Pro és prebiotikum

Évezredes bölcsesség, hogy az egészség és a betegség
egyaránt a bélben kezdődik.

Az emésztőrendszeri problémák a leggyakoribb egészségügyi problémák közé tartoznak. A tünetek a puszta gyomorpanaszoktól a gyomorégésig, a székrekedésig vagy akár a hasmenésig terjedhetnek. A nem megfelelő baktériumflóra is okozhat panaszokat. 

De hogyan is működik az emberi bélflóra?  Az emberi bél 100 billió élő, szimbiotikus, bakteriális mikrobából áll, amelyek befolyásolják tápanyag-felszívódásunkat, anyagcserénket, mentális egészségünket, immunfunkciónkat és emésztőrendszerünket. 


Az egyetlen probléma, hogy sokan rendszeresen esznek könnyen emészthető ételeket, amelyekben nincs maradék. Az egyszerű, finomított szénhidrátokat és a gyorsételeket úgy dolgozzák fel, hogy könnyen felszívódjanak, így a szervezet gyorsan felhasználja a cukrokat energiaként, vagy zsírként raktározza el, így nem marad semmi az alsó bélrendszerben. Így a bélbaktériumok éheznek, megfosztva az általuk legjobban kedvelt tápláléktól: a "prebiotikumoktól", az összetett szénhidrátoktól és a különféle növényi rostoktól.

Az egészséges bélflóra kulcsfontosságú az immunrendszer hatékony működésében, így a betegségek megelőzésében és azok legyőzésében. A puffadás, a hasfájás, a székrekedés vagy a hasmenés mind-mind első szembetűnő jele annak, hogy a bélflóra károsodott, és a belek teljesítménye leromlott.

Nagyon fontos a bélflóra egészségének fenntartása, mert ha 
nem működik jól a bélrendszerünk, az értékes vitaminok, 
ásványi anyagok sem tudnak felszívódni! 

Godolom, azt szinte már  mindenki tudja, hogy a probiotikumok jó baktériumok, amik segítik az emésztést, az egészséges bélműködést. De azt kevesebben tudják, hogy mire bejutnak a gyomorba, addigra a gyomorsav és bizonyos enzimek hatására bizony sok jó baktérium elpusztul. 

Mi okozhatjamég a pusztulását ezeknek  a hasznos mikroorganizmusoknak:
- Antibiotikumok
- Cukor
- Csapvíz (a klór miatt)
- Fehér- liszt és kenyér, péksütemények
- Génkezelt élelmiszerek

Első lépésben, tehát annyit kell tennünk, hogy kiiktassuk az étrendünkből mindazt, amivel tápláljuk a "rossz" baktériumokat és fogyasszunk olyan ételeket a lentebb felsoroltak közül, amelyek tele vannak probiotikumokkal. Emellett érdemes kúra szerűen jó minőségű probiotikum készítményeket fogyasztani.

Probiotikumot tartalmazó élelmiszerek: 
- Joghurt: Az élőflórás joghurt talán a legismertebb probiotikus hatású élelmiszer. Tartalmaz A- és B-vitaminokat, kalciumot és káliumot is, ráadásul tejből otthon is elkészíthető.
- Kefír: A kefir úgyszintén remek probiotikum, akár tehén-, akár kecske- vagy juhtejből készül. K- és B12-vitamint, kalciumot, magnéziumot is tartalmaz, Candida-diétában és irritábilis bél szindróma esetén is fogyasztható.
- Sajtok: A Lactobacilus thermophilust, a bifidust, abulgaricuts és acidophilust a finom, érlelt sajtok mind tartalmazzák, továbbá remek kalcium- és B-vitamin-források. Bármilyen állat tejéből készülnek is, az emésztésre és az immunrendszerre gyakorolt pozitív hatásuk miatt érdemes sokszor enni őket.
- Erjesztett ételek:  Sok jótékony baktériumtörzs a tejsavas erjedésben vesz részt, így az erjesztett (vagy más néven fermentált) ételekből érhető el. Ilyen étel pl. a kovászos uborka, a savanyú káposzta. A savanyú káposztában emellett élelmi rostok, A-, K- és sok C-vitamin, magnézium, vas is található, illetve gyulladáscsökkentő és immunerősítő hatású.
- Almaecet: Amellett, hogy gazdag probiotikumokban, segíti a fogyást, jó hatással van a koleszterin szintre, és a vérnyomásra. Minden nap fogyassz belőle egy keveset, például salátára dresszingként, vagy egy evőkanállal elkeverve egy pohár vízben.
- Kiegészítők: A probiotikumokhoz kiegészítőkből is hozzájuthatunk, nemcsak élelmiszerekben találjuk meg őket. Noha olyan mértékben nem tartalmaznak tápanyagokat, mint egy étel, könnyű használni őket. 

De tudni kell azt, hogy a gyári termékek tartósításával sajnos elpusztulnak a baktériumok és a gombák, ezért nem romlik meg például a pasztőrizált tej, és nem is lesz belőle joghurt vagy aludttej hacsak úgy kinn hagyjuk a konyhaszekrényen. 

Bár a joghurt és a kefir elkészítése is pasztőrizált tej "beoltásával" kezdődik, majd az erjedés során a bacik/gombák (a kefirben gombák is vannak) felhasználják a tejben lévő tápanyagokat, és így alakul ki a jellegzetes joghurt- vagy kefir állag. A kész joghurtot és kefirt már nem pasztőrizálják/sterilizálják tovább, így maradnak bennük a hasznos bacik/gombák. 

Ám de, mivel az erjedés folyamatos, a bacik egy idő után felélik a tápanyagokat és elpusztulnak- ezért romlik meg egy idő után a joghurt és a kefir is, ezért kell elfogyasztani őket még a "jó" időben, amikor még élnek a bacik és jó sokan is vannak. Ha sérül a hűtőlánc- vagy mert megfagy a nagy hidegben a teherautóban a joghurt vagy a kefir, vagy éppen ellenkezőleg, a nagy melegben ide- oda pakolgatják, akkor viszont a baciszám is csökken értelemszerűen.

Viszont a nagyüzemben, tartósítással, pasztőrizálással készült savanyúkáposztától se várjunk semmit élő kultúra tartalom szempontból, mert az olyan, mint egy "készétel" és megvannak a szabályai az elkészítésének. Azaz a pasztőrizálás elpusztítja a hasznos bacikat (is). Az ecettel tartósított savanyúság sem jó, mert az ecet is megöli a bacikat.

A jó hír az, hogy a zöldségesnél a "házi" savanyúkáposzta már jobb választás ebből a szempontból, hiszen azt nem tartósítják, így a jó baktériumok is benne maradnak. De a legjobb, ha saját készítésű erjesztett, (fermentált) élelmiszereket készítünk. 


Tehát, tudjuk azt, hogy a probiotikus baktériumtörzsek nélkül lehetetlen a bélflóra egészségének fenntartása, a fertőzések legyőzése, és az immunrendszer megerősítése is. De azt is fontos tudni, hogy a probiotikumok hatása csak a megfelelő prebiotikumokkal lesz kellően hosszú távú. Ugyanis, mint minden élőlénynek, a "pocaklakóinknak" is táplálékra van szükségük a túléléshez és a munkájuk elvégzéséhez – és tőlünk függ a táplálásuk. Ezek a mikrobák nem túl válogatósak, azt a maradékot is megeszik, amit a szervezetünk nem használ fel energiának, vagy nem tud lebomlani.
 
 A média gyakran hangsúlyozza a probiotikumok fontosságát a bélrendszer és az immunrendszer egészsége szempontjából, de a prebiotikumok gyakran kimaradnak a rivaldafényből. Pedig prebiotikumok nélkül hiába fogyasztunk probiotikumot!

 Prebiotikumokat a probiotikumoknak!

Mik azok a prebiotikumok? Egyszerűen fogalmazva, a prebiotikumok azok a nem emészthető élelmi rostok, amelyek táplálják a jótékony baktériumokat, vagyis a bélflórát. Ma már többet tudunk arról, hogy az egészséges bélflóra létfontosságú az általános jólét és az immunrendszer működése szempontjából. Ahhoz, hogy a probiotikumok elvégezzék a munkájukat, prebiotikumokra van szükségük. 

A prebiotikumok olyan cukormolekulákat tartalmazó élelmiszer-összetevők, melyek emészthetetlenek, (a probiotikumokkal ellentétben nem befolyásolja őket a meleg, vagy a hideg, sem a savas közeg) így közvetlenül a vastagbélben található jótékony baktériumok szaporodását serkentik, gyakorlatilag táplálékul szolgálnak a probiotikumoknak, és segítik az ásványi anyagok felszívódását is. Ilyenek a poliszacharidok, az oldható rostok és a rezisztens keményítők.

Hogyan segíthetnek a prebiotikumok a bélrendszer egészségének javításában? Amikor megkapják a megfelelő táplálékot, a mikrobák rövid szénláncú zsírsavakká fermentálhatják azokat, amelyek táplálják a bélfalat, valamint segítenek megelőzni a gyulladást és javítani az inzulinérzékenységet – mindhárom fontos tényező a fogyás szempontjából is. Megfelelő üzemanyaggal rendelkeznek más szabályozó funkciók ellátásához is, például az étvágy féken tartása és a bőr ragyogása. 

A prebiotikum fő funkciói a következők: 
- A bakteriális egyensúly helyreállítása a belekben
- Ásványi anyagok felszívódásának javítása
- A hasmenés megelőzése és javítása
- A bélgyulladás és a bélrendszeri rendellenességek tüneteinek javítása (bár a tolerancia rendellenességenként és egyénenként változik)
- A vastagbélrák kockázatának csökkentése
- A szívbetegség kockázati tényezőinek csökkentése (pl. koleszterin profil)
- A lipid anyagcsere támogatása
- Fokozott jóllakottság érzést biztosít, ami a nap folyamán alacsonyabb kalóriabevitelhez vezethet
- Az immunrendszer működésének támogatása

PROBIOTUKUM+PREBIOTIKUM=SZINBIOTIKUM

SZINBIOTIKUM: A szinbiotikumok a probiotikumok és a prebiotikumok együttesét jelentik, vagyis olyan táplálékokat, vagy készítményeket, melyek alkalmazása során a két tényező előnyös hatása összegződik.

A jótékony baktériumtörzsek segítenek a tápanyagok gyors lebontásában, így gátolják a kórokozó baktériumok növekedését a bélrendszerben. Emellett pedig a vitaminképzésben is hasznosak, támogatják az immunsejtek, a T-limfociták szaporodását is.

A jó bélbaktériumok biztosítják az egészség egyensúlyátúlyát, támogatják az immunrendszert és megakadályozzák a gyulladás kialakulását az egész szervezetben. Ezeknek a pro- és prebiotikus ételeknek az étrendünkbe való beépítése segít fenntartani a hasznos és fontos bélbaktériumok egyensúlyát. 

 A pro- és prebiotikumok élelmiszerekben vannak jelen, 
de étrend-kiegészítő formájában is pótolhatók.

Melyek a prebiotikumot tartalmazó ételek?  Általában a prebiotikumok az élelmi rostok egy fajtája . Azonban nem minden rost prebiotikus. Ahhoz, hogy a rost prebiotikumnak minősüljön, a következő kritériumoknak kell megfelelnie:
- Emésztetlenül jut el a gyomor-bél traktuson
- Serkenti a jó bélbaktériumok növekedését, és hozzájárul a vastagbél mikrobiota egészségesebb összetételéhez.

Prebiotikus élelmiszerek: (a teljesség igénye nélkül)

- Alma: Mindenki ismeri a régi mondást: „Napi egy alma az orvost távol tartja”. És a valóságban ez igaz, mert az alma ízletes és egészséges.  Az alma prebiotikus hatású, rostban, pektinben (a héjában található) gazdag, mely ugyancsak segít fenntartani a bélbaktériumok diverzitását. A pektin a koleszterinszint csökkentéséért és a rák kockázatának csökkentéséért is felelős. Ha egy almát eszünk nassolnivalóként, különösen esténként, az felerősítheti az emésztőrendszert, és ellátja szervezetet táplálékkal a következő étkezésig. Magas víz- és rosttartalma miatt egy nők körében végzett kutatás szerint 12 héten át napi három alma fogyasztása sokat lendített a fogyókúrán is. 

- Articsóka: Az articsóka remek inulinforrás. Élelmi rosttartalmának köszönhetően növekednek a jótékony baktériumok. Glikémiás indexe alacsony, így nem emeli nagyon a vércukorszintet. Salátába, levesbe, zöldségtálba is tehető.– Áfonya: A gyümölcsök általában nagy mennyiségű rostot tartalmaznak. De az áfonya megelőzi szinte az összes gyümölcsöt. Az áfonya rendkívül gazdag prebiotikus rostokban, amelyek antioxidáns tulajdonságokkal is rendelkeznek. Az erdei áfonyának íze van, zabbal és joghurttal keverve nagyszerű módja annak, hogy dupla adag prebiotikus élelmiszerrel kezdje a napot

Burgonya: Szinte mindenki szereti a krumplit, különösen, ha egy hamburger és egy szénsavas ital mellé kerül. De a gyorséttermek fogyasztása nem a legbölcsebb módja az egészséges táplálkozásnak. Viszont a burgonya rezisztens keményítőt tartalmaz, amely prebiotikus hatással bír. Annak ellenére, hogy a burgonya főzése a keményítő elvesztését okozza, az összes rost visszanyeri eredeti tulajdonságainak egy részét, miután a burgonya kihűl. Az egészséges burgonyasaláta készítése a megfelelő módja annak, hogy növelje a prebiotikumok fogyasztását.

- Brokkoli: A brokkoli rengeteg tápanyagot és antioxidánst tartalmaz, amelyek támogatják az emberi egészség számos aspektusát, beleértve az emésztést is. A brokkoliban található élelmi rost segít megelőzni a székrekedést, fenntartani az egészséges emésztőrendszert, és csökkenti a vastagbélrák kockázatát. A brokkolit többféleképpen elkészíthetjük: párolva, vagy pirítva. Akár salátákba is beépíthetjük, zöldségtálba adhatjuk, vagy különféle szószokba, öntetekbe márthatjuk.

- Chia és lenmag: Ezek a magvak az alfa-linolsav (ALA) néven ismert gyulladáscsökkentő omega-3 zsírsavak egyik legjobb növényi forrása, amelyet a szervezet a zsíros halakban található hasznos omega-3 zsírsavakká alakít át. Tele vannak oldható rostokkal – ezért mindkettő a legjobb 30 rostban gazdag élelmiszer egyike . Ha készítettél már chia pudingot, akkor tanúja voltál a magvak prebiotikus oldható rostjainak gélképző hatásának, amelyek ugyanezt teszik a bélrendszerben, segítve a bélnyálkahártya helyreállítását és a mikrobák táplálását. A lenmagot frissen őrölve ajánlott fogyasztani, vagy őrölt állapotban lefagyasztva kell tárolni, hogy megőrizze hatékonyságát, és a chia maggal együtt add hozzá joghurthoz, turmixokhoz, gabonapelyhekhez, muffinokhoz és salátákhoz.

- Cikória gyökér: A cikória egy olyan gyógynövény, amely vadon is nő az utak mentén. Pitypangszerű kék ​​virágairól ismerik fel, de leginkább a gyökereiről ismert, amelyekből a kávé koffeinmentes forróital-helyettesítője származik. Évszázadokon át Európában és Észak-Amerikában, különösen a háborúk és a nehézségek idején , a cikória gyökerét pörkölték, őrölték, és kávéval keverték a készletek nyújtására. Ennek az évelő növénynek a gyökerei kiváló mennyiségű prebiotikumot adnak. Ez az inulinban gazdag oldható rost megkerüli a vékonybelet, és a bél alsó részébe jut, ahol táplálja a barátságos baktériumokat. 

- Csicsóka: A csicsókát napcsónakként is ismerik, de nem rokonok az articsókával. Ezek a gumók diós, enyhén édes ízűek, és remekül helyettesítik a sült krumplit. Ez a fajta articsóka körülbelül 76 százalékban inulint tartalmaz, így a prebiotikus rostban az egyik legmagasabb élelmiszer. További előnye azon kívűl, hogy tele van rosttal, tele van vitaminokkal, ásványi anyagokkal, és aminosavakkal. 

- Édesburgonya: Az édesburgonya nemcsak prebiotikus rostokat tartalmaz, hanem egy rezisztens keményítőként ismert anyagot is. Ez sok szempontból segíti a szervezetet. Alacsony a glikémiás indexe (ami alapvetően azt jelenti, hogy segít biztonságos szinten tartani a vércukorszintet), csökkenti a koleszterinszintet, és elősegíti a hasznos aminosavak termelődését a vastagbélben. A lila édesburgonya antocianint tartalmaz, egy antioxidánst, amely segíthet csökkenteni az oxidatív stressz okozta lehetséges egészségügyi problémák kockázatát.  Az édesburgonya emellett magas A-vitamin-tartalommal is rendelkezik, ami segít megvédeni a látást, és segíti az immunrendszer megfelelő működését. 6 Gondoljon erre, amikor legközelebb édesburgonyát vagy más, prebiotikumokban gazdag köretet, például sült babot fogyaszt.

- Csokoládé: Az étcsokoládé kiváló forrása a polifenoloknak, a prebiotikus antioxidáns vegyületeknek, amelyek elősegítik a bélbaktériumok két típusának (laktobacillus és bifidobaktérium) növekedését, amelyek fenntartják a rendszerességet. Az étcsokoládé prebiotikus hatású polifenol tartalma segítik növelni a lactobacillusok és a bifidobaktériumok számát. A cukorbevitelre figyelni kell, a legjobb a legalább 70% kakaót tartalmazó csokoládé.

- Gomba: A gombák (különösen a shiitake) esszenciális prebiotikumokat tartalmaznak, béta-glükánok néven, amelyek természetesen előforduló poliszacharidokként működnek. Előnyük: segíthetik a gyógyulást és az immunitást. 

- Hagyma: Amikor a táplálkozási szakértők azt mondják, hogy "edd a szivárvány színeit", amibe a fehéris beletartozik! Vörös hagyma, (bár fehér húsos levelelű) lila hagyma, póré hagyma, fokhagyma mind kiváló prebiotikum. A hagyma az egyik legjobb forrása az oligofruktóznak nevezett, bélben egészséges, oldható rostnak, amely természetes inulinforrás, amelyet a bél tisztításhoz és a jó baktériumok számának növeléséhez használ. Segíti a butiráttermelő baktériumok szaporodását, emellett csökkenti az LDL-koleszterint és a trigliceridet a vérben, így védi a szívet. Kvercetintartalma a rák megelőzésében lehet hasznos. Ideértve a fokhagymát is. A fokhagyma világszerte számos konyha alapvető része, ami sokat mond jótékony tulajdonságairól. Ezenkívül a fokhagyma fruktooligoszacharidokat vagy FOS-t tartalmaz, egy prebiotikumot. Igazi szuperétel, ami támogatja az idegrendszert, az anyagcserét, de gazdag C- és B6-vitaminban is. A fokhagyma, vagy kivonata fogyasztása elősegítheti a jótékony baktériumok növekedését a bélben, és ez segíthet csökkenteni a rák, a szívbetegségek és az asztma kockázatát. 

- Hüvelyesek: Gondolj a babra vagy lencsére úgy, mint egy súlycsökkentő tablettára.Ugyanis a hüvelyesek, a lencse, a borsó, a bab és a csicseriborsó a "rezisztens keményítő" forrása. Sértetlenül áthaladnak a vékonybélen, ami azt jelenti, hogy  a vastagbélbe kerülhetnek táplálékként a bélbaktériumoknak. A mikrobák butirát nevű zsírsavvá fermentálják őket, ami segít kikapcsolni azokat a géneket, amelyek gyulladáshoz és inzulinrezisztenciához vezetnek. A hüvelyesek ttartalmaznak rezisztens keményítőt és oldható rostot egyaránt, amiért különösen hasznos a bélbaktériumok számára. Gazdagok fehérjében, vasban és B-vitaminokban is.

- Káposzta: A káposzta nemcsak rostokkal látja el minket, hanem K-vitaminnal és C-vitaminnal táplálja a szervezetünket is. Ez egy olcsó zöldség, amely fokozhatja az emésztést elősegítő étrendet. Ezenkívül a káposzta olyan tápanyagokat tartalmaz, amelyek megerősítik a gyomor és a belek nyálkahártyáját. Leve a gyomorfekély gyógyításában is segíthet. 

- Karfiol: A karfiol az emésztésbarát étrend másik jelöltje. Ez a zöldség az elmúlt években népszerűbbé vált, és határozottan megérdemli, hogy helyet kapjon az emésztést segítő étrendben.  A karfiol rostban meglehetősen gazdag. Egy csésze karfiolban körülbelül 3 gramm rost található. Párolva és sülve is csodálatos az íze. Így segíthet megelőzni az olyan emésztési betegségeket, mint a székrekedés, a divertikulitisz és a gyulladásos bélbetegség (IBD).

- Kukorica: Amellett, hogy ellenálló keményítővel rendelkezik, a kukorica zeaxantint és luteint is tartalmaz – olyan fitonutrienseket, amelyek megőrzik a szem egészségét és védik a makuladegenerációtól. 

- Méz: A méz egy kivételesen tápláló szuperélelmiszer, amelyet a mézelő méhek készítenek, és az emberi szervezet számára szükséges esszenciális vitaminokat és aminosavakat tartalmazzák. Rendkívül egészséges, köszönhetően figyelemre méltó antibakteriális tulajdonságainak. Tartalmaz továbbá oligoszacharidokat, prebiotikumokat, amelyek fő édesítőszerként a feldolgozott élelmiszerekben találhatók.

- Olajos magvak: Az olajos magvak (dió, mogyoró, pisztácia, kesudió, segítik a lactobacillusok növekedését, melyek kiszorítják a kórokozó baktériumokat, és egy kutatás szerint növeli a butirátot termelő Növelik azon baktériumok számát is, aminek rákmegelőző hatást tulajdonítanak. Rosttartalma serkenti a bélműködést, telítetlenzsírsav-tartalma csökkenti a gyulladást.

- Pitypang: A bélrendszer egyik legjobb prebiotikumforrása a kertben "gzként" növekszik! Ez a keserű-édes tavaszi zöld tele van rostokkal, antioxidánsokkal, vitaminokkal és ásványi anyagokkal. Ezenkívül vizelethajtó is, ami azt jelenti, hogy segíthetnek a túlsúly eltávolításában azáltal, hogy segíti a szervezetet megszabadulni a felesleges folyadékoktól. A tanulmányok azt igazolták, hogy ez a növény védelmet nyújt az elhízás, valamint a depresszió, a fáradtság és az immunrendszeri problémák ellen, mivel csodálatos prebiotikus rostok forrása. És még egy nagyon lényeges tulajdonsága van! Klinikai vizsgálatok megállapították, hogy megakadályozza a tüskefehérjék megtapadását a sejtfalon, így a korona vírusok ellen is kiváló! Valójában csak 1-2 evőkanálnyi friss pitypang levél, vagy 1 evőkanálni szárítottpitypang levél kell, hogy a teljes napi rost adagot el tudja látni. Használhatjuk frissen salátába, vagy 1órán keresztül áztatva be teaként is kiváló gyógyhatása van. 

- Sárgarépa: A sárgarépa is jó rostforrás, mindössze egy közepes méretű, 61 grammos nyers sárgarépa körülbelül 2 gramm rostot tartalmaz. A főtt sárgarépa még több rostot biztosít, körülbelül 5 grammot csészénként. A sárgarépa rendkívül alacsony zsír- és fehérjetartalmú. Körülbelül 10% szénhidrátot tartalmaz, és keményítőből, rostból és egyszerű cukrokból áll.

- Spárga: A spárga  inulin prebiotikumot tartalmaz, mely táplálja a vastagbélben élő, jótékony hatású baktériumokat, gazdag  rostokban és antioxidánsokban.

- Spenót: A leveles zöldek, mint például a spenót, egyedülálló, hosszú láncú cukormolekulát tartalmaznak, amelyet szulfokinovóznak (SQ) neveznek. A hosszúsága miatt az SQ nem emésztődik meg a felső GI-ben, és lefelé mozog a bél alsó részébe, hogy táplálja a jó baktériumokat (ami meglepő módon az E.coli "védő" törzse !), elősegítve azok növekedését a bélben. Ez a törzs az E.coli ellen erős, védőgátat képezhet a bélben, megakadályozva a rossz baktériumok növekedését és megtelepedését. A bélrendszer jó egészsége nem az egyetlen dolog, amit a spenót tehe:; tele van csontépítő K-vitaminnal, immunerősítő C-vitaminnal és szemvédő fitokemikáliákkal, a luteinnel és a zeaxantinnal is.

- Teljes kiőrlésű gabonák: Minél kevésbé feldolgozott egy élelmiszer, annál több jut le az alsó bélrendszerbe, hogy táplálja a hasznos mikrobákat. A finomított gabonák (fehér kenyér, fehér tészta és feldolgozott gabonafélék) kiszorítása rostban gazdag teljes kiőrlésű gabonákra, például búzára, rozsra és árpára a legegyszerűbb módja annak, hogy több prebiotikus ételt fogyasszunk az étrendünkben. Tanulmányok kimutatták, hogy a teljes kiőrlésű gabonák étrendjének kiegészítése, még ha csak egy csésze teljes kiőrlésű reggeli gabonapelyhet is elfogyaszt, 3 hét után növelheti a Bifidobaktériumok és a Lactobacillusok szintjét.

- Tengeri alga, vagy hínár: A tengeri algák, hínárok és moszatok prebiotikus rostjai mellett vitaminok, ásványi anyagok és nyomelemek bőséges forrása, beleértve a jódot is, amely a pajzsmirigy egészséges működéséhez szükséges. Tápanyagsűrűsége és magas ásványianyag-tartalma miatt egyesek szuperélelmiszerként emlegetik a őket, de a legtöbben ritkán eszik. Talán itt az ideje ezen változtatni! 

- Zab: A zab rezisztens keményítőt tartalmaz, mely lebonthatatlan az emésztőrendszerben, így a vastagbél baktériumait sértetlen formában táplálhatja. Fermentáció útján rövid láncú zsírsavak és a már említett butirát is keletkezik. Mi több, a zab a koleszterin- és vércukorszintet is csökkenti.

- Zöld banán: A banán gazdag vitaminokban és káliumban, emellett emészthetetlen keményítőket, oldhatatlan rostokat tartalmaz, táplálja a bélbaktériumokat. Egy zöld banán 2,5-3 gramm rostot tartalmaz. Ennek oka a pektin és a rezisztens keményítő magas szintje, amely a banán érése előtt látható. Ennek a rostnak körülbelül 20%-a prebiotikus jellegű. Fontos megjegyezni, hogy ahogy a banán érik, az ellenálló keményítő cukorrá alakul. Tehát a zöld banán fogyasztása egyszerű módja annak, hogy elkerülje a cukrot és több rostot kapjon.




A pro és a prebiotikumokhoz táplálék-kiegészítőkből is hozzájuthatunk, nemcsak élelmiszerekben találjuk meg őket.
 

Ilyen hasznos szinbolikum a Ferzym® Bélflóra ampulla. 7 milliárd élő probiotikum, prebiotikummal.

Ára: 3210 Ft

Itt talátam: anatur.hu





Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.