Gyógynövény ABC


AKÁCFA VIRÁG 
fehér akác
(Robinia pseudoacacia)

Virága értékes flavonjainak, valamint illóolajainak köszönhetőek. Minden további részében mérgező, felhasználáskor  elővigyázatosságot igénylő növény.


Belsőleg: Étvágyjavító, gyomorsavlekötő, enyhe vizelethajtó és görcs-elleni teák készülnek, azok alkotórészeként használják. Az akácvirág teaszínezésre is jó, valamint kellemes illatából adódó ízfokozó hatása miatt szívesen alkalmazzák teakeverékekben is.
Külső használat: A népgyógyászatban leveleit sebekre teszik.
FIGYELEM! Az akácfa minden része mérgező fehérjéket tartalmaz.Csak gondosan leszemzett virágát használjuk fel belsőleg!

ALOE VERA
Liliaceae

Több mint kétszáz hatóanyagával az Aloe vera (aloé) szinte egyedülálló a növényvilágban. Tartalmazza a teljes vitaminskálát, több mint húszféle létfontosságú ásványi anyagot, nyomelemet, különböző szacharidokat, aminosavakat, és számos enzimet.


Az aloélevél külső hártyája alatt található bőrszövet aloint tartalmaz, mely enyhe hashajtó és hánytató hatással bír – a növénynek ezt a részét a gyógyszergyártás hasznosítja, a gyógyhatású termékekben nem található meg. Az aloé gélállományának leginkább gyulladáscsökkentő, gombaölő, antibiotikus és regeneráló hatását használjuk ki. 

A növénynek magas az enzimtartalma, ezért ritka és értékes enzimforrásnak számít. Az enzimek alapvető fontosságúak a szervezet számára mind a tápanyag-felszívódási, mind a méregtelenítési folyamatokban játszott szerepük miatt. A növény hatóanyagai csökkenthetik a gyógyszerek mellékhatásait, erősítik az immunrendszert, és segítenek a szervezetnek a felhalmozódott méreganyagok kiürítésében.

Az Aloe vera féltrópusi növény, melynek orvostudományi története több ezer évre nyúlik vissza. Az első írásos emlékek az i.e. 15. századból maradtak fenn: sumér agyagtáblák tesznek említést a csodálatos hatású növényről. Az ókori Egyiptomban az örök élet szimbóluma volt, és az előkelők balzsamozásáért felelős papok előszeretettel használták a mumifikálási eljárás során. A fáma szerint a messze földön szépségéről híres Kleopátra királynő is e növény levével ápolta bőrét.

Belsőleg: Az Aloe vera géljét számtalan, belsőleg alkalmazható formában hasznosítják: iható aloét találunk 100%-os folyékony gélként és egyéb italokban (pl. gyümölcslevekben), illetve teaként; emellett létezik a piacon aloékapszula és ampulla is. Vitamin- és ásványianyag-tartalma miatt elsőrendű táplálékkiegészítő, valamint az immunrendszer, a gyomor és a béltraktus kiváló szabályozója. Aktiválja a vér- és nyirokkeringést, a vese, máj- és epehólyag-funkciókat. Enyhíti az artritiszes és reumás fájdalmakat, továbbá javítja a pszichés állapotot és a fizikai állóképességet.
Külsőleg: Az aloéból kivont friss gél ideális a külsőleg történő alkalmazásra, és erre az otthon termesztett növényt is fel tudjuk használni. A növény külső, húsosabb leveleiről éles késsel vágjunk le egy darabot, és szabadítsuk meg a külső bőrszövettől. A levél belsejében található víztiszta, kesernyés szagú és nyálkás gélállományt közvetlenül rákenhetjük a kezelendő bőrfelületre, melyet előtte tisztítsunk meg. Alkalmazható ízületi és reumatikus fájdalmakra, allergiás problémákra; de ideális elsősegélynyújtó szerként is: alkalmazható különféle sérülésekre, égési sebekre. Kitűnő vérzéscsillapító, fertőtleníti a sebet és gyorsítja a sebgyógyulás folyamatát. A kozmetikai ipar a gyulladáscsökkentő, fertőtlenítő hatása mellett a bőr regenerálódását, hámosodását segítő tulajdonságát használja ki a különféle bőrápoló szerek hatóanyagaként. 

ANGYALFŰ 
(Archangelica officinalis Hoffm)
angyalgyökér, orvosi angyélika


Illóolajának, a benne lévő kumarinnak és illatos keserűanyagnak, cserzőanyag- és flavonoidtartalmának köszönhetőek gyógyhatásai.

Belsőleg: Vizelethajtó, szélhajtó hatású. Elősegíti az emésztést. Oldja a simaizomgörcsöket, javítja a vastagbél perisztaltikáját, így elősegíti a kiürülést is. Gyomorhurut, bélhurut, epebántalom esetén alkalmazott teák alkotórésze, antibakteriálisan hat.  Illatos keserüanyag-tartalma miatt étvágyjavító.  A központi idegrendszert nyugtatja: kimerültség, álmatlanság, pánikbetegség, túlhajszoltság esetén teája hatásos szer.

Külső használat: Fürdővízbe áztatva oldja és enyhíti az izmok fájdalmát. Ideggyulladás, köszvény és reuma esetén gyulladáscsökkentő hatású. Szeszes kivonata reuma ellen bedörzsölőként, gyógykrémbe keverve fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkenő hatású.

Várandós anyukáknak, szoptatós kismamáknak tilos a használata! Vesegyulladás, gyomorfekély, fekélyes vastagbélgyulladás (colitis ulcerosa) esetén használata tilos!

ÁNIZS
(Pimpinella anisum L.)


Hatóanyagai: illóolaj (anetol, metil-kavikol, ánizsaldehid, ánizsketon, ánizssav), zsírolaj, fehérje, cukor. Fő hatásai gyógyító illóolajaiból következnek, ezeket terméséből nyerik. Elsősorban görcsoldó, antibak- teriális és fertőtlenítő, erősítő, emésztést serkentő, hurutoldó és köptető. Serkenti az anyatejtermelést.

Belsőleg: A csecsemők és kisgyermekek gyógyításában fo hatásai miatt szívesen használt gyógynövény. Alkalmazható, ha az emésztőszervek működését erősíteni, serkenteni, fokozni kell, vagy ha a puffadás elleni szélhajtó, görcsoldó hatására van szükség.  A máj munkáját könnyíti, a vesegyulladást és a hólyaggyulladást csökkenti, a vizeletkiválasztó rendszert fertőtleníti. A légzőszerveket illóolajával gyógyítja, a letapadt váladékok kiürülését előmozdítja a légutakban. A kismamák szoptatás során a tejelválasztást fokozó tulajdonsága miatt fogyaszthatják. 
Külsőleg: Reumatikus fájdalmak esetén bedörzsölő szer, oldja a merevséget, ezért az izmok és az ízületek fájdalmait csökkentő, hatásos szer.

APRÓBOJTORJÁN 
(Agrimonia eupatoria L.)
párlófű, patika párlófű

A népgyógyászat régóta ismeri, számos betegség ellenszereként alkalmazza. Cserzőanyag-tartalma miatt összehúzó, kitűnő gyulladáscsökkentő, antibiotikus, vizelethajtó, széles körben felhasználható gyógynövény.


Belsőleg: Epetermelést serkentő, epehajtó és az epemüködést szabályozó. Hasmenés elleni szer. Használatával a vesekő és az epekő kialakulása megelőzhető. Keserűanyag-tartalma az étvágytalanság ellen hatásos. Gyomorfekély, emésztési zavarok és vastagbélhurut esetén egyaránt hatásos. 

Külső használat: A szájüregben lévő gyulladások, ínygyulladás, torokgyulladás (garatmandulák), hangszálak gyulladásának öblögető szere, valamint a csecsemőkori szájpenész ellenszere is. Aranyeres panaszoknál ülőfurdőként alkalmazható, felületi bőrgyulladásoknál, lábszárfekélynél segíti a sebgyógyulást,
hegesedést.

ARANYVESSZŐ 
(Solidago virga-aurea L.)
aranyos istápfű, közönséges aranyvessző

Magyarországon vadon is megélő gyógynövény. Számos aranyvesszőfaj ismert, kertekben dísznövényként is termesztik. Az erdőkben, mezőkön vadon megtalálható, 80-100 cm magasra is megnövő, aranysárga színű, fészkes bugavirágával kiemelkedő gyógynövény már messziről felhívja a figyelmet magára szépségével. A levelek alul tojásdadok, a felsők lándzsásak, nyél irányában keskenyedők és fűrészesek.


Fő hatásai:
A népgyógyászat régóta ismeri, "istápfüként" évszázadok óta gyógyításra használja. Vizeletkiválasztást serkentő, görcsoldó, összehúzó, gyulladáscsökkentő, antiflogisztikus, immunstimuláns, enyhe nyugtató.
Belsőleg: Hólyagbetegségek, vesebetegségek kedvelt gyógynövénye,
mert gyulladáscsökkentő. Vizelethajtó, ezért vérnyomáscsökkentő hatását is kiemelhetjük, rutintartalma hozzájárul a hajszálerek erősödéséhez. Teája kiegészítő eleme az izmok, ízületek gyulladásos folyamatai és a reuma gyógykezeésének. Izzasztó, lázcsillapító, fogyasztó, tisztító, méregtelenítő teák alkotója.
Külső használat: A szájüreg gyulladása, ínygyulladás, torokgyulladás (garatmandulák) öblöget őszere. Nehezen gyógyuló sebek,gennyedő sebek esetén a hegesedését segíti. Vizes kivonatai ekcéma ellen eredményesen felhasználhatók.
Figyelem! Elégtelen szív- és veseműködés esetén használata nem javasolt!

BAZSALIKOM 
(Ocimum basilicum L.)
király fű, németbors

Termesztett, közismert fűszer- és  aromatikus gyógynövény, nagyon sok fajtája, megjelenési  formája ismert, a biokertek védőnövényeként reneszánszát éli.


Fő hatásai: A népgyógyászat régóta ismeri, bélrenyheség, puffadás gyógyítására alkalmazza. Elsősorban étvágygerjesztő, görcsoldó, antibakteriális és fertőtlenítő, gyomorerősítő, emésztést serkentő, hurutoldó, köptető. Serkenti az anyatejtermelést.

Belsőleg: Tompítja az emésztőrendszeri görcsöket. Étvágygerjesztő, vizelethajtó (vesegyulladás), szélhajtó, valamint tejelválasztást fokozó tulajdonságú. Fertőzés elleni szer, alkalmazhatjuk a légzőszervi megbetegedéseknél köhögéscsillapító hatása miatt.  Nyugtató - pozitívan hangolja át az idegrendszert, depresszió, fáradékonyság, idegfeszültség és fejfájás esetén. Nyugtatja a gyomrot. A gyógynövényes tisztító, méregtelenítő kúrák fontos alkotórésze, immunerősítő.

Külső használat: A szájüreg gyulladása, torokgyulladás öblögétőszere. Nehezen gyógyuló sebek esetén segíti a hegesedést.  Bélférgek ellen eredményesen felhasználható. Aromatikus  gyógyfürdők alkotórésze.

BENEDEKFŰ
(Cnicus benedictus L.)
áldott bárcs, keserű bogáncs

Fő hatásai erős keserüanyagainak, valamint számos ásványi sónak, vitaminoknak és illóolajoknak köszönhetők.


Belsőleg: Epetermelést serkentő, epehajtó és az epeműködést szabályozó. Keserüanyag-tartalma az étvágytalanság hatásos ellenszere. Gyenge gyomor, gyomorégés, gyomor-bélhurut  esetén hasznos, a hasnyálmirigyet nyugtatja, gyulladások és a máj rendellenes működése esetén egyaránt hatásos. Vírusölő (Herpes zoster, Herpes simplex). A köszvényes rohamokat csökkenti, ezért kiegészítő gyógyszerként használható. Vizelethajtó.

Külső használat: Bőrgyulladás és nyálkahártya-gyulladás esetén, valamint övsömör és herpesz ecsetelőként gyógyhatású. A népgyógyászat fagyás, a bőr rákos elfajulása kezelésére használja.

Figyelem! Biztonságos használata az előírt adagok pontos betartásával történhet!

BODZA (Sambucus nigra L.)
gyepűbodza, bodzabokor, bodzafa,
bojza, esete, fái bodza


Erdőszélek, utak mentén vadon termő cserje vagy fa. Kellemes, üdén nyíló, illatos virágzatát és a teljesen érett termését érdemes gyűjteni. A népi gyógyászatban a bodza volt "a szegényember patikája": ennek főzetével kezelték a  székrekedést, a szemgyulladást, a gümőkórt (TBC), de használták vértisztítónak, fájdalomcsillapítónak, hánytatónak, vizelethajtónak, köptetőnek, hámosítónak is.  Mindehhez kellő elővigyázat kellett, mert a virágok és a terméshús kivételével a növény  minden része mérgező.

Illóolaja, glikozidtartalma, festékanyag-, rutin- és cserzőanyag-, valamint nyálkatartalma adja a hatásait. A növény minden részében gyógyhatású. (Éretlen bogyói azonban mérgezőek!) A bodzavirág az egyik legrégebben használt gyógyteaalapanyag.

Belsőleg: Megfázáskor, hűléses betegségek esetén virágzata lázcsillapító, jó izzasztó, köhögéscsillapító és vizelethajtó szer. Érfalerősítő hatású. Csökkenti a vérnyomást, nyugtató, a vese működését szabályozó szer. Emésztési zavarok, izomfájdalmak esetén fájdalomcsillapító. Érett bogyója hashajtó hatású. A görcsszerű, migrénes fejfájás orvosolható bogyójának főzetével.
A bodzacserje levele hatásos a koszorúér-betegségben szenvedők időnkénti légszomjának csillapítására, valamint reumás bántalmak, vizelethajtás, izzasztás és lázcsillapítás esetére.

Külső használat: Légúti panaszok, torokfájdalom és szembetegségek esetén kiváló öblögetőszer, főként virágának forrázatát használjuk. A népi gyógymódokban a fakéreg féregűzés esetén volt közismert.

Éretlen bogyói mérgezőek! Az adagok pontos betartásával kitűnően használható, idős embereknél azonban a használata elővigyázatosságot igényel (gyengíti a szívet).

BOJTORJÁN
(Arctium lappa L.)
bogáncs, ragadáncs, buzogáncs,
lapu, lapugyökér, ragadvány


Fő hatásait kevés illóolaja, cseranyag, gyanta, jelentős inulin- és szterintartalma, nyálkaanyaga, szerves savak, valamint keserű- és ásványi anyagok adják.

Belsőleg: A népi gyógyászat szerint gyökerének főzete izzasztó,  vizelethajtó, levelét égési sebekre kötik. A vesekőoldó és  epekőoldó teakeverékek, valamint a húgyúti fertőzések, lázcsillapítás és a tisztító-méregtelenítő, anyagcsere-javító keverékek alkotórésze.  Belsőleg is gyógyítja a bőr betegségeit: ekcéma, sömör, fekély, de a kamaszkori aknés kiütések esetén is használ. A cukorbetegek tápszere, emellett köszvénynél és reumatikus problémáknál is segít.

Külsőleg: A bőr betegségeit hatékonyan csökkenti: ekcéma, sömör, fekély kezelésére jó borogatószer. A korpás fejbőr, a zsíros haj és a hajhullás ellenszere. Erősíti a hajhagymákat.

BORÓKA
(Juniperus communis L.)
gyalogfenyő, borókafenyő, borovicskafenyő, közönséges boróka


Már az ókorban is ismerték. Főként fenyőerdők és legelők gyógynövénye. Ciprusfélék családjába tartozik, 2-4 méter magasra is megnövő, örökzöld, kétlaki cserje, vagy fa. 1-2 cm hosszú levelei szúrósak, ár alakúak. Kicsiny virágai barkaszerűek, melyek áprilisban nyílnak. Gyógyászati szempontból termései, a tobozbogyók értékesek. Az éretlen bogyók zöld színűek. Az érett bogyók a második évben, augusztus és szeptember hónapban érlelődnek meg. Az érett bogyók fényesen barnásak, de hamvas-kékes bevonat borítja felszínüket. Illatuk aromás, ízük édeskés, kesernyés.

Fő hatásai: Illóolajából, annak további komponenseiből, flavonoid- és  cserzőanyag-tartalmából következnek.

Belsőleg: Húsos magjának erős vizelethajtó, gyomorerősítő, étvágyjavító hatása van. Hatékonyan alkalmazható magas vérnyomás csökkentésére, láb-ödéma esetén gyors vizelethajtó tulajdonsága miatt. Légcsőhurut gyógyítására, fertőzés ellen bevált szer.

Külső használat: Fájdalomcsillapító, reumatikus fájdalmak esetén oldja a becsomósodott izmokat, stresszes pontokat. Gyógynövénykrém alkotórészeként hatásos a súlyfelesleg oldásában, cellulitis ellen. Légúti panaszok és tüdőbetegségek esetén  kiváló inhalálószer. Gyógynövényfürdők alkotórésze.
Várandós kismamák ne alkalmazzák! Az adagok pontos betartása mellett hatékonyan használható.

BORSIKAFŰ
(Satureja hortensis L.)
csombord, csombor, hurkafű, pereszlén, borsfű


Illóolaja, amely antimikrobiális, jelentős mennyiségű vasvegyülete, gyanta- és cserzőanyag-, valamint cukortartalma adják a hatásait.

Belsőleg: Baktériumölő és gombaölő hatású. A vérnyomást enyhén emeli, ezért a vérnyomást fokozó teakeverékek alkotórésze. Oldja a görcsöket, a felfúvódást, szélhajtó. A bélműködést javítja, elősegíti az emésztést. Emésztés serkentésére ételekben, italokban borsot helyettesítő, diétás fűszer.

Külsőleg: Baktériumölő és gombaölő hatása miatt gombás fertőzések külső vizes lemosásában, ülőfürdőkben hatékonyan alkalmazhatjuk. Antimikrobiális hatása révén a gombaölő keverékek alkotója, lábfürdők és ülőfurdők összetevője.

BORSMENTA
(Mentha piperita L.)


Fő hatásai mentoltartalmú illóolajának és illóolaja további komponenseinek köszönhetők.

Belsőleg: Tompítja az emésztőrendszeri görcsöket. Étvágyjavító, szélhajtó, a rossz emésztés ellenszereként segít, mert fertőtleníti az emésztőrendszert. Légzőszervi megbetegedéseknél tisztítja a légutakat. Hidegen a hányingert csökkenti (utazási betegség, várandós anyukák!). Hűsítő hatásával helyi fájdalomcsillapító is. Ideges álmatlanság, szívpanaszok orvossága. Közkedvelt illóolaját az élelmiszer- és az illatszeripar is nagy mennyiségben felhasználja.

Külső használat: Fájdalomcsillapító, helyi érzéstelenítő rovarcsípés és reumatikus fájdalmak esetén.A szájüreg gyulladása, az íny gyulladása, a torokgyulladás  öblögetőszere. Kitűnő szájöblögető. Az inhaláció alapszere. Gyógynövényes fürdők alkotórészeként enyhítően hat izomfájdalom, ízületi fájdalom és reumatikus fájdalom esetén.

Figyelem! Csecsemőknél, kisgyermekeknél az illóolaját nem szabad használni, mert szív- és légzésbénulást okozhat (teáját azonban adhatjuk nekik)!

CICKA FARK
(Achillea millefolium L.)
közönséges cickafarkfű, egérfarkúfű, ezerjófű


Az ókorban már sebgyógyítóként ismert növény, számos legenda fűződik nevéhez. Fő hatásai hatóanyagainak sokaságából következnek. Illóolaja, annak további fő komponensei, flavonoid- és cserzőanyag-, nyálka- és savtartalma adja hatását. Az aromaterápia gyakran használt szere.Keserűanyagtartalmú, illóolajai és annak további komponensei (kamazulen, achilein, kámfor stb.), flavonoid- és cserzőanyag-tartalma, valamint értékes szerves savak adják gyógyhatását.

Belsőleg: A legtermészetesebb, mellékhatás nélküli nyugtató. A szervezet bármely területén fellépő és ideges feszültségből eredeztethető betegség elleni tea alkotóeleme. Erősíti az idegeket, nyugtatja a szívet, oldja a görcsöket, szélhajtó, izzasztó, epeműködést elősegítő. Étvágyjavító. Szélgörcsoldó, javítja a kiürülési reflexet. Vérzéscsillapító hatású az emésztőrendszerben, de a menstruációs görcsök, vérzések esetében is. Az epehólyag és a máj működését elősegíti, a húgyúti és a légzőszervi bántalmakat gyógyítja. A nőgyógyászati zavarok elleni teák nélkülözhetetlen szere, de a férfiak prosztataduzzanataira is gyógyító hatású. Vizelethajtó, tisztító tulajdonságú, a vérnyomáscsökkentésben (kolin h.a.) és a szervezet méregtelenítésében is hatásos.

Külsőleg: Fájdalomcsillapító, alkoholos kivonatként a bekeményedett izmok lazítója. Olajával kenőcsök készülnek: a gyulladt szem hatásos gyógyítója; arckrémek, bőrápolók alapjául szolgál (az azulénes kenőcsök gyorsítják a gyulladás lefolyását). Krémekben a visszértágulatok hatásos szere. Főzete a fogíny és a szem öblögető- és borogatószere. Gyógynövényfurdők alkotórésze.

CITROMFŰ
(Melissa officinalis L.)
citromszagú melissza, méhfű, mézfű


Flavonoid- és cserzőanyag-, nyálka- és savtartalma adja gyógyhatását. Az aromaterápia gyakran használt szere. 

Belsőleg: A legtermészetesebb, mellékhatás nélküli nyugtató. A szervezet bármely területén fellépő és ideges feszültségből  eredeztethető betegség elleni tea alkotóeleme.  Erősíti az  idegeket, nyugtatja a szívet, oldja a görcsöket, szélhajtó,  izzasztó, epeműködést elősegítő. A bélműködést javítja, antivirális hatása az övsömör és a herpesz vírusait elpusztítja.

Külső használat: Izomfájdalmak és reumatikus fájdalmak esetén (keverékekben felhasználva) oldja a becsomósodott izmokat, stresszes pontokat mind borogatásként, mind bedörzsölőszer részeként. Erős vizes főzete az ajakherpesz megjelenésekor ecsetelésre is kiválóan alkalmas. Gyógynövényfíirdők nélkülözhetetlen alkotórésze.

CSALÁN 
(Urtica dioica L.)
Nagycsalán, csípős csalán, csalány, csollán, csihán


Klorofilltartalma, karotinoidok, csalánméreg, hangyasav, hisztamin, kovasav, sok cserzőanyag, kumarin (gyökérben), szterolok, glükokinin, flavonoidok, valamint a vitaminok, ásványi anyagok széles skálája (C-, B-, K-, A-, U-vitamin, vas, magnézium, cink, réz) adja a hatásait.

Belsőleg: A népgyógyászatban régóta közismert, főként reumatikus és ízületi betegségek gyógyításában. Mind teájának fogyasztásával, mind a növény friss hajtásaival a beteg testrészeket ütögetve gyógyító hatású.
A vizelethajtó, vértisztító teák alkotórésze, a reumatikus panaszok és az ízületi betegségek, valamint a köszvény tüneteinek enyhítésére is alkalmas, mert a húgysav kiürülését is elősegíti.Immunrendszert erősítő, roboráló, vitaminokat és ásványi anyagokat pótló, sokoldalúan alkalmazható gyógynövény. Gyomorfekélynél hatásos segítség U- és K-vitamin valamint cserzőanyag-tartalma miatt. Magas vérnyomásra vízhajtó tulajdonsága miatt alkalmas szer. A cukorbetegek teájának alkotórésze, mert csökkenti a vércukorszintet. Hasmenés ellen is hatásos. Az allergia ellen számos hatóanyaga miatt alkalmas gyógynövény. Egészségvédő szerepe közismert. Tavaszi friss hajtásaiból  levest és főzeléket régóta készítenek, a népgyógyászat számos receptje közismert, mert alkalmas a tavaszi fáradtság megelőzésére, leküzdésére.
Külsőleg: Hajhullás ellen gyökerének főzete kiválóan alkalmas, hajsamponok alkotórésze. Gyógyítja a reumát külsőleg is: a növény friss hajtásával a beteg testrészt ütögetjük, így csökkentve a reumatikus fájdalmakat, a gyulladást. Bedörzsölőszer, mely oldja az izommerevséget, ezért az izmok és ízületek fájdalmait csökkentő, erős hatású szer.

A csalán az egyik legerősebb gyógynövény, használata során a szakember által előírt adagok pontos betartása, a javasolt felhasználási mód betartása is ajánlatos!

CSIPKERÓZSA, VADRÓZSA
(Rózsa canina L.)
gyepűrózsa, csipkebokor


Fő hatásai gyógyító vitaminjainak, főként magas C-vitamintartalmának köszönhetők, ezek áltermésében (bogyójában) találhatók. Jelentős a festékanyag-, valamint szervessavtartalma is.

Belsőleg: Természetes és kiváló vitaminforrás. Tízszer annyi Cvitamint tartalmaz, mint a citrom. Ezenkívül A-, B-, K-, Pvitamin, vas és magnézium is megtalálható benne.Karotinoidokban gazdag, festékanyaga természetes színezék. Enyhe gyulladáscsökkentő és vesekőoldó tulajdonságú, vesebetegségek és hólyagbántalmak esetén ajánlott teák alkotórésze. Megfázásnál, influenzánál segíti a szervezet ellenálló képességét, a vitaminhiányt csökkenti, a belőle készített teák, szörpök, lekvárok erősítik a szervezetet. Magas vérnyomás, érelmeszesedés esetén a csipkeszörp gyógyító hatású ital. Vesekő és húgykő oldására szolgáló keverékek alkotórésze. Vizelethajtó és gyulladásgátló teakeverékekben használhatjuk.

Külsőleg: A vadrózsamagolajat magas telítetlen zsírsav- és A-vitamintartalma miatt a kozmetikai ipar hasznosítja a bőr regenerálására. A teát soha ne főzzük vagy forrázzuk! A gyógyhatás eléréséhez a szakszerű használat elengedhetetlen!

DIÓFA 
(Juglans regia L.)


Fő atóanyagai a juglon és származékai, cserzőanyag és illóolaj  (és a zöld dió a felsoroltakon kívül különféle flavonoidokat és C-vitamint is tartalmaz). A fa nedve, virága, levele, diókopáncsa és termése - éretlen és érett formában - egyaránt  erőteljes hatású, külső és belső gyógyászati felhasználását tekintve széles spektrumú.

Belsőleg: Gyulladásgátló, erős baktériumölő, gombaölő, összehúzó, vérzéscsillapító, hasmenés elleni szer. Az emésztőrendszer gyulladása esetén baktériumölő hatásával csillapítja a hajszálerek vérzését. Vértisztító.

Külsőleg: Levelének vizes kivonata baktérium- és gombaölő hatású, ezért bőrbetegségek esetén alkalmazzák borogatás, fürdő és ülőfürdő, lábfürdő formájában. Kelés, fekély, ekcéma és akne esetében öblögető és borogató szer. Az aranyér bántalmait enyhíti ülőfürdő formában. Toroköblögetőként antibakteriális tulajdonságával gyógyítja a szájüregben megtelepedő baktériumokat. Szemcseppek és szemvizek alkotórészeként a gombapenész okozta szemgyulladások ellen alkalmas szer. A diókopáncs kivonata a napozókrémek alkotórésze. A dió zöld burkából (diókopáncsból) dióolajnak nevezett hajkencét és barna színű fapácot készítenek.

FIGYELEM! A diófa bármely részének - kivéve a termését - belső használata elővigyázatosságot, szakszerűséget igényel.

ÉDESKÖMÉNY 
(Foeniculum vulgare Mill.)
magyar ánizs, olasz kömény


Hatásait gyógyító illóolajai adják, melyeket terméséből nyernek. Elsősorban szélgörcsoldó, antibakteriális és fertőtlenítő, erősítő, emésztést serkentő, légcsőhurutoldó, étvágyjavító. Serkenti az anyatejtermelést.

Belsőleg: Az ánizs hatásaihoz hasonló, csecsemők és kisgyermekek  gyógyításában fő hatásai miatt szívesen használt gyógynövény. Alkalmazható, ha az emésztőszervek működését erősíteni, serkenteni, fokozni kell, vagy ha a puffadás elleni szélhajtó, görcsoldó hatására van szükség. 

A máj munkáját könnyíti, a vesegyulladást és a húgyhólyaggyulladást csökkenti, a vizeletkiválasztó rendszert fertőtleníti. A légzőszerveket illóolajával gyógyítja, a letapadt váladékok kiürülését  előmozdítja a légutakban. A kismamák szoptatás során a tejelválasztást fokozó tulajdonsága miatt fogyaszthatják. Alkalmas a rendszertelen menzesz kezelésére, ösztrogén hormonszerű hatása miatt más gyógynövényekkel kombinálható. Prosztataduzzanat, prosztatamegnagyobbodás esetén is ösztrogén hormonszerü aktivitása miatt speciálisan alkalmazható.

Figyelem! Az előírt adagok betartásával mellékhatásmentes!


FEHÉR MÁLYVA
ORVOSI ZILIZ
(Althaea officinalis L.)
ejbis, bársonyos mályva


Fő hatásait a gyökerében és értékes leveleiben találhatjuk, melyben nyálka, keményítő, glükóz, pektin, flavonoidok és ásványi anyagok, de cserzőanyagok, szerves savak is (elsősorban a levelekben) gyógyhatással bírnak. Sokoldalú a felhasználása.

Belsőleg: Száraz köhögés elleni teakeverékek alapanyaga. Nyálka anyaga bevonóként a felső légúti gyulladást gyógyítja, tüneteit enyhíti. A légcsőhurut, rekedtség ellen is hatásos. Bélhurut, gyomorhurut, gyomor- és nyombélfekély esetén a gyulladásban lévő nyálkahártya bevonó szereként megnyugtatja a fekélyes területet, ezzel segítve a hegesedés folyamatát.
Vesegyulladásnál védőréteget képez a vesében (kollodium), ilyen módon lehet segítségünkre. A vastagbélben megduzzadva hashajtóként fejti ki hatását.
Ezen tulajdonságát a fogyókúrázók is hasznosíthatják a teltségérzet kialakítására.
Immunrendszert erősítő teakeverékek alkotórésze. Erősíti a gyenge tüdőt.

Külső használat: A szájüregben lévő gyulladások, íny-, torokgyulladás (garatmandulák), hangszálak, nyelv gyulladásának öblögetőszere. A népgyógyászatban borogatószerként használták kelések, lábszárfekély, illetve szemgyulladás esetén. Égési sebeknél is segít.

Figyelmeztetés: Az ORVOSI ZILIZ gyökeréből csak (6-8órás) áztatással készíthetünk gyógyteát. Leveléből forrázással készül a gyógytea.

FEKETE NADÁLYTŐ 
(Symphytum officinale L.)
fekete gyopár, forrasztófű, madárgyökér, nadálylapu


Fő hatása a következő hatóanyagoknak köszönhetők: gyógyító allantoin, valamint cserzőanyag, nyálka, alkaloid (szimfitin, likopszamin), rozmaringsav, aszparagin és inulin. Elsősorban csonttörés, csontrepedés, zúzódás hatásos szere.  Gyulladáscsökkentő, puhító tulajdonságú.

Belsőleg: Májkárosító hatásai miatt nem javasolt házi szerként a használata.
Külsőleg: Elsősorban csonttörés, csontrepedés, zúzódás hatásos ellenszere. Gyulladáscsökkentő, puhító tulajdonságú. Gyulladásos megbetegedések, ízületi bántalmak, zsába, fagyási sérülések, sportsérülések, törések, zúzódások kezelésére alkalmas. A kivonataiból készült krémek nehezen gyógyuló sebek regenerálódását segítik elő. Segít a felfekvési sebeknél és az aranyérbántalmak gyógyításában egyaránt. Nyers levele leforrázva közvetlenül is alkalmazható a sérült területre.

FODORMENTA  
(Mentha spicata var.)
zöld menta, kerti menta, köményes menta


Fő hatásai mentoltartalmú illóolajának és illóolaja további komponenseinek köszönhetők (glikozidák, cseranyag).

Belsőleg: Tompítja az emésztőrendszeri görcsöket. Étvágyjavító, szélhajtó, a rossz emésztés ellenszereként segít, mert fertőtleníti az emésztőrendszert. Légzőszervi megbetegedéseknél tisztítja a légutakat.  Hidegen csökkenti a hányingert (utazási betegség, várandós anyukák!). Hűsítő hatásával helyi fájdalomcsillapító is. Ideges álmatlanság, szívpanaszok orvossága.

Külsőleg: Fájdalomcsillapító, helyi érzéstelenítő rovarcsípés és reumatikus fájdalmak esetén. A szájüreg és az íny gyulladása, torokgyulladás öblögetőszere. Kitűnő szájöblögető. Inhaláció alapszere. Gyógynövényi fürdők alkotórészeként enyhíti az izom-, ízületi és reumatikus fájdalmat. Közkedvelt illóolaját az élelmiszer- és az illatszeripar is nagy mennyiségben felhasználja.

GYERMEKLÁNCFŰ 
(Taraxacum officinale W.)
pitypang, pongyola pitypang, kákics, kutyatej


Fő hatásait a taraxacin keserűanyag-, inulin- (40%), kaucsuk-, viasz-, cukor-, zsír-, cseranyag-, karotinoid- (virágzat), flavonoidtartalma adja. Illóolajat, kolint, szaponint, nyálkát tartalmaz. A tavaszi virágok és levelek nagy mennyiségben tartalmaznak "C"- és B2 -vitamint.

Belsőleg: Magas keserűanyag-tartalma miatt étvágygerjesztőként, emésztést serkentőként kiváló. Az epetermelést serkenti, hígítja az epét, egyben a máj munkáját könnyíti. Népgyógyászati felhasználása szerint vértisztító, "gyomorjavító" hatású, de reumatikus és ízületi gyulladások esetén is javasolt a használata. Szárított levelei vesekőoldó teakeverékek alkotói. Segít a magas vérnyomás csökkentésében, mert vizelethajtó tulajdonságú. A gyökere cukorbetegek számára inulintartalma miatt cukorpótló.

Külső használat: Virágzatának kivonatai hidratálnak, eredményesen halványítják a szeplőket, selymesítik a bőrt. Izom- és reumatikus fájdalmak esetén (gyógykrém formájában) oldja a becsomósodott izmokat, stresszes pontokat. Visszérkrémek egyik alkotóeleme.

HÁRSFA
(Tilia cordata Mill.)
Kislevelű hárs


Sétányaink, tereink, ligeteink kedvelt fái, terebélyes, magas növésü, lombos koronájú, szép megjelenésű, finom illatú, lombhullató fa. A kis- és nagylevelű, valamint a széleslevelű (Tilia latypyllos Scop.) hársfák virágai jelentős gyógyászati célokat szolgálnak. A hársfajok között az ezüsthárs virágát ipari célokra történő felhasználásra alkalmazzák, ne alkalmazzuk házi használatra. Fő hatásait a flavonoidjai (kvercetin, tilirozid), illóolaja  (farnezol), nyálka-, szaponin-, cserzőanyag-, ciánglikozid-, izzasztó flavonglikozid-tartalma adják. A levél tartalmaz C-vitamint is.

Belsőleg: A népgyógyászatban a legismertebb szerek egyike, sokoldalúan felhasználták. A meghűléses betegségeknél a fájdalmat és lázat egyaránt csillapítja. Izzasztó, lázcsillapító önmagában, de teakeverékek nélkülözhetetlen alkotóeleme. Csillapítja a köhögést, köptető, nyákoldó. Erősíti a gyenge idegeket, vértisztító, szívműködést serkentő hatású. Oldja a görcsöket, mert epehajtó hatással rendelkezik, az egész emésztőrendszerre jótékonyan hat. Vizelethajtó és gyomorerősítő teák alkotórésze. Fokozza az ellenálló képességet.

Külsőleg: Száj- és toroköblítő szerek alkotója, teájával eredményesen inhalálhatunk nátha, meghűlés, influenza idején. Bőrápoló kozmetikai szerek alapanyaga. A hajmosáshoz, hajöblítéshez is eredményesen használhatjuk. Reuma elleni gyógyfürdők, felfázás esetén ülőfürdőként, de borogatásként alkalmazva is kifejti gyógyhatását. A téli időszakban az átfázott, meghűlt testet átmelegíti.

A hársfából szenet készítenek, amelyet porítva sebgyógyító és bőrbántalmak elleni hintőporokhoz, fogporokhoz keverve hasznosítják

A szakemberek által előírt adagok betartása mellett nem okoz panaszt, ezért tartsuk be az adagolás szabályait! Idősek, szívbetegek lehetőség szerint csak rövid ideig alkalmazzák belsőleg, mert gyengítheti a szívet.

HOMOKTÖVIS 
(Hippophae rhamnoides L.)
ezüstös homoktövis, fűztövis, európai homoktövis, homokfa, ezüsttövis


Hatásait elsősorban a drogot szolgáltató érett (narancsszínű) álbogyó termései adják, melyek C-vitaminban, flavonoidban, E-, A-, B-, D-vitaminban, F-, K-vitaminban, antioxidánsokban, savakban gazdag (almasav, sztearinsav), kvercetin-glikozidát, xantofillt, fizalint, mannitot, ( meonin antocián anyagokat tartalmaznak. Levele teaként fogyasztható. A magjában lévő zsírosolaj olajsavat, izolinolsavat, linolensavat, palmitin- és sztearinsavat tartalmaz, ezért számos gyógyászati célra felhasználható.

Belsőleg: A gyógyhatás széles skáláját sorolhatjuk. Álbogyó termése "vitaminbomba", ezért fogyasztják minden formájában: befőttként, nyersen, kompótként, szörpként, lekvárként, valamint vitaminkoncentrátumként. Erősíti az immunrendszert.  Sugárártalom, anyagcsere-problémák, sebek, égési sebek, szív- és érrendszeri betegségek, légúti, bélrendszeri problémák esetén segít, öregedés elleni szerek alkotóeleme. Erősítő gyógyszerek, tápszerek alapanyaga. A reformélelmiszerek, reformétrend alapanyagaként nélkülözhetetlen. A leveléből készített tea csökkenti a magas vérnyomást.

Külsőleg: Sebgyógyító hatású, elsősorban a nehezen gyógyuló sebek, égési sebek esetén. Magjának kivonata égési sebek, sugárbetegségek esetére is alkalmazható, gyógyító hatású szer.

A készítmények feldolgozása során vigyázzunk, hogy fémmel ne érintkezzenek (műanyag, üveg, fa eszközök javasoltak)! A hasnyálmirigy gyulladásos folyamataiban kerüljük a használatát!

KAKUKKFŰ
(Thymus serpyllum)
pecsenyefű, vadkakukkfű, mezei kakukkfű, démutka, vadcsombor, balzsamfű


Fő hatásait magas illóolaj- (elsősorban timol), cserzőanyag-, szaponin- és flavonoid-, keserüanyag-, gyantatartalma határozza meg.

Belsőleg: Régóta ismert és alkalmazott gyógynövény. Erős fertőtlenítő
hatása miatt a középkorban a növény szétszórásával a pestisés leprajárványok elleni védekezésre használták.  Az egyiptomiak és az etruszkok a holttestek balzsamozására alkalmazták. A népgyógyászatban a szédülést és migrént is ezzel kezelték. Virágzó hajtásvégekből elkészített teája a megfázással, hörghuruttal járó panaszokat, a felső légutak gyulladásait csökkenti. Antibakteriális hatása révén csillapítja a köhögést, oldja a hurutokat, elsőrendű köptető, a légutakat fertőtleníti. Az immunrendszert erősíti, aktivizálja. Az emésztés elősegítésében mint étvágygerjesztő, szélgörcsoldó szerepel, de könnyíti a máj munkáját is, emellett fertőtleníti a vesét és a húgyhólyagot, hatékonyan segíti a gyulladásos folyamatok lefolyását. Antibiotikumos kezelések után segít helyreállítani a belek normális baktériumflóráját. Gyakran használt vizelethajtó (diuretikum), enyhíti az ödéma, a reuma és a köszvény tüneteit. Féreghajtó tulajdonsága is ismert.

Külső használat: Fertőtlenítő hatásai miatt toroköblítő, gargarizáló-, inhalálószer a felső légutak gyulladása, meghűlés, nátha esetén. Hatékonyan alkalmazható a szájpenész kezelésére is.

Figyelem! A kakukkfű az egyik legerősebb gyógynövény, használata során a szakember által előírt adagok pontos betartása, a javasolt felhasználási mód betartása ajánlatos. Epilepszia esetén és pajzsmirigyproblémáknál lehetőség szerint ne alkalmazzuk!

KÁLMOS
Orvosi kálmos
(Acorus calamus L.)
kálmos, büdössás, bécsisás


Fő hatásait magas illóolaj-, keserüanyag-tartalma (acoran), cserzőanyag-, valamint nyálkatartalma határozza meg.

Belsőleg: Régóta ismert és alkalmazott gyógynövény. Csillapíthatatlan
éhségérzetet kiváltó hatását már a görögök is ismerték.  Illatával önmagában is előidézi az emésztőnedvek képződését.  Egy több száz éves magyar orvosi receptúrában mint erősítő, emlékezőtehetséget javító szer szerepel, ma is időszerű az alkalmazása. Normalizálja az emésztést, csillapítja a felfúvódást, megaka.- dályozza az erjedési folyamatokat, a bélgázok képződését. Az emésztés elősegítésében egyrészt étvágygerjesztőként működik, másrészt szélgörcsoldó tulajdonságával is hatásos szer. Epekőhajtó teák fontos alkotóeleme, de kiválóan alkalmazható a gyomorfekély gyógyításában is - mindig keverékben, más gyógynövényekkel. Nyugtató tulajdonsága más gyógynövényekkel társítva jól érvényesül. Tisztítja a tüdőt, dohányzásról való leszoktatás során is alkalmazható. Alacsony vérnyomás és vérszegénység esetén ugyancsak ajánlott.
Külsőleg: Gyógynövényfürdők alkotórésze, reumás betegségek, levertség ellen alkalmazható, valamint idegerősítő, nyugtató tulajdonságával is gyógyít. A szájüreg gyulladásai esetén hatásos gargarizálószer.

A likőr- és az illatszeripar alapanyagaként is keresett a drogja és az illóolaja egyaránt

KAMILLA 
(Matricaria chamomilla L.)
orvosi székfű, székfű, bubuiyka, katóka, pipiske


Világszerte a legismertebb gyógynövény, a legtöbb állam gyógyszerkönyvében szerepel mint hivatalos drog. Hazánkban a kamillavirág a legfontosabb, legkeresettebb gyógynövény, az ország minden táján megtalálható. Fő hatásai magas illóolaj-, kamazulén- és bisaboloid-, kumarin-, flavonoid-, pektinszerű nyálkaanyag- és keserüanyagtartalmából következnek.

Belsőleg: Régóta ismert és alkalmazott gyógynövény, drogja mindmáig az egyik legfontosabb házi orvosság. Forrázata elsőrendű gyulladáscsökkentő és immunrendszer-erősítő. Az emésztőrendszerben csökkenti a gyulladást, oldja a görcsöket, nyugtató és bélfertőtlenítő (ulcusgátló) hatású, nyugtató hatásával 
a gyomorfekélynél is segít. A görögök és a rómaiak az egyik legjobb orvosságnak tartották a nők menstruációs zavaraira, erre latin neve (Matricaria chamomilla) is utal (matrix jelentése: anya, anyaméh). Allergia esetén más gyógynövényekkel kombinálva használjuk. Izzasztó, a megfázás elleni teák elengedhetetlen alkotója. 
A kamilla virágaiban felhalmozódó apigenin - az újabb vizsgálatok szerint - a papaverinnél erősebb görcsoldó hatású.

Külsőleg: Sebek kezelésére, lemosására is alkalmas házi szer. Gyógynövény fürdők alkotórésze. A szájüreg, a felső légutak (fülre is!), szemgyulladás, arcüreggyulladás esetén használhatjuk, borogatásként, öblögetőként (foghúserősítő) és gőzölésre egyaránt. Olajai nyugtató, gyulladáscsökkentő hatást fejtenek ki. Fekélyre, gyulladt, érzékeny bőrre, égési sebre,visszeres panaszokra, ekcémás felületek, felfekvési sebek kezelésére, kirepedezett bőrre, babaápolás céljára a legalkalmasabb szerek egyike.

KAPOR. KERTI KAPOR
(Anethum graveolens L.)
fűszerkapor


Fő hatásait a növény minden részében megtalálható illóolaja adja, melynek fő komponense a karvon és a felandrin. Tartalmaz fehérjéket, flavonoidot (apigenin) és kvercetinglikozidot, valamint kumarin-származékokat, karotinoidokat, vasat, más ásványi anyagokat és C-vitamint is.

Belsőleg: Szívkoszorúér-tágító, ajánlható angina pectoris esetén, csökkenti a magas vérnyomást, és jótékony hatású a szívizom vérellátása szempontjából. Elsőrendű étvágyfokozó, egyben szélhajtó, használatával a puffadásokat gyorsan csökkenteni lehet. Kedvelt fűszer, mely kellemes ízével, illatával serkenti az emésztést. Bélféregűző teák alkotóelemeként is használják. Kísérleti eredmények szerint a zöld növényi részek vizes kivonata nyugtató hatású. Tejelválasztást segítő teakeverékek összetevője, jótékonyan hat a baba emésztésére az anyatejen keresztül. Alkalmas az utazási betegség tüneteinek csökkentésére is.

KATÁNGKÓRÓ
MEZEI KATÁNG 
(Cichorium intybus L.)
cikória, vad cikória


Keserüanyagai, cikóriasav-, valamint jelentős inulin-, glikozida-, nyálka- és kolintartalma adják fő hatásait. Nyers szára vasat, kalciumot, foszfort és magnéziumot tartalmaz.

Belsőleg: Májbetegségek és epehólyag-bántalmak kiváló ellenszere, más gyógynövényekkel kombinálva a leghatásosabb. Gyomorsavhiány és gyenge gyomor esetén alkalmazzuk, étvágyjavító, elősegíti a jobb emésztést. A növény levelei gyógy-salátaként is használhatók, kora tavaszi levelei a tavaszi fáradtság ellen is kitűnőek, hatékonyan erősítenek. Keverékben magas vérnyomás ellen is fogyaszthatjuk.

Figyelem! Gyökerét mindig főzzük, szárát, levelét és virágát forrázással készíthetjük el!

KISEZERJÓFŰ 
(Centaurium erythrea Rafn.)
földepe, százforintosfű, epefű, ezerjófű


A növényben rendkívül keserű ízű hatóanyagok vannak, egyéb alkotóelemei (savanyú szaponin, nikotinsav, illóolajok) ugyancsak hozzájárulnak hatásához.
Belsőleg: Akkor alkalmazható, ha az emésztőszervek működésének elősegítése, a gyenge gyomor erősítése, az étvágy fokozása szükséges. A máj és az epehólyag munkáját könnyíti, az epeelfolyást segíti. Roboráló és gyomorsavképző tulajdonságú. Fogyasztása lehetőség szerint mindig édesítés nélkül, étkezés előtt történjen, fő hatásai miatt.

Külsőleg: A népi gyógymódok a növény nedvét sebkezelésre alkalmas, bőrbetegségek, ekcéma elleni szerként tartják számon.
Fekélybetegeknek ellenjavallt! 

KOMLÓ 
(Humulus lupulus L.)
közönséges komló, felfutó komló, vadkomló, sörkomló


Illóolaja mintegy 40 összetevőből áll, gyantaanyagok (lupulon), cseranyag, keserűanyag, antibakteriális anyagok, flavonoid, hormonális aktivitású anyagok adják a fő hatásait.

Belsőleg: Az emberiség ősidők óta használja betegségek gyógyítására, alkalmazza nyugtatóként (malária, sárgaság), valamint konzerváló és ízesítő hatása is ismert. Kenyér ízesítésére és italok konzerválására használták, erről a kolostori gyógyászat
idejéből is (i. sz. 786, St. Denis kolostor) maradtak feljegyzések. A termelt komlót a sörgyártásban hasznosítják, hiszen a sör legfontosabb ízesítő és tartósító alapanyaga. Nyugtató és altató hatása csökkenti a feszültséget az erekben, valamint csillapítja a szapora szívverést. Keserűanyagai javítják az étvágyat, az emésztést, elpusztítva a káros bélbaktériumokat a vastagbélben. Természetes antibiotikum, a
vesetisztító teakeverékek alkotórésze. Nők és férfiak számára hormonális aktivitású (ösztrogénszerű) anyagai gyógyító hatásúak.

Külsőleg:A sebgyógyításban antibakteriális hatása miatt használhatjuk. Illóolaját a kozmetikai és illatszeripar hasznosítja. Repedezett arcbőr kezelésére, hajápoló samponok, balzsamok készítésére használhatjuk. Női betegségekben és férfi prosztataproblémák esetén egyaránt alkalmazott, gyógynövény-ülőfürdők alkotója.

KÖKÉNY 
(Prunus spinosa L.)


A növény virágában megtalálható glikozidák, a kocsány nélküli termésében lévő cukor- és almasav-, valamint cseranyagadják a fő hatásait.

Belsőleg: A népgyógyászatban régóta ismert és alkalmazott gyógynövény; az ókori görög világtól napjainkig keresett drog. 

A virágjából készült tea enyhe hashajtó tulajdonságú. A virág vértisztító keverékek alkotója. Vizelethajtó tulajdonsága a magas vérnyomás kezelésében használható. Fogyasztó teakeverékek alkotója. A termés főzetét bélhurut ellen fogyasztják, a gyümölcséből készített lekvár hasmenés ellen hatásos.

KÖRÖMVIRÁG 
KERTI KÖRÖMVIRÁG
(Calendula officinalis L.)
kenyérbélvirág, macskaköröm, orvosi körömvirág, gyűrű virág


Fő hatásai hatóanyagainak sokaságából következik. Vízben oldódó flavonoidok (izoramentin- és kvercetin-glikozidok), illóolaj, azulénszármazékok, karotinoidok, szaponinok, szalicilsav és kalendulin keserűanyag, valamint nyálkaanyagok. Jelentős E-vitamin-tartalma is.

Belsőleg: A népi orvoslás fészkes virágzatából készített főzetet és kenőcsöket nehezen gyógyuló sebekre, bőrgyulladásokra. Az epetermelést és -kiválasztást serkenti, ezzel a máj működését is elősegíti. 

Csökkenti a gyulladásokat. A gyomor és bél fekélyes betegségeinek ellenszere, az emésztőrendszer görcseit és gyulladásait oldja, valamint azok hurutos megbetegedéseinél is hatásos. Húgyúti bántalmaknál alkalmazott teakeverékek alkotója. Csökkenti a magas vérnyomást, megnyugtatja a szapora szívverést.

Külső használat: Fájdalomcsillapító, alkoholos kivonatként a bekeményedett
izmok lazítója. Olajával kenőcsök készülnek: arckrémek, bőrápolók alapjául szolgál (az azulénes kenőcsök gyorsítják a gyulladás lefolyását). Krémekben a visszértágulatok, visszérgyulladás hatásos ellenszere. Kiváló sebgyógyító külsőleg és belsőleg egyaránt. Gyógynövényfürdők alkotórésze.

KUKORICA
(Zea mays L.) 
tengeri, török búza


Hazánkban elsősorban takarmánynövényként és ipari célú hasznosítás szempontjából ismert növény, mely Dél-Amerikából származik. Elsősorban olaja használatos étkezési célra, valamint ételeink alapanyagaként is ismert. Az élelmiszeripar számos területen hasznosan dolgozza fel a kukorica termését.
Gyógyászati szempontból a "kukoricabajusz" a növény legértékesebb része. Szaponin-, barna és sárga színanyag- (flavonoidok), illóolaj-, gyanta-, alkaloid-, kovasav-, egy keserű glikozida- és K2- vitamin-tartalma adja a fő hatásait.

Belsőleg: Vizelethajtó, a szervezet káros lerakódásait kihajtja, ezért hatásosan alkalmazható köszvény, reuma és ízületi megbetegedések esetén. A húgyúti gyulladások, vesekő és hólyaghomok hatásos ellenszere. Alkotója a cukorbetegség elleni, valamint a zsírtaanító teakeverékeknek. Az alacsony vérnyomást jótékonyan
emeli. Fogyasztóteák alkotója, hatóanyagaival segít narancsbőr esetén.

Külsőleg: A kukoricamagból a kozmetikai és az illatszeripar különféle
termékeket gyárt. Elsősorban olaját használják, de a magból feldolgozással készült illatszeripari termékeket is széles körben alkalmazzák (hintőporok, keményítő púderek stb.).

KUTYABENGE
KÖZÖNSÉGES KUTYABENGE
(Frangula alnus Mill.)
kutya fa, festőkökény,  lángfa, ebsefa


Az antraglikozidok, valamint ezek fő komponensei (glükofrangulin és frangulin), keserűanyag, csersav adják a fő hatásait.

Belsőleg: Enyhe epehajtó, valamint hashajtó hatású. Az elhízás, felfúvódás elleni, valamint az epeteák alkotórésze. Vastagbelet izgató, ingerlő tulajdonsága miatt a bélmozgás elősegítésével éri el kiváló hashajtó hatását. Krónikus székrekedés esetén alkalmazzuk. Kedvező hatású érelmeszesedés, magas vérnyomás és menstruációs zavarok esetén is.

Figyelem! A kutyabenge nyers kérgét ne használjuk fel, mert véres hasmenést okoz. Várandós anyukák és szoptatós kismamák számára tilos a használata!

LÁNDZSÁS ÚTIFŰ
(Plantago lanceolata L.)
útilapu, keskenylevelű útilapu, kígyónyelvűfű, nagy útilapu


A népi gyógyászatban az egyik leggyakrabban alkalmazott, jól ismert gyógynövény. Gyógyászati szempontból a legértékesebb a LÁNDZSÁS ÚTIFŰ, de többi felsorolt fajtája is gyógyító hatású, azonban hatóanyag tartalmuk gyengébb. A benne lévő nyálkaanyag, C-vitamin, cserzőanyag, citromsav, valamint iridoid glikozidák (aukubin, katapol), (bajkalein, szkularein) flavonoidok, szaponin, kovasav, kalcium és kálium adja.

Belsőleg: Az útifüvek levelének présnedve vagy hideg vízzel készült kivonata egyes kórokozó baktériumok fejlődését gátolja. Csökkenti a gyulladást, antibiotikus hatású. Sebgyógyító, vérzéscsillapító hatása már a népgyógyászati tapasztalatokból is ismert, ezt tudományos kutatások eredményei igazolták vissza. Nyákoldó hatású, ezért a felső légutak gyulladásos folyamatainak gyógyításában, valamint bronchitis, makacs köhögés, hurutoldás esetében is bevált szer. Javítja az
étvágytalanságot. A gyomor-, valamint a bélrendszerben előforduló nyálkahártya-gyulladásoknál is segít. A szervezet regenerációs folyamatait támogatja, ezzel az immunrendszert erősíti. Belső vérzések esetén is javasolt a használata. Magjának főzete gyermekek enyhe, hatásos hashajtó szere.

Külsőleg: Gyulladáscsökkentő tulajdonságánál fogva zúzódások, felületi horzsolások, véraláfutások, rándulások, ficamok, sportsérülések kezelésére használják. Borogatásként a nyers, letisztított levelet (annak nedvét) vagy kivonatait krémekbe keverve alkalmazzák. Nehezen gyógyuló sebek esetén is segít, hatásosan megszünteti a gyulladást, egyben fertőtlenít. Szájüregi fertőzés és gyulladás, rekedtség esetén a belőle készített tea és szirup nyugtató hatásúak, csökkentik a fájdalmat, valamint a gyulladást. Aranyeres panaszok esetén ülőfürdőként erős főzetét felhasználhatjuk, csökkenti a fájdalmat, a gyulladást, és megállítja az esetleges vérzést. Hatóanyagai miatt aranyér elleni kúpok nélkülözhetetlen alapanyaga. Alkoholos kivonatát eredményesen használhatjuk szúnyogcsípés ellen, valamint a csípés felületét bedörzsölve csillapítóként.
Hurutos köhögés csillapítására, a hurut oldására: fodormentával, kakukkfüvei és jó minőségű házi mézzel készített szirup formájában társíthatjuk. Ismert és világszerte keresett cikk az útifűből készült köhögés elleni gyógycukorka.

LEN 
(Linum usitatissimum L.)
kultúrlen, termesztett len


Hatásait a drogot szolgáltató magvak adják, melyek jellegzetesen lapos, tojás alakúak, fényesen barnák, egyik végükön hegyesek. Értékes zsírosolajokat, fehérjét, lecitint, keserűanyagot, nyálkát, enzimeket, F-vitamint, linamarin cianogén glikozidot tartalmaznak, melyek hashajtó, puhító hatásúak.

Belsőleg: A langyos vízben 4-6 órán keresztül áztatott magvak nyákanyagot bocsátanak ki magukból, melyek a bélhurutos bántalmaknál a bélfalon bevonóként működnek, ezzel csökkentve a bélfal izgalmi állapotát. Csökkenthető velük a székrekedés, az áztatott magok nyomást gyakorolnak a bélfalra, fokozzák a bél perisztaltikáját. A nyákanyag sikamlóssá teszi a bélsarat, ezzel segítve az ürítést.
A lenmag magas olajtartalma kitakarítja a koleszterint az érfalakból, a káros lerakódásokat nem engedi megtapadni. A friss olaj belsőleg a pikkelysömör tüneteinek enyhítésére is alkalmas.

Külsőleg: A régi időkben az áztatott nyákos folyadék haj göndörítésére bevált házi szer volt a fodrászoknál. A pépes magőrleményt (lenmaglisztet) kelések, furunkulus érlelésére borogatószerként használhatjuk, mert bőrlágyító hatású. Az F-vitamint tartalmazó lenolaj ekcéma esetén, a szőrtüszők környékének gennyes gyulladásaira, a száraz bőr ápolására használható.

LEVENDULA 
(Lavandula angustifolisa Mill.)
francia levendula, illatos levendula, keskenylevelű levendula,
közönséges és orvosi levendula, szagos levendula


A virágjában található illóolaja és annak összetevői (linalol, linalil-acetát, cineol, terpineol, kámfor, geraniol, pinén) adják fő hatásait. Jelentős mennyiségben található benne csersav, kumarinok, flavonoidok és szterolok.

Belsőleg: A levendula teája idegnyugtató, étvágyjavító hatása miatt
régóta ismert és alkalmazott gyógynövény. Oldja a szélgörcsöket, fertőtlenítő hatása megakadályozza a belekben az erjedési folyamatokat, ezért emésztési zavaroknál is hatásosan alkalmazhatjuk. (A levendulaolaj 1-2 cseppje kockacukorra cseppentve a gyomor- és bélpanaszokat hatásosan oldja.) Idegerősítő, a gyenge idegrendszert pozitív gondolatokra hangolja, ilyenkor hatásának növelésére más gyógynövényekkel kombinálhatjuk.

Külsőleg: Aromatikus gyógynövény, illóolaját sokoldalúan hasznosíthatjuk, feszültségoldó gyógyfürdők alkotóeleme. Reuma, idegzsába elleni krémekben szeszes kivonatát bedörzsölőként használhatjuk, mert helyileg ugyancsak oldja
az izomfeszültséget, emellett illatával a pillanatnyi rossz hangulatot is elűzi.
A gyógynövény virágjából készült olajos kivonat az égési sérülések kiváló ellenszere. A levendula illóolaját a kozmetikai és az illatszeripar nagy mennyiségben használja.

LIBAPIMPÓ 
(Potentilla anserina L.)
liba virág, lúdpázsit, görcsfű


A virágzó szárában található cserzöanyagok, flavonoidok, keserűanyagok, kolin, ásványi anyagok és nyálka adják a fő hatásait.

Belsőleg: A libapimpó teája cserzőanyagával megállítja a hasmenést, fertőtleníti a beleket. A hajszálerek vérzése esetén, annak megszüntetésére, további hatóanyagai érvényesülnek. Főzetét bélvérzés, bélhurut, gyomorfekély és bélfekély ellen
használják. Fejfájás, kezdődő migrén esetén ugyancsak jó hatású. Segít erős vérzéssel járó, fájdalmas menstruáció esetén. Ilyenkor pásztortáskával, kamillával és majoránnával, kakukkfűvel, cickafarkfűvel társíthatjuk.

Külsőleg: Gyulladásgátló és összehúzó hatása révén kiváló öblögetőszer a szájüregi gyulladások kezelésére. Gyökerének főzete alkalmas nedvedző ekcéma, felfekvési sebek, a nehezen gyógyuló lábszárfekély gyógyítására. Ülőfürdőként alkalmazva enyhíti az aranyeres bántalmakat, csökkenti a bélvérzést.

LÓHERE 
(Trifolium pratense L.)
vöröshere, piroshere, réti lóhere


A virágzatában található kéksav-glikozidának, A-vitamin-, cseranyagtartalomnak, aszparagin-, kszantin- és glikozida-, tokoferol-, antioxidáns-, valamint illóolaj-tartalmának tulajdoníthatjuk fő hatásait.

Belsőleg: Teáját emésztési zavarok esetén hatásosan használhatjuk. Javítja a lassan működő epeutak tónusát. Hasmenésnél is gyógyít, de gyomorbántalmaknál is hatásos, más gyógynövényekkel társítva. Könnyíti a máj működését, segíti az epe elfolyását. A cukorbetegség elleni teák alkotójaként is gyógyerővel rendelkezik. Reumatikus és ízületi bántalmak esetén segíti a káros méreganyagok távozását a szervezetből, így csökkentve az érintett területek fájdalmát. Illóolaja baktériumölő hatású, már a belélegzése is gyógyít. A hagyományos kínai növénygyógyászatban köptetőként hosszú idő óta alkalmazzák. Az orosz népi gyógyítók pedig asztma ellen javasolták. Más kultúrákban a lóherét bőr- és szempanaszok elleni kenőcsök készítésére, valamint az ödémára szolgáló vízhajtóként, gyulladásgátlásra, köhögéscsillapításra használták.

Külsőleg: Gyógynövényi fürdők alkotója, elősegíti és csökkenti a reumatikus és ízületi fájdalmakat.
Figyelmeztetés! Fogamzásgátló gyógyszert szedő nők számára használata ellenjavallott!

MACSKAGYÖKÉR
(Valeriana officinalis L.)
macskagyökönke, mezei macskagyökér, magdolnafű, vaierián, baldrián


Fő hatásait illóolaja (valerianasav) és annak nyugtató hatása, valamint a nem illékony valepotriátok adják, amelyek fokozzák a koncentrálóképességet. Alkaloidokat, szerves savakat, cukrot, keményítőt, csersavat, gyantát tartalmaz.

Belsőleg: Idegcsillapító és nyugtató hatását régóta ismeri és használja
a népgyógyászat. Oldja a görcsöket, enyhe altató, a magas vérnyomás csökkentésére, neurózis ellen, valamint epilepszia elleni szerként is gyógyító tulajdonságú. Természetes módon oldja a feszültséget, a vérkeringés működési zavaraiban egyensúlyt teremt. Nyugtatja, csillapítja a szapora szívverést, de a koncentrálóképességet nem tompítja, hanem éppen fokozni képes. Vizsgadrukk, lámpaláz esetén kiválóan alkalmazhatjuk. Görcsoldó az emésztőrendszer, az epekő és a vesekő okozta, hirtelen fellépő görcsöknél. Az időjárás változásaira érzékeny embereket átsegíti a krízisen. Klimaxban, fejfájás esetén (főként az ideges eredetű, görcsös fejfájásnál),  szívpana szókra (más gyógynövényekkel kombinálva), valamint szédülésre hatékony segítség.

KERTI MAJORÁNNA
(Origanum majorana L.)
majoranna


Fő hatását az egész növényre jellemző kellemes, fűszeres illatanyag adja. Az illatanyag több komponensü illóolajat (gamma-terpinén, alfa-terpineol, citral, eugenol, terpineol, linalool, szabinén) tartalmaz, de cserző- (rozmaringsav) és keserűanyagot, valamint C-vitamint is találhatunk a gyógynövényben.

Belsőleg: Kellemes illata és íze javítja az étvágyat és az emésztést.
Oldja a szélgörcsöket, és a felfúvódás kellemetlen tüneteit is enyhíti. Vizelethajtó, egyben lázcsillapító, fertőzés és gyulladás elleni szerként is felhasználhatjuk gyógyító erejét. A fájdalmas menstruációs görcsöket, valamint a PMS-t
(premenstruációs tenzió) - más gyógynövényekkel társítva - csillapítani, oldani tudja. Erős köhögésre a legkitűnőbb csillapító hatással rendelkező gyógyító szer.
Fokozza a vastagbél perisztaltikáját, elősegítve a kiürülést. A vastagbélben a bélflóra helyreállításával segít. Más gyógynövényekkel kiválóan alkalmazható a herpesz gyógyításában, mert vírusölő hatással rendelkezik.

Külső használat: Szájöblítésre, gargarizálásra az íny, a szájüreg betegségei,
gyulladásai esetén használhatjuk, gyulladáscsökkentő hatása miatt. A szájszélen megjelenő herpesznél ecseteiéként vírusölő hatása miatt használhatjuk fel. Bőrgyulladásoknál, genynyes kiütéseknél öblögetőként is alkalmazhatjuk.
Reumatikus panaszokra enyhítő kenőcs formájában hatásos. Konyhai célokra az élelmiszeriparban és a háztartásokban is szívesen alkalmazott házi fűszer. Az illatszeripar is nagy mennyiségben hasznosítja.

Figyelmeztetés! Kisbabát váró, állapotos anyukák ne használják!

MÁLNA
(Rubus idaeus L.)
málnaszeder


Fő hatását a zsenge leveleiben található cserzőanyag-tartalma, flavonoidja adja. Termésében C-, A-, B-vitamint, szerves savakat (citrom, alma, bór), cukrot és festékanyagot találhatunk.

Belsőleg: Levelében található cserzőanyag-tartalma miatt alkalmas szer a hasmenés tüneteinek enyhítésére, más gyógynövényekkel társítva. Teája a népgyógyászatban vese- és hólyagbántalmak elleni, valamint izzasztó teakeverékek alkotórészeként használt szer. A vércukorszintet csökkenteni képes,ezért a cukorbetegek számára összeállított teakeverékek alkotórészeként használhatjuk. Más gyógynövényekkel együtt alkalmazva segít helyreállítani a rossz emésztés következtében kialakult vastagbélbántalmakat azzal, hogy a rothadási folyamatokat megállítja. Oldja a szélgörcsöket. Használ az állapotos kismamák terhességi hányingerének csökkentése esetén alkalmazva, de a vetélés kockázatát is csökkenthetjük fogyasztásával. Termése (magok leszűrésével) csökkenti a lázat, főként kisgyermekek lázas állapota esetén gyors, hatásos szer. A
termésben található számos nélkülözhetetlen vitamin enyhíti a vitaminhiányos tüneteket. Segít a magas vérnyomás csökkentésében is.

Külső használat: Szájöblítésre, gargarizálásra az íny, a szájüreg betegségei,
gyulladásai esetén használhatjuk. Nedvező ekcémák fürdetésére alkalmazhatjuk. Aranyeres ülőfürdőként enyhíti a fájdalmat, a seb gyógyulását segíti.

MÁRIATÖVIS
(Silybum marianum L.)
máriabogáncs, tarkabogáncs, szilibum


Fő hatásai a termésében, magjában található szilimarin, továbbá illóolaj, aminosavak, telítetlen zsírsavak (F-vitamin) adják fő hatásait. A népgyógyászat a leveleit is használta lép-, máj- és epebántalmak gyógyítására.

Belsőleg: Felsorolt hatóanyagai szabad gyököket megkötő tulajdonsággal rendelkeznek. A májbetegségek gyógyításában, elsősorban a gyógyszeripar által feldolgozott formában, orvosi rendelvényre felírt és alkalmazott szer. A nehézfémek, az alkohol, egyéb mérgezések kiváltotta májkárosodások esetén
nélkülözhetetlen májregeneráló szer. Serkenti az epetermelést. Csillapítja a lázat, enyhén görcsoldó hatású. Használata emeli a vérnyomást. Angina pectorisban, pajzsmirigytúltengésnél, aritmia esetén, valamint várandós kismamáknál és szoptató anyukáknál tilos a használata.

Figyelmeztetés! A máriatövismag gyógyszeripari alapanyag, házi szerként történő használata nem javallott!

MARTILAPU 
(Tussilago farfara L.)
lóköröm fű, partilapu, kereklapu, szattyú


Fő hatásai a virágjában megtalálható flavonoidok, nyálka, keserűanyagok (xantofill, sárga festékanyag) és cserzőanyagai adják fö hatásait. Levelében nyálka, cserzőanyag, flavonoidok és keserűanyagok mellett pirrolizidin alkaloid található.

Belsőleg: A népgyógyászat a tüdőbetegségek és a légúti megbetegedések, valamint köhögés, rekedtség, asztma elleni teakeverékekben használja. Meghűléses betegségeknél rövid ideig fogyasztva hatásos és mellékhatások nélkül alkalmazható gyógynövény. Cukorbetegségben szenvedőknél a cinktartalma elősegíti az inzulin hormon termelését.

Külsőleg: Frissen szedett levele lüktető, gyulladt testterületekre, borogatásként alkalmazva gyógyító hatású, ezért a visszérgyulladás, övsömör tüneteit gyorsan enyhíthetjük vele. Teája gargarizálásra alkalmas, nyálka- és cserzőanyagtartalma miatt.

Figyelmeztetés! A növény (pirrolizidin) alkaloidot tartalmaz, ezért gyógyteaként csak rövid ideig használjuk, a mellékhatások elkerülése végett

MEDVESZŐLŐ
(Arctostaphylos uva ursi L.)


Fenolglikozidok (arbutin, metilarbutin), cseranyag, flavonoidok, triterpének adják a fő hatásait. Lúgos közegben - melyet szódabikarbóna, nátriumcitrát vagy ásványvíz hozzáadásával biztosíthatunk - az arbutinból felszabaduló hidrokinon hatásos.

Belsőleg: A leveleiből készített tea kiváló vizeletfertőtlenítő, segít a
húgyúti bántalmak, húgyúti gyulladások és a húgyúti fertőzések leküzdésében, antibakteriális hatású. A köszvény ésvesebetegségek gyógyításában vizelethajtó, vesetisztító, vesekőoldó hatásával segíthet.

Figyelmeztetés! A medveszőlő nagy mennyiségben tartalmaz mérgező anyagot, mely májkárosodást okozhat. A méreganyag főzéssel távolítható el. Folyamatosan egy hétnél tovább ne alkalmazzuk!

MOGYORÓ
KÖZÖNSÉGES MOGYORÓ
(Corylus avellana L.) 
erdei mogyoró


Fő hatásait cserzőanyaga, illóolaja, flavonoidtartalma adják. Gyógyászati szempontból levelei értékesek. Fás részéből érékes orvosi szén állítható elő (Carbo medicinalis, Carbo vegetabilium).

Belsőleg: Nyári hasmenések, emésztési zavarok kezelésére az egyik
leghozzáférhetőbb szer, oldja az emésztőrendszer görcseit. Vizelethajtó tulajdonsága miatt a vesegyulladás, hólyagbán talmak esetére, valamint a tavaszi tisztítókúrák céljára készí tett teakeverékek alkotórésze.

Külsőleg: Gyógynövényi fürdők, ülőfürdők alkalmazásával - a növény levelének főzetét öntjük a fürdővízhez - elsősorban ekcémás bőrbetegségek panaszai enyhíthetőek hatásosan.

A mogyoró a gyógyszeripar nélkülözhetetlen alapanyaga. A kozmetikai ipar számára értékes alapanyag, elsősorban testápoló szerek előállítására alkalmazzák.

NAPRAFORGÓ
(Helianthus annuus L.)


Fő hatásait a virágzatában (szirmokban) található flavonoidok, karotinoidok (luteol, taraxatol), szaponinok, cserzőanyag, kolin, A-provitamin, heliantirí és ásványi anyagok adják. Olajos magjában tápláló anyagokat és F-vitamint találhatunk.

Belsőleg: A népgyógyászatban lázcsillapításra használták, kísérletek igazolták lázcsökkentő hatását. Oldja a szélgörcsöket, vizelethajtó, összehúzó hatású. Javítja az étvágyat, az emésztőnedvek képződésével rendezi az emésztés problémáit.
A magtermésében lévő tápláló anyagok (zsírosolaj) és Fvitamin-tartalma az érfalakon kialakult plakkokat letakarítja. Csökkenti a magas vérnyomást, enyhén nyugtató tulajdonságú. Étolaja a konyhai felhasználásban nélkülözhetetlen, a reformtáplálkozás alapanyagai közé tartozik.

Külsőleg: Bőrápolásra, gyógyszeres kenőcsök készítésére kiváló szer, az illatszeripar is felhasználója a magtermésből készülő olajoknak. Gennyes bőrkiütések, bőrbepállások ellen hatékony gyógymód a virágzatából készített és alkalmazott tea. Nehezen gyógyuló sebek, sérülések, zúzódások esetén kitűnő borogató-, lemosószer, virágszirmaiból készült teaként alkalmazva. (A HEGYI ÁRNJKA helyettesítője.) Az élelmiszer-, kozmetikai és illatszeripar széles körben
használja fel e kivételes növényt. Megemlíthetjük a napraforgóból készülő számtalan állati takarmány, madáreledel stb. sokaságát is.

NYÁRFA
FEKETENYÁRFA
(Populus nigra L.) 
fekete jegenye, topolya fa


Gyógyászati szempontból a nyárfarügy a legértékesebb, de a fa kérgében, elszenesített fájában is számos gyógyhatású hatóanyagot találhatunk. Fő hatásait a (csukódott) rügyben található illóolajai, szalicin- és populin-, flavonglikozida- és cserzőanyag-, gallussav-, almasav-, ecetsavas ammónium-, valamint mézgatartalma adják.

Belsőleg: A népgyógyászatban sokoldalúan használták. Vizelethajtó, méregtelenítő hatása van, de a húgysav kihajtásában is kiváló, ezért a köszvényes panaszokat enyhíti. A vesék gyulladása, húgyúti gyulladások, hólyagbántalmak esetén antiszeptikus, gyulladásgátló, antibiotikus hatása miatt segít. A meghűléses betegségeknél fájdalmat és lázat egyaránt csillapít. Szalicilszármazékai pedig reumatikus és ízületi fájdalmak, gyulladások esetén hatásos gyógyító erővel rendelkeznek. Gyomorégés, felfúvódás, hányinger és az emésztés problémái miatt kialakult fejfájás kitűnő házi szere a nyárfa szénpora.

Külsőleg: Antiszeptikus hatása miatt a nehezen gyógyuló sebekre, fagyási sérülésekre, aranyeres csomókra, prosztataduzzanatra alkalmazható ülőfürdőként, valamint lábizzadásra és visszeres panaszokra kitűnő lemosó, borogató. Repedezett ajkakra a nyárfarügy kivonataiból készült kenőcsök alkalmasak. Véraláfutásokat, horzsolásból származó sebeket nyárfarügy alkoholos kivonatával kezelhetünk.
A szakemberek által előírt adagok betartása mellett nem okoz panaszt, ezért tartsuk be az adagolás szabályait!

NYÍRFA
(Betula pendula Roth.)
közönséges nyír, bibircses nyír


Fő hatásait a drogot szolgáltató friss, egészséges, gyenge levelei adják hatásait. Magas illóolaj-, flavonoid-, szerves sav- (aszkorbinés nikotinsav), szaponin-, cserzőanyag-, gyanta- és ásványianyag-tartalmával gyógyító növényi szer. A nyírfavíz gyűjtése - főként a fiatalabb fák esetén - a fa nedvkeringésének beindulásakor lehetséges. Kis területen "megcsapoljuk" a fát, és edénybe felfogjuk a kifolyó nyírfaviricset, mely a népgyógyászatban életelixírként ismert.

Belsőleg: A fiatal fák csapolásával - a vegetáció megindulásával azonos időben - nyert nyírfavíz vesekőhajtó, de vitamin- (főként C-vitamin) és ásványianyag-tartalma miatt a népgyógyászatban életelixírként ismert és használt ital. Vesegyulladásnál alkalmazhatjuk, de kiváló a leveléből készült tea a húgyutak bakteriális és gyulladásos megbetegedéseinek gyógyítására is. Hólyagtisztító és vesetisztító keverékekben, valamint méregtelenítő, vérnyomáscsökkentő teák alkotójaként használhatjuk. Reuma, ízületi panaszok és köszvényes betegségek esetén segíti a salakanyagok eltávolítását a szervezetből. Alkotórésze az izzasztó, lázcsillapító teakeverékeknek.

Külsőleg: A nyírfa kátránya (Pix betulae) tisztított formában bőrgyógyászati készítmények hasznos alkotóeleme. Elsősorban ekcéma és pikkelysömör kezelésére használják. Szeszes kivonata (de a tavaszi nyírfavíz is) hajápoló szeszek, vizek és samponok készítésére alkalmas.

Figyelem! Teájához tegyünk késhegynyi szódabikarbónát, így több hatóanyagot tudunk kinyerni az elkészült forrázatból.

ORBÁNCFŰ
KÖZÖNSÉGES ORBÁNCFŰ
(Hypericum perforatum L.)
csengőlinka, lyukaslevelűfű, lyukasfű, csengőfű, vérfű, orbáncvirág


A drogot szolgáltató virágzó növényi részében található flavonoid-, cserzőanyag-, hipericin-, illóolaj-, rutin- és flavonglikozid-tartalma adja fő hatásait.

Belsőleg: Antidepresszáns hatású, feszültségoldó teakeverékek fó alkotója, de kiváló akkor is, ha az elalvás zavaraiban szenvedünk. A pánikbetegséget ugyancsak pozitívan befolyásolja. Teája gyomorfekély, bélfekély, magas vérnyomás, emésztési zavarok, belső és külső vérzések, vesebetegségek és epebántalmak ellenszere. Javítja a lassan működő epeutak tónusát, de görcsoldóként az epegörcsön is hatékonyan segít (papaverin tartalmával).
Hasmenést is gyógyít, gyomorfekélyre szintén hatásos - más gyógynövényekkel társítva. A hajszálerekben javítja a működést, segít az angina pectprisban, de ilyenkor más gyógynövénnyel társítva alkalmazzuk. Gyulladásgátló, erősíti az immunrendszert.

Külsőleg: Sebgyógyító hatású aranyeres ülőfurdők részeként. Olajos kivonata az égési sebeknél nélkülözhetetlen (Szent János olaja néven ismert). Gyógynövényes fürdők alkotója, csökkenti a gyulladást és a nyugtalanságot.
Bőrproblémákra is jó, aknés pattanásokat gyógyít.
Öblögetőszerként torokgyulladás és fogínysorvadás ellen
használják.

Vigyázat! Alkalmazása során tartózkodjunk az erős napfény hatásától (fotoszenzibilizáló). Mellőzzük a koffeint tartalmazó szerek, a sör, a csokoládé,
a joghurt, a füstölt és a savanyított ételek fogyasztását. Allergia, asztma elleni (befúvó) szerek, szénanáthára adott gyógyszerek, valamint amfetamint tartalmazó szerek használata mellett sem tanácsos az alkalmazása.

ÖKÖRFARKKÓRÓ
(Verbascum phlomoides L.)
királygyertya, szöszös ökörfarkkóró, mezei gyertya, királydárda, sárgás virág


Fő hatásait a népgyógyászat régóta ismeri, számos betegség, elsősorban légúti bántalmak, tüdőbántalmak ellenszereként alkalmazza. Gyógyhatását már Plinius is ismerte. Gyógytulajdonságait magas nyálka-, szaponin-, valamint cserzőanyag-, flavonos glikozid-, illóolaj- és keserűanyag-tartalma adja.

Belsőleg: Köptető teakeverékek alapanyaga, nyálkaanyaga elősegíti a sűrű hurut oldását. Csökkenti a köhögési ingert. A teája izzasztó, vizelethajtó, meghűlés elleni és vértisztító hatású. Segít az asztmában szenvedőkön is. A hasmenés elleni teáknak alkotórésze, hatóanyagaival segít a rossz emésztés helyreállításában.

Külső használat: A szájüregben lévő gyulladások, íny-, torokgyulladás (garatmandulák), hangszálak gyulladásának öblögetőszere. Aranyeres panaszoknál ülőfürdőként, felületi bőrgyulladásoknál, fagyási sebeknél segíti a gyógyulást.
A kozmetikai iparban samponok alapanyagaként használják

PALÁSTFŰ 
(Alchemilla xanthochlora Rothm.)
zsanika, boldogasszony palástja, közönséges palástfű, réti palástfű


Fő hatásait cserzőanyag-tartalma és proantocianidinek adják. Flavonoidjai rutozidhoz és hiperozidhoz hasonlító tulajdonságokat mutatnak. Kevés szalicilsav-származék, nyomokban illóolaj, szerves savak és ásványi anyagok adják gyógyító erejét.

Belsőleg: Összehúzó, enyhe vérzéscsillapító, görcsoldó, ezért más gyógynövénnyel kombinálva a női betegségek kiváló ellenszere. Gyógyító hatású a petefészek-gyulladásnál, de várandós anyukáknál a magzat megtartására is alkalmas, bevált szer. Fokozza a vérerek falának ellenálló képességét, rugalmasságát. Étvágytalanság esetén fokozza a gyomorsav képződését, egyben az emésztést is javítva. Oldja a szélgörcsöket, segíti a vastagbél munkáját is, gátolja a káros, kórokozó bélbaktériumok fejlődését, bélhurut elleni szer. Hasmenéses állapotokban főzet formájában fogyaszthatjuk.

Külső használat: A szájüregben lévő gyulladások, íny-, torokgyulladás (garatmandulák), hangszálak gyulladásának gargarizálószere. Főzetét gyulladásos testrészek borogatására is használják.


PAPRIKA
(Capsicum annuum L.)
törökbors, spanyolbors, kertibors, pogánybors


Közép-Amerikából származó, közismert növény. Az 1500-as évek táján került Európába, melyet hazánkba a törökök hoztak be. Magyarországon nagy mennyiségben termesztett, egyéves fűszer- és gyógynövény lett. Változatai
a fűszer-, csemege-, félédes, rózsa-, enyhén csípős és csípős (erős) paprikaként váltak ismertté, közkedveltté. A magyar konyha nélkülözhetetlen fűszernövényévé, egyben jelképévé is vált az eltelt évszázadok során. Gyógyászati szempontból
a csípős paprika a legértékesebb. Fő hatását csípős hatóanyaga, a kapszaicin adja, amely a termés válaszfalain lévő hólyagocskákban található. Tartalmaz még A-, B- és C-vitamint, valamint rutint, szaponint, karotinoidot, heszperidint, illóolajat, zsírosolajat (magban), színanyagokat.

Belsőleg: Fokozza az ízleléshez szükséges nyál- és emésztőnedv képződését, ezzel a gyomrot erősíti, étvágyat javít és a bélrendszer működését - különösen a lustább bélműködés esetén - is karbantartja, fokozza a bél perisztaltikáját. Hatóanyagai
összetételüknél fogva csökkentik a koleszterinszintet, ezzel a szív- és érrendszer betegségeit képesek megelőzni a vérkeringés javításával. Az övsömör és a bárányhimlő vírusát elpusztítja.

Külső használat: Fájdalomcsillapító hatású, mert képes a fájdalomérzékelő
idegek blokkolására az agyban. A bőrfelületen bőrpírt, vérbőséget okoz, tágítja a hajszálereket, ezzel csillapítva a fájdalmat. Alkalmazhatjuk reumatikus fájdalmak, migrénes fejfájás esetén, bedörzsölve a fájdalmas felületet, vigyázva arra is, hogy csak a célterületre tegyünk a szerből. Elsősorban alkoholos kivonatait, tinktúráit használhatjuk.

Figyelmeztetés! Alkalmazása körültekintést igényel, nagyobb adagok a nyálkahártya gyulladását okozhatják. A csípős paprika irritációja esetén híg almaecetes vízzel csillapíthatjuk, közömbösíthetjük a csípést.

PAPSAJT
PAPSAJTMÁLYVA , ERDEIMÁLYVA
(Malva neglecta wall.)
kereklevelű mályva


Fő hatásait nyálkaanyagok (poliszacharidok, glükóz, ramnóz, arabinóz és galaktóz), cseranyagtartalma, antocian (malvin-glikozid), valamint a virágzatában lévő festékanyagok adják.

Belsőleg: A papsajtmályvát (erdei mályvát) az ókor és a középkor óta betegségek orvoslására használják a népgyógyászatban. Légúti hurutoldó, köhögéscsillapító teakeverékek alkotórésze. A népgyógyászat korábban a légcsőhurut kezelésére alkalmazta. Csillapítja a száraz köhögést is. A hasmenés utáni állapot helyreállításában is segítő, nyugtató hatású az emésztőrendszerre. Gyulladásgátló hatású, enyhe összehúzó.

Külsőleg: Sebek tisztításában és behegesztésében gyógyhatással rendelkezik. A szájüregben előforduló nyálkahártya gyulladását szájöblítőként alkalmazva gyógyítja (aftózis), de hatásos gégegyulladás, légcsőhurut esetén öblögetéshez is. Jó hatású borogatásként kelésekre, ekcémás bőrre.

PÁSZTORTÁSKA
(Capsella bursa-pastoris L. Medic.)
közönséges pásztortáska, paptarsoly, pásztorerszény, büdös szaporafű


Fő hatásai alkotórészeinek - flavonoidok (luteolin, diozmin, kvercetin), biogén aminok (bétáin, kolin, tiramin, acetilkolin és hisztamin), káliumsó, cserzőanyag, gyanta, ásványi anyagok, kénes anyagok, szaponin - köszönhetők. Magjában zsírosolaj található.

Belsőleg: A XVI-XVII. századi füveskönyvek említik először, mint a vérző sebekre, orrvérzés ellen hatásos növényi szert. Ecetbe áztatva lázas betegek ütőerére helyezték. A női betegségek gyógyszere, csillapítja az erős menstruációs vérzést, más gyógynövényekkel társítva a menstruációs görcsöket is. Nyers növényi nedve csillapítja, elállítja a felületi horzsolásokon kialakult vérzéseket. Teája az emésztőrendszer gyenge vérzéseit csillapítja (peptidtartalmának tulajdoníthatóan), ezért a gyomorvérzés és bélvérzés, valamint
a méhvérzés csökkentésére, fekélyek, aranyér fájdalmainál belsőleg is alkalmazható. Flavonoidtartalma miatt vizelethajtó hatása is van, ami méregtelenítés és magas vérnyomás esetén gyógyhatású.

Külsőleg: ínyvérzés esetén nyers nedve hatásos szer, bedörzsöljük vele a vérző területet.

Figyelmeztetés! A tea hideg áztatással készül! Használata ellenjavallt az angina pectorisban szenvedőknek.

PEMETEFŰ 
ORVOSI PEMETEFŰ
(Marrubium vulgare L.)
fehér pemetefű


Fő hatását keserüanyagai, illóolaja, cserzőanyaga és a benne lévő nyálka, gyanta, valamint szaponin adja.

Belsőleg: A légcsőhurut gyógyítására leginkább használt, ismert gyógytulajdonságú növény. Gyógycukorkák (Pemetecukor) és keserű likőrök,
gyógylikőrök alapanyaga. Asztmatikus panaszok esetén oldja a hörgők görcseit, elősegítve a hörgők hurutjának gyógyulását.Keserüanyagai miatt felhasználható az étvágy javításában, de az epe- és májbetegségek esetén is gyógyhatással bír, segít a zsíros anyagok lebontásában. Javítja az emésztést, a bél perisztaltikáját megkönnyíti, ezzel javítva a kiürülést. Antiaritmikus hatása van, ezért segít a szapora szívverésen (tachicardia), enyhítve ezzel az angina pectorisban szenvedők panaszait. A véredényeket tágítja, ezért a vérnyomáscsökkentő szerek kiegészítőjeként alkalmazható.

Külső használat: Gyulladásos bőrbetegségeknél lemosásra, borogatásra.
Figyelmeztetés! Az előírt adagok betartása mellett nem okoz panaszt. Az előírt adagnál nagyobb mennyiségben szívritmuszavart és gyomorpanaszokat okozhat.

PETREZSELYEM
(Petroselinum hortense Hoffin.)

Közismert, ősi zöldség- és gyógynövény. Már Galenus (görög származású, római orvos) említést tesz a növény gyógyító tulajdonságairól. Ipari és háztartási fűszerként is használt növény, mely gyógyításra is alkalmas hatóanyagokkal rendelkezik. Gyógyászati szempontból a gyökere (Petroselini radix) és lombja (Petroselini herba) értékes. Fő hatásait az illóolaja és komponensei, flavonglikozid-, bergaptén-, furokumarin- és nyálkatartalma adja.

Belsőleg: A népgyógyászatban erős vizelethajtó hatásáról ismerték.
Vizelethajtó, valamint az erek görcseinek oldásával csökkenti a magas vérnyomást, a vízvisszatartásból adódó ödémát. Mind gyökeréből, mind pedig lombjából, zöldjéből veseműködést serkentő, vesekőhajtó és hólyaghurut elleni teák készíthetőek. Javítja az étvágyat, oldja a szélgörcsöket. Az emésztőnedvek
képződésével rendezi az emésztés problémáit. A szervezetet tisztító, méregtelenítő teák alkotórésze. Levelei nyersen fogyasztva friss leheletet biztosítanak. Nőgyógyászati panaszok esetén, menstruációs ciklus beállításához kiválóan alkalmazható. A PMS-ben szenvedő nők esetében is segít a petrezselyem (apiol, miriszticin hatóanyagaival). Allergiás tüneteket enyhít, mert gátolja a hisztamin elválasztását a szervezetben. Enyhe lázcsillapító.

Külsőleg: A petrezselyem pszoraléneket (a fényérzékenység kialakításáért felelős vegyületeket) is tartalmaz, amelyek a bőr Tsejtjeinek lymphomás megbetegedésének a gyógyításában ígéretesnek mutatkoznak.

Figyelmeztetés! Várandós kismamák számára tilos a (petrezselyem magjának) használata, vetélést okozhat. Egyéb esetekben a tea elkészítése a meghatározott adagban mellékhatás nélkül fogyasztható.

PIPACS
(Papaver rhoeas L.)
vadmák, veres mák, bujdosó mák, lúdmák, pipók, cicik, pippancs


A népgyógyászatban régóta ismert és használt, tömegesen szántókon, parlagokon élő, áttelelő, egyéves gyógyító növény. Gyógyászati szempontból kinyílt virágainak sziromlevelei értékesek, melynek szedése, szárítása körültekintést igényel. Fő hatásait alkaloid-, festékanyag-, nyálka-, glikozida-, gyanta- és szerves savtartalma adják. Festékanyagára (antocián) jellemző, hogy savanyú folyadékban (ecetben) vörös színű, lúgos oldatban (meszes vízben, szódával) pedig kék színű lesz.

Belsőleg: Régi korokban a népgyógyászatban a síró, nyugtalan gyermekek szájába pipacsfejet adtak rágcsálni, amely mákonytartalma miatt megnyugtatta, elaltatta a gyermeket. Felnőttek is rágták a pipacs máktokját, a bódulatot hozó pipázás e virággal történt. A cuclit néhol még ma is pipuskának hívják. A sziromból készült tea megnyugtatja a felső légutakat, köptető, egyben köhögéscsillapító hatású. Toroköblítésre kiválóan alkalmas szer. Teakeverékekben használva a teák színezésére alkalmazott szer. A pipacs szirmából szirupot is készítenek, mely gyógyhatásánál fogva gyógyítja a köhögést.

Külsőleg: Teája gyulladt szem borogatására használható.

ROZMARING
(Rosmarinus officinalis L.)
szagos rozmaring, illatos rozmaring


Fűszer- és gyógynövény is egyben. Fő hatásait levelének illóolaja (több mint száz komponensből áll), cserzőanyaga, fahéjsavszármazékai (rozmaringsav,
neoklorogénsav, kávésav), flavonoidjai (apigenin, luteolin és ezek glikozidjai), triterpénje, keserüanyaga, alkaloidja (rozmaricin) adja.

Belsőleg: Füszermennyiségben alkalmazva ártalmatlan. Gyógyászati
célra történő felhasználása szakszerűséget, körültekintést igényel. Az étvágytalanságot megszünteti, a rossz emésztésnél, puffadásnál oldja a görcsöket, ezzel segít. Az epebántalmaknál alkalmazott teakeverékek alkotóeleme, mert serkenti az epetermelést. Vizelethajtó tulajdonsággal rendelkezik, de egyben fertőzés elleni hatóanyagaival fertőtleníti a veséket is. Kiváló konyhai fűszernövény, mert oldja a görcsöket, használatával csökkenti az emésztési zavarokat, egyben ízletesebbé téve a leveseket, mártásokat, húsféléket. Alacsony vérnyomás esetén teája hatékony segítség, emeli a vérnyomást, erősíti a szív munkáját. Belsőleg vérbőséget okoz a kismedencében, ezért elősegíti a menstruációt, egyben oldja a görcsöket is.

Külsőleg: Ismert és szívesen alkalmazott szer reumatikus és ízületi, valamint neuralgikus fájdalmaknál. Kiváló bedörzsölőszer, gyógykrémek, gyógyolajok alkotóeleme. Belélegzett illóolajával már áthangolja az idegrendszert, de gyógyfürdők, fürdőesszenciák formájában csökkenti a fájdalmat, serkent. Szeszes kivonatai a fejbőrbe jutva csökkentik a hajhullást, javítják a hajhagymák működését. Illóolaját inhalálóként alkalmazhatjuk, mert fellazítja az orr és a légutak meghűlés, influenza vagy allergia által kiváltott váladékait. Alkotója a
köptető teakeverékeknek. Illóolaját a kozmetikai és illatszeripar sokoldalúan használja kölnivizek, dezodorok, krémek, hajsamponok, hajszeszek, molyirtószerek gyártására.

Figyelmeztetés! Magasvérnyomás-betegségben ne alkalmazzuk, emeli a vérnyomást. Várandós kismamák ne alkalmazzák, használata vetélést okozhat.

RUTA

(Ruta graveolens L.)
kerti ruta, szagos ruta, nehézszagú ruta, rutafű, virnánc


Fő hatásait a virágzó hajtásában található flavonoidok (rutin), kumarinok (rutarin-glikozid), illóolaj és (kinolinakridonvázas) alkaloid anyagai adják.

Belsőleg: Erősítő és gyógyító hatásánál fogva sokoldalú a felhasználás
lehetősége. Alkalmazzák vértolulásnál, kábultságnál és szédülésnél. Teája légzési nehézség, szívdobogás, hisztérikus görcsök esetén alkalmas szer. Az epeműködést serkenti, oldja a görcsöket, fokozza a méhösszehúzódást, ezért menstruációs zavarok, fehérfolyás elleni szerként is beválik. Enyhén nyugtató hatású. A növény erős szer, magában nem alkalmazható. Orvosi tanácsra teakeverékekben magas vérnyomás, epebántalmak, továbbá légzési nehezítettség és a szív rendellenességei ellen használják fel.

Külsőleg: A növénnyel érintkezve óvatosan kell eljárni, nehezen gyógyuló gyulladást okozhat a növény mirigyszőrének váladéka. Szárítás után az említett kellemetlen tulajdonságát elveszíti. Tinktúrája vízbe cseppentve torokgyulladásnál toroköblítőként is ajánlható. A kerti ruta a rutingyártás alapanyagát adja a gyógyszeripar számára, melyből számos készítmény áll a gyógyítás szolgálatában.
Figyelmeztetés! Belsőleg kerüljük a használatát. Nagyobb adagban abortív hatású.

SALÁTABOGLÁRKA
(Ranunculus ficaria L.)
boglárka, aranyka, boglár


Gyógyászati célra fényes, élénkzöld levelei és gyökere alkalmasak. Fő hatásait szaponin-, szerves sav-, (protoanemonin) alkaloid- és C-vitamin-tartalma adják. Virágzás előtt gyűjtött levelei tavaszi levesnek vagy főzeléknek elkészítve is ízletesek. A virágzáskor szedett leveleit beszárítva későbbi teákhoz történő felhasználásra gyűjthetjük. Neve is utal arra, hogy nyersen (zölden), salátaként is felhasználhatjuk kora tavasszal zsenge, húsos leveleit, éppen hasznos C-vitamin-tartalma miatt, ízletes vitaminpótlóként. Az említett konyhai felhasználásnál figyelembe kell venni, hogy virágzás előtt célszerű a leveleket salátaként felhasználni, mert ilyenkor még nem tartalmaznak alkaloidot. Később a virágok megjelenésével a levelek csípőssé válnak, megkeserednek, mérgező anyaggal telítődnek, esetleges bőrirritációt is okozhatnak.

Belsőleg: A népgyógyászatban krónikus hörghurut esetén, valamint a tavaszi méregtelenítő, vértisztító teákban régóta alkalmazzák. A leveléből készült tea veseműködést serkentő, gyulladást csökkentő hatású. Csökkenti a vérnyomást, ezért alkalmazható a vérnyomáscsökkentő teakeverékek alkotójaként is.

Külsőleg: Már az ókorban kezeltek aranyeres panaszokat a növényből és gyökeréből készült balzsamokkal, krémekkel. Aranyeres bántalmak gyógyítására ülőfürdőként alkalmazzuk, gyógyító, gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító hatása miatt.

Figyelmeztetés! A gyógynövény hatóanyaga irritálja a bőrt, akár mérgező, allergiát okozó is lehet, ezért csak a meghatározott adagban és módon használjuk fel.

SÉDKENDER
(Eupatorium cannabinum L.) 
sédfű, sebkender, fokhagymaszagú fű, vízigyopár, vízikender


Gyógyászati célra az egész növény alkalmas, de teának használva csak a növény felső 40 cm-es hajtása. Fő hatásait a benne lévő nagy molékulájú poliszacharidok, eupatoriopikrin, illóolaj, glikozidák, keserűanyag, valamint cseranyag adják.

Belsőleg: A népgyógyászatban vizelethajtóként ismerték. Alkalmazták belső sebek, valamint belső zúzódások gyógyítására. Teáját vese-, epe-, máj- és lépbántalmak elleni szerként használhatjuk. Teája, valamint a növényből készült kivonatok az immunrendszert stimulálják, ezért célszerű a használata tisztítókúrák során, méregtelenítő teakeverékekben, valamint influenza és meghűlés megelőzésére is. Gyökerének főzete hashajtó hatású, ezért alkalmazhatjuk emésztési problémák rendezésére.

Külsőleg: Az állatgyógyászatban alkalmazhatjuk: a friss növény nedvével bekent háziállatokat a férgek elkerülik.

SOMKÓRÓ
ORVOSI SOMKÓRÓ
(Meliloíus officinalis L.)
kőhere, vad lóhere, sárkerep, mézkerep


Fő hatásait a virágzó hajtásában található flavonoidok (kempferol, kvercetin) és glikozidjai, kumarinos glikozidák (kumarin, kumarigén melilotozid, melilotin, dikumarol), purin (allantoin és húgysav), kolin és cserzőanyagai adják.

Belsőleg: Az ókori Egyiptomban már használták, elsősorban fejfájást kezeltek vele. Dioszkordész és Teophrasztosz ókori görög bölcsek is ismerték és dicsérték a virágzáskor gyűjtött gyógynövény hatásait, elsősorban reumás panaszok, kólika
ellen. A népi gyógymód kenőcsként, borogatószerként enyhíti a migrénes fejfájást, a szülés utáni fájdalmakat, valamint májbetegek kezelésére is alkalmazták.
A mai gyógyászatban érfalat erősítő tulajdonságát használják fel. Visszérgyulladások esetén e gyógynövény az erek tisztításával és erősítésével, a gyulladás csökkentésével hatékonyan segít. Hígítja a vért, ezáltal a vérrögök képződését megakadályozza. Vizelethajtó tulajdonságú, csökkenthetjük
vele a folyadék-visszatartásból eredő vizenyőt. Javítja a nyirokkeringést, csökkenti a nyirok gyulladásos folyamatait, segíti a nyirokáramlást, ezért ödémás testrészek
kezelésére is kiválóan alkalmas szer. Hatóanyaga a kumarin, amely a hajszálerek áteresztőképességét csökkenti, javítva a simaizmok működését, valamint
segíti a felső légutak gyulladásának megállítását.

Külsőleg: Gyulladáscsökkentő tulajdonságánál fogva visszérgyulladásnál, zúzódások, véraláfutások, rándulások, ficamok, sportsérülések kezelésére borogatásként vagy krémekbe keverve használják. Sebgyógyító és hatásos gyulladásgátló a nyálkahártyák és bőr elváltozásainál, lábszárfekély, gennyes
kelések esetén. A somkóró alapanyagát a gyógyszeripar felhasználja, melyből számos készítmény áll a gyógyítás szolgálatában.

Figyelmeztetés! Várandós kismamák esetén tilos a használata!

ZSÁLYA
(Salvia officinalis L.)
orvosi zsálya, kerti zsálya, kakastaréjfű


Az orvosi zsálya a népgyógyászatban jól ismert gyógynövény, már a középkorban is használták, és mint univerzálisan gyógyhatású szert ismerték. Fő hatásait a benne található illóolaja (alfa- és béta-tujon), bomeol, cineol, kámfor, pinén, cseranyag, keserűanyag, glikozidok, flavonoidok és gyantaanyagok adják.

Belsőleg: Keserűanyagaival javítja az étvágytalanságot, erősíti a gyenge gyomor működését, könnyíti az emésztést illóolajaival, cserzőanyag-tartalmával. Gyulladáscsökkentő, antibiotikus és lázcsillapító hatása elismert, felső légúti betegségeknél fokozottan használhatjuk. Más gyógynövényekkel alkalmazva vércukorszint-csökkentő hatása is van. Segít a hasmenés megállításában. A krónikus izzadást megállítja, csökkenti, ezért a változókorban lévő nők alapszere, egyben ösztrogénhez hasonló anyagaival is csillapítja a panaszokat.
Enyhíti a menstruációs görcsöket, fájdalomcsillapító. Vízvisszatartó tulajdonsága miatt alkalmazható az alacsony vérnyomás panaszainak enyhítésében. Használatát pajzsmirigytúlműködés esetén javasolják, de alkalmazzák az idegrendszer kiegyensúlyozatlan állapota következtében kialakult fokozott izzadás ellen is.

Külsőleg: Szájüregi fertőzés és szájüregi gyulladás, rekedtség, nyálkahártya-gyulladás, fogínygyulladás és torokgyulladás ellen használ a belőle készített tea. Alkoholos kivonata öblítőként kiváló gyulladáscsökkentő, hatásos szer, melyet a fogorvoslásban is felhasználnak. Külső, elsősorban felületi sebek esetén hatásosan gyógyít. Aranyeres panaszok esetén ülőfurdőként erős főzetét használhatjuk, csökkenti a fájdalmat, a gyulladást, csillapítja az esetleges vérzést.

Figyelmeztetés! Az orvosi zsályában található mérgező hatóanyag csak főzéssel távolítható el, ezért alkalmazása körültekintést igényel. Várandós kismamák, magas vérnyomásban szenvedők kerüljék a használatát

ZSURLÓ
(Equisetum arvense L.)
mezei zsurló, kannamosófű, cindrót, békaláb, békarokka, bábaguzsaly, lófarkfű


Magas kovasavtartalma, flavonoidjai (kvercetin, luteolin és kempferol glikozidjai), szaponin, keserüanyagok, alumínium, kálium és illóolajai adják a fő hatásait.

Belsőleg: Az ókor óta használja a népgyógyászat a köszvény és a vesebetegségek gyógyításában. Vizelethajtó, vesetisztító, vesekőoldó hatású teák alkotórésze. Nélkülözhetetlen összetevője a tavaszi általános méregtelenítő, tisztító teakeverékeknek. Magas vérnyomás esetén úgy csökkenti a vérnyomást, hogy a felesleges vizet kihajtja a szervezetből, és nincs mellékhatása. Reuma elleni teakeverékek fontos összetevője, mert nemcsak kovasavtartalmával, hanem aranytartalmával is segíti a gyógyulást. Az érelmeszesedés megelőzésének gyógynövénye, mert támogatja a regenerációs folyamatokat az erekben. Ásványianyag-tartalmánál fogva az idősebb emberek szervezetében regenerációs hatású, a kovasav, az alumínium, a kálium pótlásával segít. Vesegyulladás esetén védőhatást fejt ki a vesében (kolloidot alkot), nyírfalevéllel keverve fokozhatjuk ezt a védőhatást. Csökkenti a vérzést, ezért a nagyon erős menstruáció enyhítésére összeállított teakeverékekben nélkülözhetetlen az alkalmazása.

Külsőleg: Bőrbetegségek ellen, lábizzadás elleni lábfürdő esetén hatásos. ízületi bántalmak kezelésére szolgáló gyógynövényfürdők kiváló adaléka.

Figyelmeztetés! A zsurló nagy mennyiségben tartalmaz mérgező anyagot, mely főzéssel távolítható el. Belsőleg történő alkalmazáskor mindig főzzük!
Kisbabát váró anyukák a babavárás idején ne alkalmazzák! Számos zsurlófaj ismert (mocsári, erdei, iszap, óriás, téli stb.), melyek mérgező alkaloidot tartalmaznak, és nincs gyógyhatásuk. Gyűjtése nagy körültekintést, figyelmet
igényel. Ha bizonytalanok vagyunk, vegyük igénybe szakember segítségét.




























 



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.