Hiarulonsav

 A hialuronsavat a szakemberek főként azon képességei miatt ajánlják, hogy képes a bőr textúráját és megjelenését javítani, valamint az öregedéssel kapcsolatos egyéb tüneteket lecsökkenteni. 

Mi is az a hialuronsav? Paradox módon a hialuronsav kémiai szempontból nem egy sav, hanem antioxidáns hatású poliszacharid. A vizet megkötve a hialuronsav sűrű, gélszerű, kocsonyás anyaggá válik. A szervezetben – egyebek mellett – éppen a vízmegkötő képessége teszi nélkülözhetetlenné, mivel mintegy "kenőanyagként" szolgál az ízületekben, az ínhüvelyekben és az izmokban. 

A hialuronsav a természet egyik legerősebb vízmegkötő anyaga, így jelenlétéből szervezetünknek számtalan helyen származik előnye. Ezt a kocsonyás anyagot napjainkban az orvostudomány igen intenzíven kutatja, számtalan klinikai vizsgálatot végezve, főként az ortopédia és a szemészet területén.

A hialuronsav a saját súlyánál több mint 1000-szer akkora súlyú vizet képes megtartani a bőr sejtjeiben, tehát kiváló hidratáló szer. Valójában nincs még egy biológiai anyag, amely annyi vizet képes visszatartani, mint a hialuronsav, és ennek eredményeképpen a bőr simább, selymesebb és kevésbé ráncos lesz. 

Ugyanilyen fontos, hogy képes eltávolítani a feleslegessé vált anyagokat a sejtekből, azokból is, amelyekben alacsony szintű a vérkeringés. Manapság a hialuronsavat ugyanolyan fontosnak tartják, mint a kollagént. Mivel a hialuronsav a folyadék- vagy vízveszteség csökkentésén túl a kollagénvesztés lelassításában is segít.

Hol található meg a testünkben a hialuronsav? A hialuronsav az egész szervezetünkben megtalálható. A hialuronsav a testünk egészében sokféle szövetben oszlik el, különösen a bőrben, ahol a nedvességet és szerkezetet biztosítja. Ez az antioxidáns hatású poliszacharid ott van a porcokban, az ízületi folyadékokban, a szemben, de hiarulont tartalmaz a köldökzsinór, az ízületi folyadék, a csontváz szövetek, a szívbillentyűk, a tüdő, az aorta és a prosztata. 



A hiarulonsav feladata, hogy a szövetekben hálószerűen összekapcsolja, és kitöltse a sejtek közötti állományt, és fiatalon tartsa a kollagén rostokat. Emellett vizet tart meg a kötőszövetben a sejtek között, így kipárnázza az idegeket, a csontok végeit, formát, és alakot ad az emberi szemnek és szép kontúrt a bőrnek.

Az elmúlt két évtizedben felmerülő kutatások kimutatták, hogy a hilauronsav előnyös funkciói közé tartozik a hidratálás, az ízületek kenése, a sejtek és szövetek közötti térfeltöltő képesség, a szövetek és sebek gyógyítása, a gyulladások szabályozása, az immunválaszok fokozása, a fibroblasztok sérülésének javítása és a bőr epiteliális sejtjeinek fenntartása. 

A hialuronsav-molekulák mérete rendkívül fontos azok funkciói szempontjából. Nagyobb molekulák találhatók az egészséges szövetekben, melyek segítenek a gyulladások, a káros szabadgyökök és dehidratáció szabályozásában. 


Másrészt, a hialuronsav kisebb polimerei jeleket küldhetnek az immunrendszernek, és növelhetik a gyulladást a sérülés leküzdése vagy a sebgyógyulás érdekében.

Egy átlagos emberi testben kb. 15 gr hialuronsav van, amelynek egyharmada naponta lebomlik és szintetizálódik. És itt jelentkeznek a problémák! Az életkor előrehaladtával minden egyes védelmező hatóanyag termelődése hanyatlik a szervezetben, és ez alól a szabály alól a hialuronsav sem kivétel. A csökkenő mennyiségű hialuronsav az öregedési folyamat kísérőjelensége, és becslések szerint mire 40-es éveink közepére érünk, már csak kb. fele annyi hialuronsav termelődik, mint amennyire szervezetünkben szükség volna.

Hialuronsav hatása a bőrre:  A hialuronsav-kiegészítők hozzájárulhatnak ahhoz, hogy a bőrünk rugalmasabbá váljon és csökkenti a ráncokat. 

A szervezetben lévő hialuronsav nagyjából fele a bőrünkben van, ahol a vízhez kötődik, hogy segítse a nedvesség visszatartását. A természetes öregedési folyamat és olyan dolgoknak való kitettség, mint például a nap ultraibolya sugárzása, dohányfüst és szennyezés csökkentheti annak mennyiségét a bőrben. A hialuronsav-kiegészítők szedése megakadályozhatja ezt a csökkenést azáltal, hogy a testnek extra mennyiséget adva feldolgozhassa a bőr hidratálásához. 


A napi 120–240 mg-os dózisok szedését legalább egy hónapon keresztül kimutatták, hogy jelentősen növelik a bőr nedvességtartalmát és csökkentik a száraz bőrt a felnőtteknél. A hidratált bőr csökkenti a ráncok megjelenését is, ami magyarázhatja, hogy több tanulmány miért mutatta ki, hogy a hialuronsav kiegészítéssel a bőr simábbá válhat.

Hyaluronsav és a sebek gyógyítása: A hialuronsav kulcsszerepet játszik a sebgyógyulásban. Természetesen jelen van a bőrben, de koncentrációja növekszik, ha gyógyulásra szoruló sérüléseink vannak. A hialuronsav segít a sebek gyorsabb gyógyulásában azáltal, hogy szabályozza a gyulladás mértékét és jelzi a testnek, hogy több eret építsen a sérült területen. A bőrsebekre történő alkalmazásról kimutatták, hogy csökkenti a sebek méretét és gyorsabban csökkenti a fájdalmat, mint a placebo, vagy kezelés nélkül. A hialuronsavnak antibakteriális tulajdonságai is vannak, így elősegítheti a fertőzés kockázatának csökkentését, ha azt közvetlenül nyílt sebekre alkalmazzák. Sőt, hatékony az ínybetegségek elleni küzdelemben, felgyorsítja a fogműtét utáni gyógyulást és megszünteti a fekélyeket, ha helyileg alkalmazzák a szájban. Mivel az étrend-kiegészítők növelik a hialuronsav szintjét a bőrben, indokolt feltételezni, hogy előnyt jelentenek ezekben az esetekben is.

A hialuronsav egyéb pozitív hatásai

- Segíti a száraz szem és a szem kellemetlenségeinek csökkentését. A szemüreg belsejében levő folyadék (az üveges humor) szinte teljes egészében hialuronsavból áll. A hialuronsav szemcsepp pl. segíthet enyhíteni a krónikus száraz szemet azáltal, hogy pótolja a szemhüvelyben lévő nedvességet, elősegíti a könnytermelést és helyreállítja a folyadék egyensúlyát. Egyes tanulmányok azt is megállapították, hogy a hialuronsav segít elnyomni az UVB fény által okozott oxidatív károsodást a szaruhártyában. Az orvosok általában kenő hyaluronsav készítményeket használnak a szem sérülései és rendellenességei esetén, beleértve a szürkehályog kezelése, különösen a műtét előtt vagy után, amikor a szem legérzékenyebb és szárazabb.
- Hyaluronsav jó hatással van az ízületre: A hialuronsav megtalálható az ízületekben is, ahol a csontok közötti teret tartja "olajozottan". Amikor az ízületek kenése jó, a csontok kisebb valószínűséggel csiszolják egymást, és kevésbé okoznak kellemetlen fájdalmat. A hialuronsav-kiegészítők nagyon hasznosak az osteoarthritisben szenvedő embereknél , egyfajta degeneratív ízületi betegségnél, amelyet az ízületek időbeli elhasználódása okoz. A napi 80–200 mg legalább két hónapon át történő használatról kimutatták, hogy jelentősen csökkenti a térdfájdalmat az osteoarthritises betegekben, különösen azokban, akik 40 és 70 év közöttiek.
- A hiarulonsav védelmet nyújt a gyulladásos bél betegségekkel szemben. A természetben előforduló hialuronsav, – hasonlóan a test által termelt és ami természetesen megtalálható a csirke kollagénben, nagy részecskeként megtalálható a bél működésében, amelyek segíthetnek megóvni és gyógyítani a különféle gyulladásos bélbetegségeket, mint a Crohn és a fekélyes vastagbélgyulladás. A hialuronsavban gazdag ételek és étrend-kiegészítők hozzáadása az étrendhez azonban elősegítheti a gyomor-bél rendszer természetes gyógyulási folyamatát, és potenciálisan megvédheti a szivárgásos bél szindrómától.
- Csillapítja a savas reflux tüneteit: Új kutatások szerint a hialuronsav-kiegészítők segíthetnek a savas reflux tüneteinek csökkentésében. A savas reflux bekövetkezésekor a gyomor tartalma visszakerül a torokba, ami fájdalmat és károsodást okoz a nyelőcső bélésében. A hialuronsav segíthet megnyugtatni a nyelőcső sérült belsejét és felgyorsíthatja a helyreállítási folyamatot.
Megőrzi a csont erejét: A hialuronsav-kiegészítők segíthetnek lassítani a csontvesztés mértékét.
- Hialuronsav injekció térdbe: A hialuronsavat közvetlenül az ízületekbe is be lehet injektálni fájdalomcsillapítás céljából. A több mint 12 000 felnőtt elemzése során azonban csak minimális fájdalomcsökkenést és a káros hatások nagyobb kockázatát találták.

Hogyan pótoljuk természetes úton a hiarulonsavat? 


- Az állati eredetű inak, csontok, porcok - és a bennük található zselatin - nagy mennyiségű kollagént és hialuronsavat tartalmaznak, és bár sokan nem szeretik ezeket, de a csontleves vagy a levesben főtt csirkeláb, kakastaréj is nagyon értékes kollagén illetve hialuronsav forrás. 
- Húsok, mint például: bárány-, borjú-, marha-, pulyka- és kacsa, mindegyik gazdag hialuronsavban. Bár fontos fenntartani az egészséges koleszterinszintet, ezeknek a húsoknak a mértékletes fogyasztása elősegítheti a természetes kollagén termelődését, amely segít a sebek gyógyulásában és erősíti a kötőszövetet.
- A csukamájolaj nagy mennyiségben tartalmaz hialuronsavat és A-vitamint, amely segít leküzdeni a korai öregedést, csökkenti a ráncokat és elősegíti a bőr természetes megújulását.
- Keményítőben gazdag gyökérzöldségek – ezek is fokozzák szervezetünk természetes hialuronsav-termelődését. Akik az átlagosnál több gyökeres zöldséget (pl. burgonya, cékla, zeller, sárga- és fehérrépa) fogyasztanak, azoknál kimutatták, hogy amellett, hogy hosszabb életkort érnek el, nem szenvednek olyan degeneratív betegségekben, mint a rák, a cukorbetegség vagy az alzheimer-kór, és még annak ellenére is, hogy sokat tartózkodnak napon, bőrük sokkal feszesebb, fiatalosabb, ruganyosabb maradt.
- Zöldkagyló: A legújabb kutatások szerint a zöldkagyló (Perna viridis) kivonatát fogyasztóknál több mint 30%-al enyhült az ízületi merevség, s az ezzel járó panaszok az arthritiszes betegeknél.
- Kombucha: Szintén nagyon jó hatással van bőrünkre, ízületeinkre, kötőszöveteinkre egy gomba és alga ősi életformákból kialakult zuzmó, a Kombucha. Zselés, kocsonyás állaga, magas tejsav, glökoronsav, laurinsav és hialuronsav tartalmával ránctalanít, feszesít, fiatalít is, és mind belsőleg (italként) mind pedig külsőleg (arcpakolásként vagy hidratáló krémek alapanyagaként) használható.
- Szója: Az előbb említett gyökérzöldségekhez hasonlóan serkenti szervezetünk saját hialuronsav termelődését a szója, mely az ösztrogénhez hasonló, izoflavin névre hallgató fehérjéket tartalmaz. Ebből is az erjesztett szóját tartják a legjobb hialuronsav forrásként a japánok és a kínaiak - a nem erjesztett szója ugyanis magas mennyiségben tartalmaz ftalátokat, mely meggátolja bizonyos vitaminok, ásványi anyagok felszívódását.
- Hüvelyesek: A bab, a borsó és a lencser jó magnézium- és cinkforrást jelentenek, mindkét vegyület segít növelni a hialuronsav szintjét. A gyümölcsökhöz hasonlóan a legjobb megközelítés az, ha többféle hüvelyest is tartalmaz az étrendben. Ez hozzáférést biztosít az egészséges vegyületek legszélesebb skálájához.
- A zöld leveles zöldségek – mint a különböző saláták, a nyers sóska, spenót vagy a petrezselyem) szintén hozzájárul a szervezetünkben természetesen jelen lévő hialuronsav termelődéséhez.
-Az Aloe Vera növény jótékony hatásait jól ismerjük: évek óta használják sebek, különböző égési sérülések gyógyítására, de krémek, hűsítő krémzselék hidratáló alapanyagaként is találkozhattunk már vele. Az Aloe kaktusz húsában lévő nyálkás, kocsonyás réteg igazi varázsszer, azonban nem csak külsőleg, de belsőleg, szájon át szedve is nagymértékben javítja bőrünk és hajunk minőségét – ez már nem egy tanulmány bizonyította.
- A Panax Gienseng öregedésgátló hatásai szintén ismertek, ráadásul a ginseng mellékhatások nélkül képes felszívódni bőrünkbe. Ellentétben a legtöbb vegyi anyaggal – tisztán segíti elő bőrünk állagának, állapotának megőrzését, miközben meg is óvja azt a nap káros UV-B sugaraitól. Fogyasszunk tehát gyakran ginseng tartalmú teákat, étrend-kiegészítőket, hogy az értékes gyógynövény antioxidánsai a véráramba bekerülve megvédhessék egészséges sejtjeinket, hozzájárulva ragyogó bőrképünkhöz.
- A koriander számunka elsősorban fűszerként lehet ismert, bár gyógy – és egészségvédő hatása sem elhanyagolható. Amellett ugyanis, hogy C-vitamint tartalmaz, bizonyítottan serkenti szervezetünkben a kollagén termelődését, hiszen a hialuronsav és a kollagén szoros kapcsolatban állnak egymással. A korianderben lévő linolénsav antioxidánsokat tartalmaz, melyek az egészséges bőrsejteket elpusztító szabadgyököket leküzdik a véráramban.
- C-vitaminban gazdag ételek: A megfelelő C-vitamin bevitel nélkül hiába választunk magas kollagén illetve hialuronsav tartalmú, vagy szervezetünket e hatékony anyagok serkentésére szolgáló ételeket, ha a C-vitamin bevitelünk nem elégséges. 
- Étcsokoládé: Azt már eddig is tudtuk, hogy az étcsokoládé számos jótékony hatással van az egészségre. De kiderült, hogy a hialuronsav termelését is segíti.
Ugyanis az étcsokoládé magnéziumot és cinket is tartalmaz, ami a hialuronsav termelését is segíti.  

A hialuronsav pótlása táplálék-kiegészítővel

Amennyiben nem tudunk annyi hialuronban gazdag élelmiszert fogyasztani, amire a szervezetnek napi szinten szüksége van, akkor pótolnunk kell. 

Napi 50-100-200 gramm hialuronsav fogyasztása ajánlott étkezés közben, több héten keresztül.  

Bizonyítottan képes segíteni az izületi bántalmak kezelésében és javulást eredményez a bőr, a bél, szem és számos más szervünk egészségében.


Hogyan állítják elő a hiarulonsavat?  Hialuronsavat olyan szövetekből tudnak kinyerni, melyeknek eleve magas a hialuron-tartalma, azonban egy fermentációs eljárással tisztán, bakteriális úton is előállítható. A mai kozmetikai és gyógyászati iparban ugyan már a nátriumsó alapú szintetikusan előállított hialuronsavat alkalmaznak.  Korábban ezt természetes módon, szarvasmarhák ízületi nedvéből, köldökzsinórból illetve kakastaréjból izolálták.
Készülnek növényi eredetű hiarulonsavak, amit a valódi hiarulonsav természetes alternatívájaként hirdetnek, (a Cassia Angustifolia mag kivonatából készül, ami egy indiai gyógynövény, melyet emésztőrendszeri megbetegedések során alkalmazzák a gyomor és a bélrendszer víztartalmának növelésére.) de a nyersnyagtermelők saját tanulmányai alapján az hiarulonsav 25-35-ször nagyobb vízmegkötő erővel bír a bőrben, mint a növényi hiarulonsav, ezért kiderült, hogy a fogyasztk megtévesztéséről van szó.

Ugyanis a növényi poliszacharidok molekkulatömege jóval nagyobb, ami megnehezíti a bőrbe való bejutásukat, pedig anti-ageing szempontból különösen fontos, hogy kis molekulatömegű legyen a hialuronsav, hiszen csak így képes mélyrehatolni a sejtekbe, ahol intenzívebb és tartósabb hatást fejt ki a ráncok ellen. Viszont a növényi hiarulonsav a teljesítményéhez képest meglehősen drága.




Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.