Aromaterápia

Mindenki áhítja az egészséget és ha elvesztette azt, ma már egyre gyakrabban a természet világából származó természetes gyógyító szerekkel szeretnék helyreállítani.

Amikor a gyógynövények történetéről beszélünk, azt lehet mondani, egyidős az élettel. A tűz megszelídítése új lehetőségeket nyitott: az illatos füstölők mai napig szerves részei a vallási ünnepeknek, rituáléknak, szertartásoknak. Nem csupán egy illatos és kedves szokásról szól: a megfelelő gyógynövény illóolaja hatással van az emberi elmére segítséget nyújtva a spirituális élmény megélében a szakrális légkör megteremtéséhez. A ajurvédikus orvoslás egészen meglepő múltra tekint vissza: tízezer éves. Az első orvosi témájú könyv i.e. 2800.-ra datálható, a kínai Sen Nang császár nevéhez fűződik.

Egyiptomban a gyógynövények és illóolajok használata egészen természetesnek számított. Kiemelkedő jelentőséggel bírt az ápoló szerek és kozmetikumok használata, illatos olajokkal masszíroztak, fertőtlenítő hatású illóolajokkal balzsamoztak, dezodorokat készítettek és parfümmel illatosították magukat.


Kleopátra udvarában is mindennapos volt az illóolajok jelenléte. Elmondások szerint ő maga nem is volt különösen szép asszony, viszont annál okosabb. Tudta, hogyan, és mivel tudja elcsábítani a férfiakat, jól ismerte az illóolajok hatását és remekül értett a fényűzéshez. Legendák szerint meghagyta, hogy hajójának vitorláit tiszta afrodiziáló rózsa illóolajjal itassák át, hogy a rómaiak távolról "érezzék" közeledtét.

A kozmetikumok, illatok és illóolajok a görögök körében is népszerűségnek örvendtek: fürdőházakban és egészségmegőrzés területén alkalmazták. 

Hippokratész tudományát papírra is vetette, a gyógynövényekről tett feljegyzései a mai napig megállják helyüket az aromaterápiában. A Kr.u. 100. körül írt tanulmány De Materia Medica címmel Pedaniosz Dioszkoridész munkája, a nyugati orvoslás kézikönyve volt halála után 1200 éven át.

A gyógynövények aktív hatóanyagait Paracelsus orvos, sebész és alkimista különítette el és rendszerezte a 16. században. Ezzel lefektette a mai modern gyógyszerészet alapjait. A 17. század botanikus orvosa Nicholas Culpeper fűvészkönyve: Complete Herbal mai napig megállja helyét.


A 17. századra az európai vallási és szellemi légkört átjárta a szigorodó életszemlélet, ami az illatok mellőzésével járt. A 18. századi puritánok eltiltották a nőket az illatoktól és az illatos ápolóktól. Egyes angol törvényhozók szerint a parfümök puszta birtoklása is jogtalan erőt ad a nőknek. Elő is álltak egy törvénytervezettel, miszerint szigorúan meg kell büntetni minden jó szagú női személyt. A puritán törvényhozók szerint az illatszerek használata valójában a boszorkányság egyik formája, kizárólag a férfiak elcsábítására és megrontására való, illetve házasságra kényszerítésre olyankor, amikor elkábítva képtelenek uralni érzékeiket. A törvény nem került bevezetésre.

Az aromaterápia is az utóbbi évtizedben egyike lett azoknak az alternatív terápiáknak, melyeknek a népszerűsége a világ számos országában fokozódik. Ennek oka részben abban keresendő, hogy sokan szenvedne tartós stresszhatással összefüggésbe hozható betegségben, melyeknek kezelésében az aromaterápia jó eredménnyel alkalmazható.

De tudjuk-e, hogy miképp kell ezekkel az esetenként nagy hatékonyságú szerekkel bánni? Dédanyáinknak még természetes volt e szerek gyógyításban történı használata. A jelenlegi fiatal nemzedéknek újra meg kell tanulnia, hogy miképp alkalmazza a természet gyógyító erőit és hogyan használja azok pozitív tulajdonságait egészségehelyreállítására, illetve megőrzésére.

Az aromaterápia a fitoterápián belül, a növényeknek egyik összetett hatóanyagát, az illóolaját, (az aromáját) használja gyógyításra. 

Az aroma azt jelenti - illat, a terápia azt jelenti - kezelés. Tehát az aromaterápia nem más, mint egy olyan kezelés, amely az illat segítségével fejti ki gyógyhatását. 

Ám az aromaterápia sokkal több annál, mint hogy a páciens egy sor illatot végigszagol. Az emberek valószínűleg az "aroma" szó miatt gondolják, hogy ez a gyógymód csupán az olyan olajokhoz kapcsolódik, amelyek illatosak. Annak ellenére, hogy minden illóolajnak megvan a maga különleges és egyedi illata, ez az illat és az agyunk limbikus részére gyakorolt hatása csupán része az illóolajok terápiás erejének. Éppen ezért a terapeuták szívesebben nevezik az olajokat "esszenciális"-nak aromaterápiás olajok helyett, ugyanis a terápia során sokkal inkább a növények kivonatát, más néven esszenciáját, mintsem az illatát alkalmazzák. 

Az aromaterápia összhangban van a holisztikus gyógyítás elveivel,
azaz összhangba hozhatja testünket-lelkünket-szellemünket. 


Az illóolajok – nevüket meghazudtolóan nem is olajok, inkább a növények folyékony esszenciái. Nevüket vélhetően azért kapták, mert a növényi olajokhoz hasonlóan nem oldódnak vízben, legtöbbször "úsznak" annak tetején. Vagyis, az illóolaj bizonyos növényekből különböző eljárásokkal nyert, szobahőmérsékleten maradék nélkül elillanó folyadék. Ez különbözteti meg a zsírolajoktól, (vagy zsíros-olajoktól) mert azok nem illannak el.

Az esszenciális olajok rengeteg természetes kémiai vegyületet tartalmaznak - így koncentráltak. 

Az esszenciális olajok a növények magjaiban, kérgében, hajtásaiban, gyökereiben, virágaiban és egyéb részeiben található természetes aromatikus összetevők. Az illatuk egyszerre lehet nagyon kellemes és erőteljes. Akár egy rózsa mennyei aromáját szívta magába, egy levendulamező mellett sétált el, vagy a frissen vágott menta illata ütötte meg az orrát, minden esetben az esszenciális olajok aromatikus tulajdonságait tapasztalhatta meg.

Az esszenciális olajok javíthatják a hangulatot, lecsillapíthatják az érzékeket, és akár erős érzelmi reakciókat is kiválthatnak. Az esszenciális olajok használata azonban messze túlmutat a varázslatos illaton.

A növény különbözőképpen tárolja illóolajait: olajtartó üregekben, mirigyszőrökben, szövetközi járatokban, stb. Az ugyanabból a növényből, de a növény más-más részéből nyert illóolajok hatása is különböző lehet. Más a hatása például a narancsvirágból, a narancslevélbıő, és a narancs terméshéjából nyert illóolajnak. 


Az illóolajak gyógyhatását, erejét ez adja, hogy töménységénél fogva hatással van az egész szervezetünkre. Elősegíthetik a kiegyensúlyozott érzelmi állapotokat, serkentik a gondolkodást, memóriát, valamint a tudatos elmét emelkedett állapotba hozza. Segít egészségünk megőrzésében, a már kialakult betegségek leküzdésében; rendkívül jól oldja a stresszt és a mai ember oly erősen jelen lévő szorongásait. Nem utolsósorban erősíti immunrendszerünket (az öngyógyító folyamatokra is hat). 

Az illóolajok sejtszinten hatnak, 2 perc alatt a véráramba kerülnek. Már 20-50 perc múlva vérvétel útján is kimutathatóak! Egy csepp ereje illóolaj esszencia 25 csészényi gyógynövényteának felel meg. 



AZ ILLÓOLAJOK ELŐÁLLÍTÁSA

VÍZGŐZDESZTILLÁCIÓ: Az illóolaj kinyerése leggyakrabban vízgőzdesztillációval történik. A növényi részeket felaprítják, lepárló üstbe helyezik, vízgőzt bocsátanak rá. A vízgőz magával ragadja az illóolajat, továbbhaladva lehűl és kicsapódik. A víztől jól elválasztható, mivel könnyebb annál és a tetejére feljön. Tulajdonképpen az otthoni inhaláláskor is a forró vízredobott, vagy leforrázott gyógynövényből "vízgızdesztillációval" nyerjük ki a gyógyító illóolajat. (Csak nem győjtjük össze, hanem elillan, belélegezzük.)



PRÉSELÉS: Préseléssel nyerhetjük ki például a citrusfélék terméshéjának illóolaját.

KIVONÁS OLDÓSZERREL: Ez esetben valamilyen zsír, vagy olaj segítségével nyerjük-oldjuk ki az illóolajat. Az illóolajjal telített zsírt pomádénak nevezzük. Ebből a tiszta illóolajat alkohollal vonhatjuk ki, ha szükséges. Az így kinyert illóolaj nagyon drága, mivel a növények illóolajtartalma csekély, néha csak 1-2 ezrelék. Ezért a növények mázsája, tonnája szükséges 1 kilogram illóolaj elıállításához.

🍃 JÓ TUDNI! Sokféle szintetikus, higított, gyógyhatását tekintve értéktelen  illóolaj található a piacon, - ami jobb esetben semmilyen, rosszabb esetben káros hatást gyakorol a szervezetre. Ennek megfelelően az árazásban is nagy különbségek adódhatnak.

A szintetikus előállított  "illóolaj" az illatszeriparban jól használhatók, de a "növény lelke" hiányzik belıőe, gyógyászatra alkalmatlan, esetleg párologtatásra jó.

Például, a levendula illóolaja 160 alkotóelem csodálatos keveréke, a szintetikus olaj ezek közül semmit, vagy csak néhányat tartalmaz, így a gyógyhatása is elenyésző.

Az illóolajat - mivel szobahőmérsékleten is párolog - jól zárható üvegcsékben, hűvös helyen, lehetőleg sötét üvegben tároljuk. Így két évig megőrzi hatóanyagait.

AZ ILLÓOLAJOK HATÁSA, FELHASZNÁLÁSA


Mint az előzőekben olvashattuk, az illatos olaj az emberek lelkére is hat, de hogyan? A szagingerek a szaglóhártyáról közvetlenül agyunk legősibb részébe, a limbikus rendszerbe jutnak, jelentősen befolyásolják életmőködésünket, közérzetünket, viselkedésünket. 

Ezen kívül bizonyítottan antiszeptikus, véd a külső-belső fertőzések ellen. Mindegyik illóolaj baktériumölő, de van vírusölő (például az eukaliptuszolaj) és gombaölő (például borsmenta-, kakukkfőolaj) hatású is. Némelyek hatnak a hormonháztartásra (például: ánizs-, kömény-, levendulaolaj). Némelyek nagy adagban görcsöt okoznak, így epilepsziásoknak tilos adni.

 🍃Az illóolajokat alkalmazhatjuk belsőleg, amikor magunkhoz vesszük általában valamilyen oldószerben. Kiválóan oldódik alkoholban, mézben, cukorban, tejben, tojássárgájában.

Alapszabály, hogy csak nagyon kis adagban (1-2 csepp) szedhetjük, hiszen nagyon tömény, nagy erejű szerről van szó. 

Tilos alkalmazni várandós anyukáknak! Tilos bazsalikom, majoránna, zsálya, és borókaolajat használni.
Epilepsziásoknak tilos adni: kakukkfű-, rozmaring-, zsályaolajat.

 🍃Külsőleg alkalmazhatjuk fürdőbe, maszszázsolajba, borogatásnak, inhaláláshoz, bedörzsölőnek, vagy párologtatáshoz aromalámpába. Az illóolajok oldása még folyékony szappanban is lehetséges.

🍃  Illóolajok a frekvencia gyógyászatban: A klinikai kutatások azt mutatják, hogy az ember által ismert, bármely természetes anyag közül, a terápiás minőségű illóolajok rendelkeznek a legmagasabb frekvenciával és olyan hatással vannak szervezetünkre, amelyet a baktériumok, a vírusok, a gomba stb. - nem élhetnek túl. Az illóolajok természetes kémiai összetevői- molekulái hydrofób tulajdonságaik révén áthatolnak a vírusok és a baktériumok sejtfalán is, így azok egyáltalán nem tudnak rezisztenssé válni, ellentétben a mesterséges, kémiai antibiotikumokkal szemben.

Egy egészséges szervezet rezgésszintje általában 62 és 78 MHz között mozog, a betegség pedig 58 MHz alatt következik be. A negatív gondolatok, külső tényezők is befolyásolják az egészséges test rezgésszámát.  Ezért jó tudni, hogy az illóolajok használata által növelhetjük szervezetünk rezgésszintjét. Ez fontos az egészségünk megőrzése, a betegségekből való felépülés folyamatában, mentális-pszichés rendellenességek esetén is, valamint hozzájárul a szervezet energiablokkjainak a feloldásához,  spirituális fejlődésünk és öntudatunk ébredéséhez. 

Az illóolajok frekvenciája általában 52 és 320 MHz között, míg a spirituálisan is emelő olajoké 90 MHz fölött mozog. A legmagasabb rezgésszámmal, 320 MHz-el, a rózsaolaj rendelkezik. 

Kutatások bizonyítják, hogy a negatív gondolatok 3 másodperc alatt 12 MHz-el csökkentik a rezgésszintünket, a pozitívak 10 MHz-el, míg az imádkozás, a háladás 15 MHz-el növeli.

🍃 Az llóolajokról alkalmazásairól, hatásairól részletes ismertetőt itt olvashat, a parfümök kiválsztásához az Illat horoszkóp nyújthat segítséget!



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.