Gyökércsakra

Alulról az első erőközpont a gyökércsakra, amely a farokcsontnál helyezkedik el. A gyökércsakra szankszrit neve Múládhára. 

Funkciója: Létfenntartás. A kiegyensúlyozott gyökércsakra biztosítja az aktivitás és a passzivitás, a cselekvés és a pihenés egyensúlyát. Felelős a vitalitás, az életerő, az élni akarás egyensúlyáért, a testi szükségletek kielégítéséért és a mindennapi tevékenységekkel, a mindennapok feladataival való megbirkózásért is. 

Kapcsolódó testrészek: gerinc, csontok, fogak, köröm, végbél, vastagbél, izületek, vérképzés, sejtképzés, vérnyomás, testhőmérséklet.
Mirigye: mellékvese.
Hormon: adrenalin, noradrenalin

A gyökércsakra fő feladata a spirituális leföldelés: A fémtárgyaknak, illetve minden olyan áramot vezető dolognak a földdel való vezető összeköttetését földelésnek nevezzük. Ez az elektronikában használt kifejezés a spiritualitásban is teret kapott, mivel a kiváló jelkép. A földelés arra szolgál az elektronikában, hogy ne történhessen elektromos árammal működő dolgok használatából fakadóan baleset. Ha a testünket jelképesen egy elekromos árammal működő dologként fogjuk fel, és nem vagyunk "leföldelve" a túlfeszültség által könnyedén "elszáll a rendszer", vagyis az ember is képes teljesen összezavarodni, vagy akár megbetegedni.

Önbecsülésünk és biztonságérzetünk is itt ered. Az egzisztencia felépítése, az anyagi biztonság, a családalapítás is ennek a csakrának a hatáskörébe tartozik. A munka, amivel fenntartod magad is a gyökércsakrához tartozik. Ha munkahelyi problémáid akadnak érdemes a gyökércsakra harmonizálására odafigyelni, Fontos témája továbbá a csakrának a biztonság/bizonytalanság érzése. A fáradtság és túlpörgés váltakozásáért is ez a csakra felelős, ha tehát sokszor fáradt vagy, akkor valószínűleg alulműködik ha pedig gyakran túlpörögsz akkor túlműködik a gyökércsakrád.

Színe a vörös. 
Eleme a Föld.
Szimbóluma:  Négylevelűlótusz. A vörös színű szirmok a szenvedély és boldogság energiáját is megjelenítik.  
Szimbolikája: vörös négyzet, mint a föld szimbóluma


Nem megfelelő működésnél további testi tüneteket észlelhetőek pl: székrekedés, aranyér, hasmenés, bélgyulladás, veseproblémák, ízületi gyulladások, tartásproblémák, gerincmegbetegedések, lúdtalp, hideg végtagok, depresszió, stressz, alvászavarok, problémák a vérnyomással és fogbetegségek. 

Kapcsolódó érzelmek, állapotok, ha a gyökércsakra kiegyensúlyozott állapotú: érzelmi- és anyagi biztonságban, stabilitásban vagyunk a fizikai egészségünk tele van életerővel tudunk pihenni, kikapcsolódni, de ugyanakkor dolgozni is, így aktív és nyugalmi állapotunkat harmóniában kezeljük képesek vagyunk használni teremtő energiánkat és képesek vagyunk a boldogságot megélni, átélni.

Így harmonizálhatod a gyökércsakrát

- Ételekkel: melyek a gyökércsakrát táplálják: répa, burgonya, paszternák, retek, cékla, hagymák, torma, proteinben gazdag ételek, tojás, hús, tofu, bab, szójatermékek. 
- Aromaterápiával: rozmaring, cédrus, boróka, szantálfa, mandarin, szegfűszeg 
- Kövekkel: pl. Jáspis, Gránit, Füstkvarc, Lávakő | ezek az ásványok földelő tulajdonsággal rendelkeznek, ami erősíti az első csakrában a stabilitás és biztonság minőségét
- Színterápiával: a VÖRÖS szín segít kiegyensúlyozni a gyökércsakrát, de erősítheted a föld színeivel is, mint a barna vagy khaki árnyalatai. Segít, ha ilyen színű ruhákat esetleg (piros) alsóneműt viselsz vagy ha piros és földszínekkel rajzolsz vagy festesz.
- Mozgással: Bizonyos tevékenységek, melyek a földdel kapcsolatosak pl.: kertészkedés, agyagozás és bármilyen természetben val testmozgás. Jóga.
- Mantrával:  LAM (hosszan ejtve)
- Belső megerősítésekkel: BIZTONSÁGBAN VAGYOK! MAGABIZTOS VAGYOK! TELE VAGYOK ENERGIÁVAL! SZÜKSÉGLETEIM KIELÉGÜLNEK!

Ászanák melyek segítik a gyökércsakra működését


A legjobb jóga ászanák (pózok), melyek a csakrából származó energia stimulálására és felszabadítására szolgálnak, a hatha jógából származnak. A hatha jóga gyakorlata a jóga régi rendszere, más néven tudatos relaxáció. Ez a sajátos jógastílus nagyszerű a gyökércsakra számára, mivel magában foglalja a test minden részének földelését és ellazítását az  ászanák, valamint a pránájáma (légzőgyakorlatok) gyakorlása révén.

Mennyi ideig kell tartani az egyes hatha testhelyzeteket?  45-60 másodpercig, vagy körülbelül 10-12 mély lélegzetig.




Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.