Hogyan pótoljuk a kollagént?

A KOLLAGÉNT NEM LEHET PÓTOLNI a szervezetünkben, legfeljebb a kollagén építő aminosavakat tudjuk így bevinni, amelyek serkentik és elősegítik a kollagéntermelést! 

Manapság szinte mindenhol azt hallani, hogy együnk/igyunk kollagént, hiszen általa ragyogóbb, üdébb lesz a bőrünk és a ráncokat is csökkenti.

Valóban ilyen hatékony, vagy csak manapság olyan trendi? Az biztos, hogy nagy üzlet, hiszen vágóhídi mellékterméket adnak el jó áron!

A kollagént az emberi fogyasztásra már alkalmatlan vágóhídi hulladékból készítik. (bőr, pikkelyek, csont, porc, erek és egyéb maradék) Ráadásul a nehézfémek és a méreganyagok az állatok csontjaiban gyűlnek össze. Az állati csontokból és kötőszövetekből készült étrend-kiegészítők tartalmazhatják ezeket a nehézfémeket és toxinokat. De miért is kéne vágóhídi bőr, csont, porcmaradékot enni? Mert jó üzlet! …és az embereket könnyen be lehet csapni!
 

Nézzük a tényeket! A valóság az, hogy semmilyen kutatás nem bizonyítja, hogy a megevett kollagén beépülne a bőrbe, vagy porcokba! A kollagénnal végzett kutatások csak annyit igazoltak, hogy a vérben megemelkedett a kollagénből származó aminosavak mennyisége. Ennyi. Ez körülbelül annyit jelent, mintha megeszünk egy sütit és ideiglenesen megemelkedik a vércukrunk. Ezt vagy hasznosítjuk, vagy kiürítjük.

Kutatások: Tisztított kollagénből készített, C-vitaminnal dúsított, gyógyászati tisztaságú zselatinnal (vagyis nem a boltban kapható kollagén porral), végzett kutatás annyit bizonyított, hogy a kivonat elfogyasztása után egy órával - intenzív mozgást, (sportolás) követően – növekedett a vérben keringő glicin, prolin, hidroxi-prolin és a hidroxi-lizin aminosavak mennyisége. Ennyi. Se több, se kevesebb. Hol van itt a porcépítés és a többi bizonyíték? A vizsgálatról részletesen itt olvashatunk. 

Tehát, ezeket az aminosavakat részben a szervezetünk maga is képes előállítani (nem is kell bevinni), másrészt nagyon sok ételünk tartamazza.


pubmed.gov tudományos adatbázisában több mint 900 publikáció említi kifejezetten a kollagén port, de egy sem a porcokkal, vagy az ízületekkel kapcsolatban. (Végig néztem.) Vagyis elfogadott, tudományos kutatás a porcépítő, ízületvédő hatásáról nem készült, amit ezekről olvasuk a kollagén gyártók leírásaiban, az inkább csak elmondásokon alapuló egyéni vélemény és reklám.

Tudományos bizonyíték a megevett kollagén 
porcépítő és bőrszépítő hatásáról egyszerűen nincs.

Ezeken kívül található itt még néhány ezer kutatási eredmény, "collagen" címszó alatt, de nincs semmi olyan konkrétum, amiről a kollagén forgalmazói beszélnek (lehet keresgélni, akit érdekel).

Vannak olyan publikációk, amelyek azt az eredményt hozták ki, hogy embereknél -a kollagén hatására- csökkent az ízületei fájdalom. Ezzel csak az a probléma, hogy a kollagénnek NINCS fájdalomcsillapító hatása. 

A vizsgálatban magának a porcszövetnek a javulását, változását nem tudták kimutatni, csak az alanyok elmondása szerinti fájdalomérzés csökkent. A hit csodákra is képes!

Mi is lenne a konkrét bizonyíték? Nagyon egyszerű- ha van egy röntgen, vagy MRI felvétel egy lekopott ízületről és a kollagén fogyasztása után készülne egy újabb a kép, ami igazolja a porcszövet visszaépülését, az már bizonyíték lenne. Ilyen azonban nem létezik. Mert ha egy porc elkopott, azt már visszaépíteni nem lehet. (Ízületvédőket lehet fogyasztani, ami az ízületeket "olajozza, vagy keni". ) 

A KOLLAGÉN TERMELÉSÉHEZ FONTOS A C-VITAMIN! 

A kollagéntermelés folyamata közben a C-vitamin jelenti az antioxidánst, amely elősegíti a fibroblaszt képződését és szabályozza a kollagénszintézist. Jelentős a kollagén- és az elasztinszintézis folyamatában, aminek köszönhetően a bőr fiatalosan néz ki. 

A kollagénképződés során a kulcsfontosságú pillanat a prokollagén képződése után történik. Keresztül kell mennie a hidroxiláció folyamatán, ezután történik a következő lépés – a glikolizáció, amely során a kollagén egyfajta funkcionális szerkezetet kap. 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.