Mitől öregszik az ember és meddig él?

A teremtő 120 évre kódolta az emberi szervezet. De mi is zajlik le ez alatt az idő alatt a szervezetben és mi befolyásolja, ki meddig él?
Az ember egyes mentális képességei 22, fizikailag 25-30  évesen vannak a csúcson, mindössze öt évvel később pedig megkezdődik a hanyatlás. 

Mi szabályozza az öregedést?

Három főbb elmélet létezik erről:
-Az egyik azt hangsúlyozza, hogy sok sejt elpusztul, például az agysejtek százezrével pusztulnak el, és az élet igen korai, magzati szakasza után, már nem pótlódnak.
-A második elmélet mutációkkal magyarázza az öregedést: az osztódó sejt nem mindig szabályszerűen járja azt az utat, amelyet az anyasejt megtett. Több féle hiba csúszhat be, amely elősegítheti vagy fölerősítheti ezeket a folyamatokat, mint valami bűntárs: például a levegő szennyezettsége, az UV sugárzás, az elektroszmog, a radioaktív sugárzás, stb.
-A harmadik elmélet szerint az öregedést nem kívánatos vegyi anyagok felhalmozódása okozza. Az talán lehetséges, hogy néhány életfontosságú anyag csak a sejtosztódás során cserélődik, és a sejtosztódás ütemének általános lelassulása vagy e szükséges anyagoknak a hiányához vezetnek, vagy a nemkívánatos anyagok felhalmozódásához.

A DNS telomer

A világon több kutató a DNS telomernek nevezett szakaszát vizsgálta, (a telomerek a DNS-láncolatok ismétlődő szakaszai, melyek a kromoszómák végén találhatók, és a károsodástól óvják azokat) melyről azt gondolják, hogy összefüggésben van az ember biológiai korával.  

Az öregedés folyamán a telomerek egyre rövidebbekké válnak, és ezzel együtt egyre hajlamosabbá is a károsodásra illetve a pusztulásra – vagyis a betegségek és a halál okozóira. E tulajdonságaik miatt a telomerek hosszát bizonyos kutatásokban a biológiai öregedés meghatározására használják.

A kutatócsoport által egy korábban végzett vizsgálat szerint a rövidebb telomerhosszúság összefügg a túlsúllyal és a dohányzással, ezért a mostani kutatás során a női résztvevők adatai közül figyelembe vettek olyan fontos tényezőket is, mint a testtömegindex, vagy a dohányzási és sportolási szokások.

Az öregedés folyamata

-1Külső változások: Számtalan változás játszódik le az ember külsején. Az öregedő emberek magassága 2,5 centiméterrel csökken. Megritkul fejükön a haj, viszont gazdagon sarjadzhat a szőrzet a fülükben és az orrukban. A szabad, külső hatásoknak kitett bőrfelületük szárazzá és ráncossá válik, valamint foltokban pigmentálódhat.

-2. Belső változások: az agy oxigénfogyasztása csökken. 

A szaglóképesség határozottan romlik, mivel a szaglóidegsejtek rostjai eltompulnak. A tüdő zsugorodik, az ízületek merevebbé válnak, a reflexek romlanak, a pupilla mozgása lomhább, a máj tömege csökken, az alapanyagcsere fokozatosan. Kihullanak a fogak, sorvadnak az állkapcsok, romlik a hallás, különösen a magas hangokra és romlik a látás. A nők méhe és petefészke az eredeti mennyiség kis töredékére zsugorodik, a férfiak prosztatája megnagyobbodhat, gesztenye nagyságúból alma nagyságúvá válik
.
-3. A szervezet összetétele is megváltozik, a 25 és 70 éves kor között a víztartalom 61%-ról 53%-ra csökken, a sejtek szárazanyagtartalma pedig 19%-ról 12%-ra. A csontok ásványi anyag tartalma 6%-ról 5%-ra csökken, de a szervezet zsírtartalma 14%-ról 30%-ra növekszik. A húgyhólyag inkontinenciája (rosszul működő záróizom) gyakori, éppúgy, mint a székrekedés, valószínűleg azért, mert az öregek kevesebbet esznek és isznak. Az érverés száma csökken, de a különösen öregeknél ez a folyamat visszafordul. És persze ott vannak az aggkori betegségek, mint a dementia senilis: (időskori demencia) az aggkori elmegyengeség.

Az orvostudomány jelenleg semmit sem tud tenni, az ügyben, hogy a hagyományos élettartamot meghosszabbítsa, legfeljebb azt, hogy enyhítse a betegségek tüneteit, hogy többen érjék meg ezt a lehetséges életkort.

De jó e, úgy öregnek lenni, ha fájdalmas betegségek gyötrik a testet, vagy szellemileg leépülve a környezet megértésére és folyamatos ápolására szorulunk?

 Mit tegyünk azért, hogy fiatalos külsőnket és szervezetünk 
egészségét megőrizzük minél tovább? 


A válasz egyszerű lenne, ha az emberek időben felismernék, hogy minden betegség és fájdalom forrásának okozója saját maga. (a külső tényezőket leszámítva)  Fontos, hogy a test-lélek-elme harmóniája meglegyen.

-1: A legalapvetőbb feltétel az lenne, hogy olyan élelmiszert fogyasszanak, ami TÁPLÁLJA  a testet, -egy kínai közmondás szerint: "Nem azért élek, hogy egyek, azért eszek, hogy éljek". Ne olyan "ételnek" nevezett kajákat (agyon sütött, főzött, szerves anyagokat nélkülöző, műanyag porok és készételek) fogyasszanak, ami csak megtölti a gyomrot, sokáig emészti, de a vért nem tölti meg azokkal a fontos vitaminokkal, ásványi anyagokkal, enzimekkel, szénhidrátokkal, fehérjékkel, esszenciális zsírsavakkal, pro és prebiotikumokkal, amikre a test szerveinek, a csontozatnak, az ízületeknek és izomzatnak a megfelelő működéséhez feltétlen szükségük lenne. Ebből adódóan már a fiatal években megkezdődik a szervezet elöregedése, ami szó szerint a test (nem a gyomor) éheztetéséből adódik
.
-2: A testmozgás is feltétele a fizikai állapot megőrzésének, ami nem azt jelenti, hogy konditerembe kell járni, de napi 15-20 perc jóga fél óra séta, vagy heti egyszeri úszás igencsak jót tesz a "berozsdásodott" ízületeknek és a fogyatkozó izomzatnak. Aki sajnos mozgásképtelen idős korában, annak a gyógytornász nyújthat nagy segítséget ahhoz, hogy ízületeit és izmait a megfelelő módon átmozgassa.

-3: A szellem állapotát is csak úgy őrizhetjük meg, ha tápláljuk. Erre jó módszer lehet, ha többet olvasunk és bővítjük lexikális tudásunkat, ami tréning az agynak. Nem szégyen idősebb korban is elmenni olyan tanfolyamokra, amikkel tudásunkat gyarapítjuk, (pl. nyelvtanfolyam, kreatív tanfolyam, stb) A rejtvényfejtés, a kártyajáték és társasjáték is jó tréning az agynak, nem mellesleg, kellemes időtöltés.

-4: A lélek "karbantartása" is fontos lenne. Jó, ha minden nap érik az embert apró örömök, a családi összetartás nagyon fontos tényező lehet, mert kell, hogy az ember érezze azt, hogy fontos a családjának, a barátainak. A szeretetet jó adni és jó kapni. A szeretet megnyilvánulása elengedhetetlenül szükséges ahhoz, hogy az elme sziporkázzon, a lélek örvendezzen, a test pedig megőrizze egészségét.

- 5: A jó alvás: A megfelelő és minőségi alvásnak energizáló, regeneráló szerepe van, döntő a kiegyensúlyozottság, a magas szintű teljesítőképesség, a koncentrálókészség és a jó hangulat, a kellő vitalitás megőrzésében.  

Testedből csak egy van, jól viseld hát gondját! Tested a lelked temploma, de csak ép testben ép a lélek és elme is. 


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.