Színterápia

Az ember a külvilágról érzékszerveivel vesz tudomást. Öt érzékszervünk közül (látó-, halló-, tapintó-, ízlelő- és szaglószerv) a legfontosabb a látás szerve, a szemünk. Az összes információ több mint 90 %-át ez továbbítja számunkra a környezetünkből.
 
Szemünk a nappali fényben színesen látja a világot. Bár az emberi szem alapvetően a látható spektrumnak csak három tartományát: a vöröset, a zöldet és a kéket tudja megkülönböztetni, ebből a három színélményből a látási információt feldolgozó emberi agy több milliónyi színárnyalatot varázsol
elénk.

A színek több szempontból is fontosak számunkra. Hangulatunkat befolyásoló hatásukat a festő művészek, a belső építészek vagy a reklám szakemberek tudatosan fel is használják. A vörös szín pl. élénkít, a zöld nyugtat, míg a kék segíti a logikus gondolkodást.

A fény és a színek hiánya valósággal búskomorrá teszi a sarkkörön túl élőket a hosszú tél folyamán, de még a mi rövidebb teleink után is bámulatosan jó hatásúak az első tavaszi fények és színek. Modern
korunkban termékeink színét a minőség egyik fontos jellemzőjének tartjuk. Nemcsak a nyomdai, kozmetikai, textilipari termékek, de az élelmiszerek, konzervek, gyümölcsök, húsok színétől is elvárjuk, hogy pont a megfelelő legyen, és ha nem olyan, nem lesz eladható az igényes külföldi piacokon.

A színek fontos információkat is hordozhatnak:
- A közlekedésben a piros a tiltás, a zöld a szabad haladás jele, míg a sárga színnek figyelemfelkeltő szerepe van.
- Európában a fekete szín a gyászt, a fehér az ártatlanságot jelképezi.
- A színszimbolika különösen fontos a népművészetben. 
 
Mindaz, ami a színekkel kapcsolatban igaz egy ép színlátó számára, egészen másként igaz mint egy színtévesztő, vagy egy színvak számára, aki a színeket nem olyan szemmel látja, mint az ép színlátó. Minthogy a színtévesztők száma jelentős (Magyarországon kb. 400 000 színtévesztő ember él), érdemes lenne azzal is foglalkozni, hogyan látják ők a színeket.

Hogy milyen fontosak életünkben a színek, az is mutatja, hogy hány és hány tudós, fizikus, orvos, matematikus, festő, fiziológus, költő és filozófus kutatta az elmúlt évszázadok során a színek, a színes látás titkait.

A színek körbevesznek bennünket és ez a színvilág kihat közérzetünkre. Akár a lakás-, munkahely-, ruházat-, étkezés stb. területeit vizsgáljuk, mindenhol jelen van és hatnak ránk. Különböző színektől, különböző hangulatba kerülünk.

Minden embernek van egy kedvenc színe, még azoknak is, akik azt mondják, hogy nincs kedvenc színük, sok színt szeretnek és nem tudnak választani. Pedig nekik is van, csak nincsenek tudatában. Van olyan is, amikor nem szeretünk egy bizonyos színt, vagy nem érezzük jól magunkat egy bizonyos ruhadarabban, az éppen ugyanannyit árul el rólunk, mint amikor vonzódunk egyhez. Ez azért van mert minden csillagjegyhez hozzá van rendelve a zodiákus színe, ami erősíti egész életében. 

A színeket elektromágneses sugárzásuknak köszönhetően bőrünkön keresztül is magunkba szívhatjuk, mégpedig tapintással. Minden szín a szemmel és a bőrrel érintkezve más-más reakciót vált ki  a szervezetben, ami bizonyos változásokat okoz a sejtekben. 


Színgyógyászat 

Az őskorban az emberek a betegség ellen magát a Napot használták. A betegeket napoztatták, mégpedig úgy, hogy azt a testrészét, ahol az illető fájdalmat vagy  gyengeséget érzett, szabaddá tették. Mivel a napfény valóban gyógyító hatású, sokszor sikert értek el ezzel az egyszerű módszerrel.  Az ősemberek színes kövekből őrölt festékekkel díszítették a testüket, akárcsak a mai bennszülött népek  Afrikában, Amerikában vagy Ausztráliában. Mivel a mai bennszülöttek is alkalmaznak színes mintákat jeleket betegségek ellen, egészen biztos, hogy az ősemberek előtt sem volt ismeretlen ez a gyakorlat. 

Az ókorban a legendás Atlantisz papjai - a fennmaradt leírások szerint - színekkel és fénnyel kezelték betegeiket. Az ókori Egyiptomban is ismerték a színek gyógyító erejét. A gyógyító papok Heliopolisz városában, Rá napisten templomában  színterápiát alkalmaztak betegeiken. Mivel tudásukat titokként kezelték, a kezelés részleteiről nem maradt fenn leírás. A régi Kínából viszont pontos leírások  maradtak fenn, mely szerint a bélbetegségben szenvedő emberek hasát sárga színűre festették be, a skarlát betegeket piros ruházatba tekerték, az epilepsziásokat pedig lila színű szőnyegre ültették. Tudták, hogy a sárga szín görcsoldó hatású. A  görögök a lelkialkattal hozták összefüggésbe a színeket, és eszerint használták gyógyításra.

A középkorban az ókori orvosi tudás nagy része elfelejtődött. A gyógyítás színhelyei a kolostorok és a köréjük épült menházak voltak, ahol apácák és szerzetesek gondozták a betegeket. A leghíresebb középkori gyógyító apáca, Bingeni Szent  Hildegard szerint minden élőlény az isteni fény egy sugara, ezért elismerte a fény gyógyító erejét. Paracelsus (1493-1554), a híres orvos és filozófus és kortársa, Nettenheimi Agrippa (1486-1535) szintén felismerte a színek és a fény létjogosultságát az orvoslásban. Ez abban az időben, és még később is ritkaság  volt: a jobb módú emberek kerülték a napfényt, és igyekeztek megőrizni bőrük előkelő sápadtságát. 

Az újkorban a fordulópontot a zseniális fizikus és matematikus Isaac Newton munkássága hozta (1643-1727). Newton felfedezte, hogy a színek a fehér fény megtörése folytán jönnek létre. 1810-ben megjelent a költő Johann Wolfgang von Goethe könyve a színtanról, amelyet ő fontosabbnak tartott, mint a verseit. Ma is Goethe színelmélete és az általa felállított színkör képezi az alapját a színterápia elméletének. 

A modern színgyógyászat alapjait egy amerikai kutató, Edwin P. Babbit rakta le 1878-ban megjelent, világszerte kiadott könyvével, "A fény és a szín alapelvei".  Egy szicíliai orvos, dr. Sciascia a környékbeli parasztokat elsőként kezelte egy színes fényt kibocsátó készülékkel - a környékbeliek csodadoktornak tartották. Rudolf  Steiner, az antropozófia atyja Goethe elméletéből kiindulva azt állította, hogy a színek a sötétség és a fény keveredéséből jönnek létre. 1933-ban jelent meg az indiai orvos, Dinshah Ghadiali müve, amelyben a szerző azt  állítja, hogy a betegségeket a szervezetünkben (környezetünkben) a túlsúlyban lévő, vagy éppen hiányzó színek okozzák. 

A színgyógyászat ma ismét intenzív fejlődésnek indult, és eredményei ma már 
közismertek. A színtan mást jelent ma a fizikusnak, a festőművésznek és a természetgyógyásznak. Egy biztos: a színek hatása alól senki sem vonhatja ki magát. 

Egyszerű elven működnek a színek: mindegyiknek megvan a maga hullámhossza. Ha ezeket az energiákat testünk felveszi, akkor befolyásolják a szívverésünk, a vérnyomásunk és az anyagcserénk ritmusát. A felvételben nagy szerepe van a szemnek és a látásnak, hiszen a környezetünkből jövő jelek 83 százalékát a látóidegek közvetítik az agynak.

A szín képes a probléma középpontjába hatolni. Amikor nem tudjuk, hogy életünkben miért történik valami újra és újra – miért esünk ismételten ugyanabba a betegségbe, miért reagálunk mindig ugyanolyan negatívan valakire vagy valamire, akkor a színek segíthetnek abban, hogy megtaláljuk a válaszokat. Törekedjünk arra, hogy olyan színek domináljanak életünkben, amelyek megnyugtatnak minket, energiát, magabiztosságot adnak, és segíthetnek különböző kialakult betegségek esetén a gyorsabb felépülésben. 

A színeket megihatjuk, megehetjük, meditálhatunk vele. Amikor nem érezzük jól magunkat, több színt is befogadhatunk.

A színek és hatásai

Minden árnyalat rendelkezik gyógyító energiákkal, melyek hatnak a test különböző szerveire,  ezáltal képesek enyhíteni a betegségeket, illetve megelőzni azok kialakulását. 

Fehér:
Ha valaki nehezen nyílik meg, szinte meg van fagyva, akkor érdemes fehér színt használni, hogy felfrissülhessen a többi szín, ezáltal jobb hangulatba kerülhet.
A fehér kezd kimenni az orvosi divatból. Más színekkel kombinálva a legjótékonyabb.  A színek pszichológiájával foglalkozó szakemberek szerint ugyanis a tekintélyt parancsoló, távolságtartó, tiszta fehér helyett, jobb, ha a nyugtató, közvetlenebb kéket vagy zöldet viselik az orvosok és az ápolók. 



Rózsaszín:
 Belső feszültségek, védettség iránti vágy, kimerültség, az önértékelés, önszeretet hiánya esetén javallott. Megnyitja az utat az érzelmekhez, melegséget közvetít, támogatja önszeretetünket.  Segít, hogy megszabadulhassunk belső görcseinktől és a túlzott kötelezettségektől. A félelem ellenszere, megnyugtatást, gyengédséget ad, csillapítja a szeretet- és önbizalomhiányt, valamint  az agresszivitást. A rózsaszín elutasításával önbizalomhiány, túlzott ragaszkodás, agresszivitás  léphet fel. Azonban a sok rózsaszín sebezhetővé, kiszolgáltatottá tesz. 


Sárga:  
Elsőként meg kell említeni, hogy erős vibrálása stimulálja az idegeket. Jótékonyan hathat, ha bőrproblémákkal küzd, de kitűnő segítség reumás fájdalmak és ízületi gyulladások esetén is. Mindemellett elősegítheti a test kalciumfeldolgozását. Amennyiben felmenői között többször fordult elő csontritkulás, érdemes gyakran hordani ezt a színt. Mentális támogató, javítja a memóriát, növeli a koncentrációt, és élesebb logikával ajándékoz meg.
A sárga szín kitűnő hatással van a légzőszervekre, segítséget nyújt a pszichoneurotikus tünetek kezeléséhez, vérnyomásfokozó, serkenti a pulzust és gyorsabbá teszi a légzést. Kellemesen hat az idegrendszerre. Elűzi a rosszkedvet, és energiával tölt fel, felfrissít, tevékenységre serkent  és megfoszt a félelemtől. Megőrzi az éberséget, fokozza a koncentrációt, az alkotókészséget és bölcsességet jelképez. Ha fáradtnak vagy kedvetlennek érzi magát, tegyen az asztalra egy csokor napraforgó- vagy más sárga színű virágot! A rossz megvilágítással rendelkező szobákban érdemes használni.  


Narancssárga: 
Az emberi szem számára a narancssárga egy nagyon meleg szín, így a forróság érzetét kelti,  de nem olyan agresszív, mint a piros. A narancssárga szín erősíti a tüdőt, hasnyálmirigyet és  a lépet valamint serkenti a szívműködést, növeli az agyba jutó oxigén mennyiségét, élénkítő  hatású és növeli a szellemi aktivitást. Jó hatással van az emésztésre, étvágygerjesztő.  A narancsszínhez kapcsolódik a szexualitás és a termékenység, így nem csoda, hogy  ősi szokás volt a menyasszonyokat narancsvirággal díszíteni, hogy termékenyek legyenek  a házasságban.  A narancssárga intenzív energiáinak köszönhetően mozgásra, aktivitásra  serkent. Olyan különleges változásokat képes előidézni a szervezetedben, melyek segítik a depresszió elűzését. Emellett általános frissítő, görcsoldó hatással is rendelkezik, enyhíti az izom feszültségét és görcseit. Érzelmi serkentőként is hasznos.

 
Piros:
Növeli a testhőmérsékletet, ösztönzi a vérkeringést, segíti az adrenalin képzést, csökkenti  a fáradtság érzését, krónikus betegségeket old fel, vérszegénység, vastagbélgyulladás, krónikus megfázás (arcüreggyulladás), ízületi-gyulladás, depresszió esetén alkalmazható.  A vörös fény megnyugtatja a megerőltetett izmokat. Bátorít, étvágygerjesztő, növeli az életerőt, a túlélést, a testi egészséget, erőt, az örömérzetet, a határozottságot, a szexuális szenvedélyt és a potenciát.  Vigyázat! Túlzott mértékben agressziót, türelmetlenséget okozhat, növeli a pulzusszámot, a szívverést  és a vérnyomást, helyrebillenti legyöngült szervezetünket.   Fejfájást is okozhat, használata nem javasolt gyorsan haragra gerjedő és érzelmileg nem stabil személyek esetében. Ha a lakásban túl sok van belőle, nyugtalanná és idegessé teszi az ott tartózkodókat. 

Világoskék:
összehúzó, fertőtlenítő, hűtő hatású, magas vérnyomás, gyulladások, fertőzések, pajzsmirigy és torok betegségek, hörghurut és tüdőbetegségek, égések, csípések, magas láz ellen hatásos, alkalmas a szemölcsök visszaszorítására.
Középkék:  Enyhíthetők általa a kommunikációs zavarok, védi a hangszálakat és csökkenti a különféle torokbántalmakat.  A középkék szín viselése különösen azoknak ajánlott, akiknek a hangjuk a munkaeszközük. A középkék csökkenti a magas vérnyomást, a zúzódások nyomán fellépő bőrpírt és fájdalmat. Enyhíti a fejfájást is. 
Sötétkék: intenzívebb összehúzó, fertőtlenítő, hűtő hatás, az érzékszervekre hat nagyon jótékonyan (orr, fül, szem), görcsoldó hatású, altató, fájdalomcsillapító, idegrendszeri zavarokra, asztmára, gyomortisztításra javallott. 


Zöld: 
Az egészség színeként is emlegetik. Csökkenti a vérnyomást, megnyugtatja az idegrendszert és a migrénes fejfájást, személyes egyensúlyt teremt, megszünteti a kimerültséget, álmatlanságot.  A zöld fény tágítja a hajszálereket, vérnyomáscsökkentő, serkenti a belső nedvkiválasztást. Másrészt pedig a békesség, nyugalom, pihenés, elmélkedés színe.  Mivel nyugtató hatású, használata a fürdőszobában és a hálószobában a legmegfelelőbb - akár növényzet formájában is. A lime különleges árnyalat, mely jótékonyan hat mérgezések és gyulladások esetén, vagy emésztőrendszeri betegséggel küzdőknek. Ennek köszönhetően érdemes gyakrabban viselni ezt a színt. 

Lila/bíbor: 
Harmonizálja az idegrendszert, fejfájásra, nyirokkeringési, hormonális problémákra, rosszindulatú daganatok esetén alkalmazható.  Az ibolyaszín egyensúlyba hozza a két agyféltekét. Lépvédő és nyirokkeringést serkentő hatású.  A lila szín lelkileg megnyugtató, memóriajavító. Magas vérnyomás, álmatlanság, gyulladásos folyamatok, az éhségérzet és a szexuális vágy csillapításában segít. Különösen agyi és spirituális síkon hat. Ez a szín élessé teszi az érzékeket, felélénkíti a megérzéseket, sőt serkenti az immunrendszer működését.  Erősíti a meditáció hatását, ösztönzi az inspirációs képességet.  Ideális szín a belső megtisztuláshoz. Az ibolyaszín nyugtatja, harmonizálja az idegrendszert, fejfájásra, nyirokkeringési, hormonális problémákra ajánlható. A sötét lila helyreállítja a gyulladt területeke, de depressziót okozhat.


Türkiz: 
Attól függően, hogy a kék vagy a zöld van benne túlsúlyban, átveszi ezek gyógyító  hatásait. Az ősi perzsák hittek benne, hogy a türkiz színe megvéd a gonosztól, és oltalmat nyújt. 

Nyugtató hatása miatt a színterápia sokszor használja gyulladásos betegségek kezelésére. A türkiz abban is segít, hogy a környezeti hatások vagy káros szenvedélyek miatt legyengült immunrendszered újra életre keljen.



Barna: 
A barna szín nem hagyja, hogy megbetegedjen, mert az a gyengeség jele. Harmóniát és egyensúlyt teremt családunkban, otthonunkban, az anyagi létben, a test szükségleteiben,  egészségi állapotunkban. Ötletekre inspirál. 

Ha rosszabbodik a közérzetünk, menjünk kertészkedni! Hihetetlen gyógyító ereje van a kertészkedésnek!




Fekete: A fekete voltaképpen nem szín, hanem a színek hiányából áll elő. Olyan helyzetekben kívánjuk ezt a színt, amikor csalódottak, csüggedtek, fáradtak, kimerültek vagyunk.  A fekete szívében fény van, ez a fekete szín pozitív használata. A fekete bátorít, hogy azt alkalmazzuk, amit tudunk, és ne azt, amit látunk. Képes a káoszból rendet teremteni. Segítségével csökkenthetjük fájdalmainkat, állóképességre, kitartásra és szilárdságra ösztönöz bennünket. A túl sok fekete szín  a környezetünkben szomorúságot, passzivitást, depressziót okozhat.


Ezüst:
Fejleszti a gondolkodást, de önállóbbá, magabiztosabbá is tehet. Ha biztonságra és harmóniára vágyunk, illetve tisztán, logikusan, ugyanakkor nyugodtan szeretnénk viselkedni  és beszélni, akkor viseljünk ezüstöt, vagy dekoráljuk az otthonunkat esüztből készült vagy fémszínű tárgyakkal.  Az Ezüstből nano technológiával készített Kolloid több mint 650 féle baktériumtörzset, vírust, gombát, és penészt képes elpusztítani kb. 5-6 perc leforgása alatt. 

 

Arany:
 Az arany szín alkalmas a depresszió kezelésére. Bármilyen emésztési rendellenesség esetén használható. Ez az "euforizáló" hatás szinte minden betegség esetén jótékony hatású, növeli a beteg gyógyulásba vetett hitét, fokozza életkedvét. Növeli az elme élességét és a koncentráló képességet. Hatásosnak találták a figyelemhiány és a hiperaktivitás kezelésére. Emeli az energiaszintet és a libidót. A szívre kiegyensúlyozó és harmonizáló hatással van, szabályozza a szívritmust, serkenti a vérkeringést, optimalizálja a testhőmérsékletet. Eredményesen használják alkohol-, nikotin-, koffein- és szénhidrátfüggőség csökkentésére. Asztmás betegeknél enyhíti a tüneteket.

Az aranyból nano technológiával készített aranykolloid oldat az ízületi gyulladások, derékfájás, hátfájás, gerincpanaszok, lábfájás esetén. hatásosan csökkenti a fájdalmakat, csillapítja a duzzanatot, javítja az ízületek mozgását. Csökkenti a stressz káros hatásait, javítja az agyműködést és megújítja az idegrendszert.  Kedvezően hat hátfájás, gerincpanaszok, derékfájás, lábfájás esetén. Fogyasztásakor a depresszió, a búskomorság, a levertség, a szorongás, a félelmek oldódnak és a betegek kellemes közérzetről számolnak be. 


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.