Fehér táplálékok

 A fehér zöldségek és gyümölcsök 


A fehér (fehér húsú) zöldségek és gyümölcsök allicin nevű vegyi anyagot tartalmaznak, segítenek megőrizni a szív egészségét, csökkentik a rák kialakulásának kockázatát, és megőrzik a koleszterin ideális szintjét, nem engedik, hogy túl magasra emelkedjen. Ismerjük meg az itthon is beszerezhető fehér táplálékokat a teljesség igénye nélkül! 

-Fokhagyma: A fokhagyma rendkívül hatékony immunerősítő -ösztönzi a T-limfociták és a makrofágok termelődését–, ebből adódóan védelmet nyújt a különböző fertőzésekkel és gyulladásokkal szemben, hozzájárul a betegségek, köztük a rák elkerüléséhez, valamint leküzdéséhez. Tisztítja a vért, a veséket és a húgyhólyagot, javítja az emésztést, valamint serkenti a glutation -erős antioxidáns és méregtelenítő aminosav- termelődését. Ennek köszönhetően a fokhagyma eltávolítja a szervezetből a toxinok jelentős részét, ösztönzi a szervezet természetes méregtelenítő folyamatait, ráadásul a bélben megtelepedő élősködőktől is megszabadít. 

Mivel az egyik legjobb természetes antioxidáns -bőségesen tartalmaz C-vitamint- nagy mennyiségű szabad gyököt képes semlegesíteni, ezért a fokhagyma sikerrel alkalmazható a tumorok -elsősorban a vastagbélrák, a gyomorrák, hasnyálmirigyrák, a prosztatarák és a tüdőrák–, a gyulladások, a bőr öregedése, valamint az érrendszeri problémák, különösen az érelmeszesedés, a stroke és a szívroham megelőzésére, illetve kezelésére. Utóbbi tulajdonságához járul hozzá, hogy szabályozza a koleszterinszintet -a jótékony HDL koleszterin mennyiségét növeli, a teljes koleszterinszintet csökkenti– hígítja a vért, így gátolja a plakkok és vérrögök kialakulását, valamint javítja az érfalak állapotát és megszüntetik a magas vérnyomást. Idegességre, és a stressz miatt jelentkező fejfájásra is sikerrel használható, míg keringésjavító tulajdonsága révén megóv a korai demenciától, illetve mérsékli az agy degeneratív betegségeinek kockázatát.Beállítja a vércukorszintet, növeli az inzulinérzékenységet, ezáltal a cukorbetegség megelőzésére, illetve kezelésére is alkalmazható. Hatékony fertőtlenítő, segítségével gyorsabban gyógyul a herpesz és az ekcéma. A fokhagymának rendkívül erős az antimikrobiális hatása, kiváló vírus-, gomba- és baktériumölő, elpusztítja többek között a gyomorfekélyt okozó -pl. Helycobacter pilori- baktériumokat, valamint hatékony eszköz a megfázás megelőzésére és kezelésére. 
Szív- és érrendszervédő, valamint rákellenes és antimikrobiális hatását jelentős részben egy különleges anyagnak, az aromájáért is felelős allicinnek köszönheti. A vegyület valójában nincsen jelen a fokhagymában, akkor jön létre, amikor a gerezd sérülésekor (pl. darabolás) a növényben található alliin és az alliináz enzim reakcióba lép egymással. Az alliináz ugyanakkor hőérzékeny, ezért a főzés során az allicin termelődése megszűnik.

-Csicsóka: Ha halottál már erről a növényről, akkor valószínűleg már tudod, hogy a kifejezetten egészséges élelmek közé sorolják. A legtöbb zöldségről elmondható, hogy értékes tápanyagokban gazdag, de a csicsóka igazi csodazöldség: úgy laktat, hogy közben nem hizlal, mint a burgonya, elfogyasztása után vércukorszintünk nem ugrik meg hirtelen. Sok ásványi anyagot és vitamint tartalmaz. 

Fogyasztásával jelentősebb mennyiségű káliumot, kalciumot, magnéziumot, foszfort és cinket, vitaminok közül C-, B1-, B2-vitamint veszünk magunkhoz. Antioxidánsként pedig béta-karotint tartalmaz. Aki húsmentesen táplálkozik az jó ha tudja, hogy hatféle esszenciális aminosavat is tartalmaz, ami hasznos vegan fehérjepótlásban. Ami viszont mindenkit leginkább érint az a rost tartalma! Ugyanis a csicsókát a legtöbben nem tápértéke miatt tartják egészségesnek, hanem azért, mert a burgonyával ellentétben szénhidráttartalma nem keményítőből, hanem az egyik legegészségesebb rostból, az inulinból áll. Az inulin egy olyan folyékony rost melyet a szervezet nem tud megemészteni (eddig hasonlít minden rostra). Ez az anyag a hasznos bélbaktériumok tápanyaga. Megerősíti az emésztőrendszert és fenntartja a kívánt állapotot, de képes helyreállítani is a sérült bélflórát, például ha antibiotikum kezelés után. Ennek jelentősége óriási, hiszen a bélproblémák nem csak hasmenést, vagy székrekedést okozhatnak, hanem a tápanyagok nem megfelelő hasznosulásán, a php-érték elmozdulásán keresztül ezernyi más problémát, akár rákot is. 100g csicsóka egyébként összesen 1.7g inulint tartalmaz, ami kiemelkedő mennyiség.  A csicsóka remek detox élelmiszer, mivel önmagában képes a szervezet legnagyobb toxikus tárolóhelyét, a vastagbelet tisztítani. Az immunrendszert így a beleken keresztül erősíti, segítve a szervezet öngyógyító képességének maximalizálását. Diétázóknak érdemes tudni, hogy a csicsóka egyáltalán nem hizlal, sőt segít optimalizálni a vércukorszintet, ezért nem csak zsírégető diétában, de cukorbetegek számára is ajánlott. 

FONTOS! A csicsóka fogyasztás egyetlen hátránya, ugyanaz, mint az előnye, az inulin. A rostokhoz hasonlóan az inulin is puffaszt, sőt fokozottan puffaszt. Amikor ugyanis ez az  anyag  a bélrendszer alsóbb részeibe kerül  a toxinokkal és baktériumokkal keveredve metángáz szabadul fel. Ez egy hasznos, de meglehetősen "rossz szagú" folyamat   Mit lehet tenni? Elsőként érdemes kipróbálni saját toleranciád és kis adagokban fogyasztva kikísérletezni mennyire gázosít téged.  Ha szerencséd van egyszerre fogyasztott mennyiség számodra nem okoz problémát. Ha viszont igen, akkor kettő lehetőség adott: Erős citromos vízben áztatva, vagy akár abban megfőzve a savas közeg csökkenti az inulin puffasztó hatását. Teljesen lecsökkenthető ez, ha fermentálod, ebben az esteben viszont csak savanyúságként tudod fogyasztani.  Hatékony megoldás lehet még az is, ha fogyasztása előtt citromos vizet, utána pedig borsmenta teát iszol.

- Fehér húsú burgonya: A burgonya  A-, B-, valamint C-vitaminban is gazdag. Sok benne a kálium, ennek köszönhetően jó hatással van a szívműködésre, a benne található foszforsók pedig serkentik az idegrendszer működését. A krumpli bizony rászolgált arra, hogy gyógynövénynek nevezzük. Salaktalanító és lúgosító hatása miatt kiválóan alkalmas regeneráló kúrák alapjaként. A krumpli szerves keményítő tartalma kitűnően párosul a benne levő sok ásvánnyal. Olyan tulajdonsága van, amely megtisztítja a testet a nehéz fémek lerakódásától. 

A nyers krumpli leve kiváló vízhajtó hatással bír, mellyel kiegészítheted a diétádat is. A nyers krumplit a népi orvoslás gyakrabban alkalmazza külsőleg, mint belsőleg. Nyers krumpli reszeléket tettek például a gyulladt, gennyes sebekre, kelésekre, sérülésekre vagy ütés következtében megdagadt testrészekre. Sikeresen alkalmazható reumára, kötőhártya-gyulladásra, bőrbajokra is. Fejfájás, migrén esetén is nyers krumpliszeletek a nyerők.Rossz hír azonban a hasábburgonya és a chips szerelmeseinek, hogy sütéskor a nagy hőhatás következtében a burgonyában lévő jótékony hatású anyagok megsemmisülnek, és elsősorban a keményítő és zsír marad meg. Viszont főzve sokak számára szimpatikusabb, ám ekkor másban tud segíteni. Emésztési zavarokra, gyomor- és bélbajokra kitűnő étel a héjában főtt burgonya. A sótlan vagy mérsékelten sós krumplipüré és főtt krumpli közömbösíti a túl sok gyomorsavat. A főtt krumpli keményítőnek számít, mert anyagcserei végterméke sav. Ha azonban héjában főzöd, az ásványok megmentésével lúgos végterméket kapsz. Ilyen esetekben a krumpli nem a keményítők, hanem a zöldségek közé tartozik.Nagy mennyiségben tartalmaz jótékony hatású antioxidánsokat is, ezért fogyasztásuk a szív- és érrendszerre különösen jótékony hatást gyakorol. De egy friss kutatás szerint a magas vérnyomást is tudja enyhíteni, sőt a vércukorszintet és a lipidszintet is szinten tartja. Ha gyakran idegeskedsz, akkor is érdemes egy tál krumplit – vagy a levét – elfogyasztanod, és várni a jótékony hatását.

-Fehér húsú nektarin:
Gazdag ásványianyag-tartalma az izmok és a csontok ellátója. Sok A- és C-vitamin van benne, káliumból és szelénből is jelentős mennyiséget tartalmaz. Képes a szervezetet megszabadítani a felgyülemlett vegyszerektől, kisugárzásos szennyeződésektől. A nektarinban jelentős az antioxidánsok jelenléte. Beltartalmi anyagaiból következően rákellenes anyag. Tisztítja a vért. 

Fehér húsú őszibarack: Az őszibarackban levő A- és a C-vitamin közös munkájának eredménye, hogy csökkenti a pattanások kifejlődését, és ellenállóbb a bőr a betegségekkel szemben. A bőr a nap hatásának is jobban ellenáll, a sebesült rész hamarabb begyógyul.
Az ásványi sók és az A-vitamin lehetővé teszik, hogy gyógyítólag hat a tüdőre. Az A-vitamin hatására a hörgők és a nyálkahártya kevéssé ingerlékeny, és nagyobb teherbírással rendelkeznek. 

Az őszibarack tisztítja a húgyutakat. A test többszöri megtisztításával, bőséges többszöri fogyasztásával meg is előzhetjük az érrendszeri betegségek kifejlődését. A vitaminokkal és ásványokkal éberen tarthatjuk az immunrendszerünket, valamint segítünk megszabadulni az oxigén-szabadgyököktől.

- Fehér retek: A retekgyökér (színes és fekete is) elsősorban C-vitamin forrás, ezen kívül kalciumot, magnéziumot, káliumot, foszfort és niacint tartalmaz, leveleinek pedig vas, karotin és folsav tartalma jelentősebb, ezért ezeket is érdemes fogyasztani. Fogyókúráknál is előnyös, mivel magas a rost- és alacsony az energiatartalma (100 grammban csak 15 kcal). A friss gyökér fontos hatóanyagai a kén-tartalmú mustárolaj-glikozidok, a raphanol és raphanin nevű kén-tartalmú illóolajok, amely a retek csípős ízét és gyógyhatását biztosítja.  

A közismert mondás szerint a retek "reggel méreg, délben étek, este orvosság". Mindez a kéntartalmú vegyületekben, ill. illóolajban gazdagabb téli retekre utal. Természetesen a mondás nem szó szerint értelmezendő, inkább csak némi elővigyázatosságra, mértékletességre int, arra hogy javasolt az egyéni érzékenységre odafigyelni. A "reggel méreg" kitétel egyéni érzékenység esetén annyiban igaz ugyanis, hogy amikor reggel üres a gyomrunk, az emésztést elősegítő anyagok irritálhatják a gyomornyálkahártyát, és az arra érzékeny egyéneknél esetleg görcsös fájdalmakat okoznak. A retek jótékony hatása, hogy az epetermelés serkentése révén elősegíti és szabályozza az emésztést, megszűnteti az epepangást, segíti az epebetegségek, így az epekő megelőzését is. Gyógynövényként két formában, léként és szirupként alkalmazzák. Több évezredes múltja van a reteklé fogyasztásának. A retek nedvét frissen kell elkészíteni (a gumót meg kell hámozni, feldarabolni vagy lereszelni, utána kipréselni), majd néhány órán át hűvös helyen tárolni, ez alatt jórészt elveszíti maró ízét. Hatását hosszabb időn keresztül fejti ki, ezért alkalmazását kúraszerűen ajánlják.  A népgyógyászat felsőlégúti megbetegedések megelőzésére és kezelésére is alkalmazza. Különlegesség a köhögés enyhítésére ajánlott retekszirup, amelyet fekete retekből készítenek. A megmosott, kettévágott gumó közepébe lyukat fúrnak, majd mézet öntenek az üregbe. Néhány óra alatt a méz az üregbe szivárgó reteklével keveredik, és elkészül a jótékony hatású retekszirup, amelyet leginkább száraz, kínzó, elhúzódó köhögésre ajánlanak. Bár nyálkaoldó és antibakteriális hatást is szoktak tulajdonítani neki, ezen állítások tudományos szempontból nem kellően megalapozottak. FONTOS! Gyomorhurut (gastritis), gyomorfekély, epekő, valamint az epeutak elzáródása esetén nem ajánlatos a retekfélék fogyasztása, különösen a fekete retek kerülendő.


- Fehér répa: A zöldség, (amit összekevernek a retekkel, vagy a petrezselyemgyökérrel és van belőle több színben is ) amelyet már az ókori görögök és rómaiak is előszeretettel fogyasztottak, tápanyagokban, vitaminokban, ásványi anyagokban és antioxidánsokban gazdag. A korán leszüretelt bébirépa édesebb ízű, és nyersen salátákba kiváló. Az idősebb zöldség keményebb, íze jellegzetesebb és fásabb. 

A fehérrépa mindössze 28 kalóriát tartalmaz 100 grammonként, így a fogyókúrás étrendbe is beilleszthető. A napi C-vitamin-szükséglet 35 százalékához juthatsz hozzá ekkora mennyiség elfogyasztásával. A fehérrépával a szem egészségét őrző A-vitaminból és a többek közt az izmok és az idegek megfelelő működésére vigyázó B-vitaminokból is jelentős mennyiséget vehetsz magadhoz. Ezen kívül van benne csontépítő kalcium, illetve a vérképzéshez szükséges vas és réz is.

-Gomba: A gomba, az egyetlen nem állati eredetű D-vitamin forrás. ( a színe mindegy) A gombafélék természetes formában tartalmaznak D-vitamint, mégpedig jelentős mennyiségben. Különösen az őszi-téli időszakban jelenthetnek természetes alternatívát a D-vitamin pótlására. Ez kiemelten fontos, hiszen manapság már pontosan tudjuk, hogy a C-vitamin mellett immunrendszerünk másik alapvető támogatója a D-vitamin. 

A gomba B-vitaminban is gazdag, ami javítja a vörösvérsejtek minőségét és a szervezet oxigénszállító-képességét, hozzájárulva ezzel a szervezet energiaraktárának feltöltéséhez. Ha több az oxigén, akkor ugyanis nagyobb a vitalitás és az erő is. Ásványianyag-tartalma szintén elképesztő, az egyik legjobb szelénforrás. Emellett jelentős a kálium- és a foszfortartalma is. Kitintartalma a koleszterinszintet csökkenti. A gombák tartalmazzák az összes esszenciális, azaz a test működéséhez nélkülözhetetlen aminosavat, ami azt jelenti, hogy teljes értékű fehérjekészlettel rendelkeznek. Ezen tulajdonságuk miatt nagyszerű húspótlók is lehetnek. Rosttartalmuk is magas, ami elősegítheti a belek egészséges működését, és hosszan tartó jóllakottság érzetet okoz. A gomba szénhidráttartalma elenyésző, kalóriatartalma alacsony. Liszt- és tejfehérje-érzékenységben szenvedők is bátran fogyaszthatják, hiszen sem glutént, sem laktózt nem tartalmaz.

-Hagyma: 
A fokhagymától eltekintve nincs a vöröshagymánál egészségesebb étel. Évezredek óta ismert gyógyhatását már híres ókori orvosok pl. Dioszküridész és Plinius feljegyzései is dicsérik. A vöröshagymát, amely gyógyhatását legerőteljesebben nyers állapotban fejti ki, manapság már túl ritkán fogyasztjuk. Szinte minden hagymafajta gyógyításra alkalmas: Póréhagyma, gyöngyhagyma, újhagyma, sonkahagyma, még a tojás alakú olasz vöröshagyma is. A hagyma a benne található, allicinné és cikloal-liinné alakuló erős kéntartalmú vegyületeknek és természetesen a hidrogén-rodanidnak köszönheti kiváló antibiotikus hatását. 

Az illóolaja, amely a hagyma szeletelésénél távozik, szintén ként tartalmaz, és szintén erős baktériumölő hatása van.  A hagyma azonban nemcsak erős természetes antibiotikum, hanem kiváló vitaminforrás is. A gyökérgumójában A-, B1, B2-, C-, E-vitamin és nikotinsav, ezenkívül ásványi anyagok, például kalcium, magnézium, mangán, foszfor és vas, valamint fehérjék és szívre ható anyagok találhatók. Ha a hagymát melegítjük, gyógyhatású anyagainak nagy részét elveszíti, de érzékeny gyomrúak számára elviselhetőbbé válik. Aki nem szenved gyomorsavtúltengésben vagy gyomorégésben, annak ajánlatos minél több nyers hagymát fogyasztani. Aki azonban hiperaciditásban szenved, ami azt jelenti, hogy szervezete túl sok gyomorsavat termel, annak csak mértékkel szabad nyers hagymát fogyasztania. Sok embernél azonban a sav felszökését és a gyomorégést éppen a túl alacsony savszint okozza. Ez ellentmondásosnak tűnhet, de a magyarázat igen egyszerű: Ha egy érzékeny gyomor nem termel elég savat, akkor nem képes a táplálékot elég gyorsan és elég alaposan megemészteni, ami azután ott marad a gyomorban, és erjedése közben sav termelődik. Ez irritálja a nyálkahártyát, és savfelszökést okoz. Ebből az következik, hogy érdemes a nyers hagyma fogyasztását annak is megpróbálnia, akinek túl sok a gyomorsava, mert lehet, hogy ezzel megerősíti és aktiválja az emésztőmirigyeket. A növényi hormonok szabályozzák a vércukorszintet, tehát a hagyma megakadályozza a cukorbetegség kialakulását, a kezelését pedig jól kiegészíti. A nyers hagyma megöli a gyomorban és bélben található kórokozókat, erősíti a természetes bélflórát, és az epefunkció aktiválásával javítja az általános emésztést. A hagyma jótékony hatást fejt ki a vese és a húgyhólyag területén is. Megsemmisíti vagy gátolja azokat a kórokozókat, amelyek húgyhólyaggyulladást és különböző vesegyulladásokat okoznak. A friss, ropogós tavaszi zöldhagymának vértisztító hatása van. A hagymakúra eltünteti a szervezetből az ödémákat, azaz a feleslegesen felgyülemlett vízmennyiséget. Egyes természetgyógyászok állítják, hogy hagymakúrával sikerült vesehomokot és kisebb veseköveket feloldaniuk. Vizeletretenció esetében is kiváló segítséget nyújt a hagyma, vizelethajtó hatása miatt. A hagymakúra nagy segítséget jelent a férfiak számára prosztatagyulladásban. A hagyma erősíti a szívet – eltávolítja a szív, has és lábtájról a felgyülemlett folyadékmennyiséget (vízkór), ezáltal megelőzvén az arterioszklerózist. A hagyma szívre ható anyagai javítják a szívizom keringését, és növelik a szívizom rugalmasságát. A vöröshagyma leve felszakítja a köhögést és oldja a váladékot. Enyhíti a hörghurutot, az erős köhögést és a rekedtséget. Az antibiotikum-korszak előtti időkben élő orvosok feljegyzéseiből tudjuk, hogy még a tüdőgyulladás is sikeresen kezelhető hagymával. Ezenkívül megfázás, influenza, torok- és garatgyulladás és orrmelléküreggyulladás esetén is jótékony hatású. Megelőzésre is alkalmazható megfázásos megbetegedések és fertőzés ellen. A vöröshagyma és a fokhagyma segítségével a rák is leküzdhető. Vannak olyan kutatók, akik a fokhagymának és a vöröshagymának fontos segítő és megelőző szerepet tulajdonítanak a rák elleni küzdelemben.

-Karalábé:
Jellegzetes, édeskés íze, ropogóssága miatt nagyon népszerű, és nemcsak a gyökeret magát, de a levelét is megehetjük. Nagyszerűen illik salátákban, de a húsleves, tavaszi zöldségleves elengedhetetlen összetevője, emellett pedig finom főzeléket is készíthetünk belőle. Rokonaihoz (vagyis a káposztafélékhez) hasonlóan vitaminokban, ásványi anyagokban, antioxidánsokban és rostokban igen gazdag. Többek között kalciumot, káliumot, magnéziumot, vasat, C-, K- és B-vitaminokat találhatunk benne.  


Ezekben a zöldségekben olyan összetevők is vannak, melyek segítenek a daganatos betegségek elleni küzdelemben, például lassítják a daganatok növekedését, és csökkentik többek között az emlő-, a bélrendszeri vagy a tüdőrák rizikóját. A rostok, illetve a karalábéban található kálium jótékonyan hatnak a vérerek egészségére, segíthetnek normalizálni a vérnyomást és a magas koleszterinszintet is. A kálium nemcsak a vérkeringést és a sejtek oxigénellátását javíthatja, de az izmok és idegek megfelelő működéséhez is hozzájárul. A karalábé (és a hozzá hasonló zöldségek) rendszeres fogyasztásával jelentősen csökkenthetjük a szív- és érrendszeri betegségek, így a stroke vagy a szívroham rizikóját. A karalábéban lévő vas, kalcium és egyéb ásványi anyagok segíthetnek megőrizni a csontok egészségét, illetve megelőzni a vashiányos vérszegénységet is. A karalábé magas rosttartalmának köszönhetően jót tesz az emésztésnek, rendszeressé és könnyen kiüríthetővé teszi a székletet, megelőzi a székrekedést. FONTOS! Előfordulhat, hogy valaki egy kicsit érzékenyebben reagál a karalábéban lévő rostokra, és puffadást, esetleg hasi görcsöket tapasztal a fogyasztása után, de ez sokszor csak amiatt van, hogy hirtelen nagyobb mennyiségű rostos ételt eszik valaki. Ez ugyanis megterheli az emésztőrendszert! Ha folyamatosan koncentrálunk arra, hogy elegendő rostot együnk, általában a keresztesvirágzatúak, káposztafélék sem okoznak kellemetlen tüneteket!

-Karfiol:
A karfiol rendszeres fogyasztása egyszerű módja, hogy számos nagyon szükséges tápanyaghoz hozzájusson a szervezet. Egy adag karfiol a napi ajánlott C-vitamin mennyiség háromnegyedét tartalmazza. Továbbá jó forrása a K-vitaminnak, különféle fehérjéknek és ásványi anyagoknak: tiamin, riboflavin, niacin, magnézium, foszfor, B6-vitamin, folsav, pantoténsav, kálium, és a mangán. A karfiol többféle módon segíti a szervezetet, hogy megszabaduljon a mérgektől. Egyrészt antioxidánsokat tartalmaz, másrészt kéntartalmú tápanyagokat, harmadrészt glükozinolátokat, amelyek mind fontosak, hogy végül aktiválódjanak a méregtelenítő enzimek. 

A karfiol fontos forrása a kolinnak, egy B-vitaminnak, amelynek ismert a szerepe az agy fejlődésében, fogyasztása mérsékelheti a korral járó memóriacsökkenést és az agy toxinoknak való kiszolgáltatottságát gyermekkorban, illetve később is oltalmat ad.  A karfiol gazdagon tartalmaz gyulladáscsökkentő tápanyagokat, s a fogyasztása ezért fontos a gyulladások kontrollálásában. Ilyen vegyület az indol-3-karbinol, vagy I3C, amely genetikai szinten, segít megelőzni a gyulladásos válaszokat, azaz már a szervezet működésének alapszintjén fejti ki hatását. A karfiol szulforafánt tartalmaz, ami egy kéntartalmú vegyület. Kimutatták róla, hogy megöli a rákos őssejteket, ezáltal pedig lassítja a tumor növekedését. FONTOS! A káposztafélékre jellemző magas rosttartalma miatt puffasztó hatású, ezt szoptatás idején, és kisgyermekek hozzátáplálásakor érdemes figyelembe venni.

-Körte:
A körte jó C-vitamin és réz forrás. Együnk egy ízletes, zamatos körtét, és máris megadtuk a szervezetünknek a napi C-vitamin értéknek a 11,1%-át, illetve a napi réz értéknek a 9,5%-át. A C-vitamin és a réz úgy is felfoghatók, mint antioxidáns tápanyagok, és elengedhetetlen a immunrendszer működésének érdekében. Stimulálja a fehérvérsejteket a fertőzések leküzdésében, sok baktériumot és vírust elpusztít. A réz segít megvédeni a szervezetet a szabad gyökök által okozott károktól, mivel egy szükséges alkotóeleme a szuperoxid-dizmutáznak, ami egy rézfüggő enzim, amely kiküszöböli a szuperoxid gyököket.  

A szuperoxid gyökök egyfajta szabad gyökök, melyek a normál anyagcsere alatt keletkeznek, valamint akkor, amikor a fehérvérsejtek megtámadják a behatoló baktériumokat és vírusokat. Ha nincsenek hamar kiiktatva, a szuperoxid gyökök kárt tesznek a sejtmembránokban. A körte K-vitaminforrás. Ez a vitamin közismert a véralvadás segítésében. Amikor a test megsérül, a K-vitamin kezdeményezi a gyógyulás folyamatát a vérzés lassításával és leállításával. A legújabb vizsgálatok arra utaltak, hogy a K-vitamin segít megelőzni, illetve kezelni a csontritkulást és a csontsűrűség elvesztését. Ha a családunkban előfordult csontritkulás, fontos fenntartani az egészséges K-vitamin szintet. Megakadályozza az érelmeszesedést, így segít a szívbetegségek és a szívelégtelenség megelőzésében. FONTOS! Az érzékeny emésztőrendszerrel rendelkezők számára nem tanácsos a bőséges nyerskörte fogyasztása, mert hányingert és akár migrénes fejfájást is okozhat. Ezen kellemetlen tünetek a megpárolt-főzött gyümölcsnél nem jelentkeznek.

-Paszternák:
 A paszternák íze édes, fűszeres jegyekkel és sajátos aromával rendelkezik, a petrezselyemgyökérhez hasonló ízű, csak kissé édesebb. A magja hasonló célt szolgál, mint a kapormag, levelét nem használják. A petrezselyemnél nagyobb tápértékű. Hatóanyagai hasonlóak a petrezselyeméhez, gyökerének főzete vizelethajtó, görcsoldó, vese- és epekő, illetve gyomorbajok esetén jó hatású.

- Petrezselyem gyökér:
 A petrezselymet rendszeresen összekeverik a fehérrépával, ami egy ritkán fogyasztott, másik növény. A petrezselymet már az ókori rómaiak is ismerték és előszeretettel fogyasztották. Nagyon tápláló növény, a középkorban gyakran kapott helyet a böjti asztalokon. A téli fagyok után még édesebb és jobb ízű, mivel a benne lévő keményítő egy része cukorrá alakul. 

Kiváló ételízesítő. A petrezselyemgyökér egy nagyon sokoldalú zöldség, mely gazdag ásványokban, stimulálja a veséket, vírusölő hatású és segíti a máj működését. Ugyanakkor hashajtó és tisztító hatása van, ezért jól alkalmazható a különböző fogyókúrák során. Kitűnően veszi fel a harcot a felgyűlt víznek a szervezetből való kihajtásában és ez által a méreganyagok kitisztításában. Mert a szervezetben felgyűlt víz gyakran tele van méreganyagokkal, elhalt sejtekkel és baktériumokkal. A petrezselyemgyökér, ezen tulajdonságait felhasználva jól alkalmazhatjuk fogyókúráink során is.

Petrezselyemgyökér főzet: Ennek a főzetnek erős hashajtó hatása van, segít a szervezetben felgyűlt víz kiürítésében, így hozzájárulva a vesék egészséges működéséhez. Ugyanakkor segít az étvágy csökkenésében. Fogyókúrázók számára melegen ajánlott fogyasztani 5-10 perccel az étkezések előtt.
Elkészítési javaslat: 6 darab petrezselyemgyökeret jól megmosunk, héjával együtt főni tesszük háromnegyed liter vízzel és kis lángon 15-20 percig főzzük. majd leszűrjük.
Használati javaslat: Az egyes étkezések előtt fogyasszunk egy csészével ebből a főzetből, minél melegebben. Ezt a kúrát végezhetjük egy hónapon keresztül, vagy heti három alkalommal.
Hatása: csökkenti az étvágyat, javítja az emésztést és a bélműködést, vízhajtó hatása miatt hozzájárul a súlyfelesleg leadásához.

-Zeller gumó:
A zeller egyik jellemző jó tulajdonsága, hogy rendkívül fontos vitaminokat és nyomelemeket tartalmaz, nagy értéke a sok szerves nátrium, melynek jelenlétében hatékonyabb a kalcium felszívódása, de megtalálható benne a foszfor, a vas, a kálium, a magnézium, gazdag folsavban, és C-vitamin-tartalma is magas: 100 grammjában akár 30-50 milligramm is található. A zellernek nagyon magas az élelmirost-tartalma, így megtisztítja a bélcsatornákat a lerakódott salakanyagoktól, egyúttal mozgásra készteti a beleket, ezáltal gyorsítja az emésztést és az anyagcserét.  Vízhajtó hatásának köszönhetően a sejtek között megrekedt fölösleges vizet - ami elsősorban hason és combtájékon okozhat plusz centiket - is segít kimosni a szervezetből.

A zellert érdemes mindennap fogyasztani fogyókúra esetén. Mivel a kalóriatartalma igen alacsony - fajtától függően 6-20 kalória van 100 grammban -, bátran ehetünk belőle mindennap. A benne található rostoknak köszönhetően felgyorsítja az emésztést is. A zellerben lévő erős flavonoid, a luteolin a kutatások szerint gátolja a rákos sejtek növekedését, különös tekintettel a hasnyálmirigyrákra, a poliacetilin pedig némiképp segít a beteg szervezet felépülésében is. Gyulladáscsökkentő hatóanyagainak köszönhetően a zeller segít elpusztítani a fertőzést okozó baktériumokat, a húgyúti fertőzéseket is megakadályozza, de asztmára és pattanásokra is megoldást nyújthat. A zellermagból nyert illóolajok az ízületi gyulladások kezelésében használatosak, de puffadásra is hatásos. A zeller az idegrendszerünk számára fontos B1-, B2-, B6-vitamint tartalmaz, a fogyasztásával csökkenthető a stressz hatása is. Idegerősítő hatása révén segít megnyugodni szorongás esetén.

- Torma:
A torma a Volga és a Don környékéről származik, arrafelé az életerő jelképe. C vitamin forrás! E mellett tartalmaz más vitaminokat, Káliumot, Nátriumot, Magnéziumot, Kalciumot, más ásványi anyagokat, Flavont, Mustárolajat, Szinigrint, Glikozidokat. A tormában lévő glukozinolát erősíti a májat, a méregtelenítő folyamatban. Az illinoisi egyetem kutatásai szerint ez az anyag felelős azért, hogy ne növekedjen tovább a meglévő daganat.  A tormában 10x annyi van belőle, mint a felkapott brokkoliban (én is szeretem a brokkolit), ők meg rokonok, mindkettő keresztesvirágú.  

A megelőzésben és gyógyításban is jelentős szerepe van. Erősíti az immunrendszert, fertőtlenítő hatása közismert, gyulladáscsökkentő. Meglepő és elgondolkodtató, hogy vírus és baktériumölő hatása 10-12 órán át tart! Vérbőséget okozó hatása miatt, számos betegség esetén hatásos. Tisztítja a légutakat. ( nem ártalmasan, mint a …gyógyszer még akkor is ha a gyógyszerésze az utóbbit ajánlaná! ) Nem csak a légutakat tisztítja, hanem segíti a gyógyulást megfázás, nátha, köhögés, bronchitis, asztma, mandulagyulladás, orrmelléküreg-gyulladása esetén. Csillapítja a lázat, izzasztó, vizelethajtó hatású. Enyhíti a hólyag-, és vesegyulladást. Reuma, köszvény, isiász, izomfájdalmak esetén is hatásos. Magas rosttartalma a bélcsatorna tisztítására alkalmas pl. székrekedés. Bélféregűző hatása ismert. Bevethetjük étvágytalanság, rossz emésztés, puffadás esetén. Idegnyugtató, megszünteti a fejfájást, fogfájást. "A mustárhoz hasonlóan tisztítja az agyvelőt" írta róla Lippai János 1664-ben. Enyhíti a rovarcsípés fájdalmát. Fogfájás esetén tegyünk tormát a fájó részre, hagyjuk ott és menjünk orvoshoz. Rovarcsípés esetén, kenjük be egy szelet vagy reszelt tormával a fájó, égő felületet. A tormás kenőcs vagy tapasz még a középfül-gyulladásra is hatékony!
FONTOS! A legjobb, ha friss állapotban használjuk fel. A gyökérnek csak azt a részét mossuk és hámozzuk meg, amelyre éppen szükségünk van. Ezután reszeljük le, és azonnal használjuk fel, mivel az illóolajok hamar -kb.negyed órán belül -elpárolognak. Habár már a tormagyökér reszelése is egyfajta terápia az orrmelléküregek számára, (mivel az erősen fellépő illóolajok könnyekre fakasztanak, és orrváladék képződéséhez vezetnek) ha valakinek nincs szüksége erre a kezelésre, vagy csak nem akar érezni, vegyen fel búvárszemüveget, mellyel kiküszöbölheti az illóolajok orrba jutását. :)

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.