. Ellenkező esetben a melléktermékként keletkező ammóniától körülményes méregtelenítés útján kell megszabadulnunk.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.