Artrózis

Az ízületi porckopás, az artrózis (Arthosis) az ízületi betegségek közül a leggyakoribb. Általában lassan alakul ki: az ízületek végeit borító porc elvékonyodik, berepedezik, összetöredezik, a folyamat végére pedig teljesen felszívódik, így az ízületek csontvégei közvetlenül érintkeznek egymással. Ez nemcsak fájdalmat okoz, hanem a csontokat is károsítja.

A hatvan év feletti népesség 40-50%-a küzd ezzel, de sajnos nem ritka már akár 30-40 éves korban sem. A 65 év felettiek 100 százalékát, a túlsúlyosok közül minden második embert érint.  Mégsem csupán az ő betegségük a porckopás. Előfordul, hogy valakinek már 25 évesen is gondot jelent egy lépcső megmászása. Ennek is lehet az oka az artrózis. A húsz év feletti lakosság körében ugyanis a fájdalommal járó porckopás és az artrózis gyakorisága 10-15%, de a röntgennel kimutatható porckopás aránya ennél jóval magasabb, csaknem 35-40%-os.

Az általánosan használt "porckopás” elnevezés nem teljesen fedi a valóságot, ugyanis a porc nem kopik, hanem fokozatosan felpuhul, majd degenerálódik: ha a porc gyorsabban pusztul, mint ahogy újraképződik, akkor a porc idővel megfogyatkozik. Innen származik a porckopás elnevezés. 

Az ízületekben két csontvég illeszkedik össze. Ahhoz, hogy ezek zökkenőmentesen mozogni tudjanak- rugalmas párnaként- porc borítja. Ez a porc és az ízületi folyadék mintegy megzsírozza a csontokat. Így válik lehetővé mozgatásuk. Terheléskor az ép porc is rugalmasan deformálódik, majd a terhelés megszűnése után visszanyeri eredeti alakját.


A porckopás során az ízületeket borító porc elvékonyodik, töredezetté válik, majd lassan felszívódik. A porc eltűnésével, az ízületi végek csontjai közvetlenül érintkeznek egymással, ami csontfelszínek dörzsölődéséhez és ezáltal csontkárosodáshoz és fájdalomhoz vezet.

A porckopás kapcsán lényeges tudnunk, hogy a porc regenerációját korlátozza az a tény, hogy nincs önálló érrendszere, így csak az ízületi folyadékból juthat hozzá a szükséges tápanyagokhoz. Az ízületi porckopás, arthrosis kezelése éppen ezért nagyon fontos feladat, amit a kezdeti stádiumban el kell kezdeni, amíg a porcsejtek még képesek a sejt közötti állományt pótolni.

Az artrózis tünetei: A folyamat kezdetén a betegek egy része nem érez fájdalmat, később a beteg ízület mozgatása már fájdalommal is jár, a mozgástartomány beszűkül. A fájdalom terhelésre fokozódik. 

A háttérben meghúzódó okok sokfélék lehetnek, nem ritka az örökletes tényezők (genetika) okozta probléma sem. 

Állhat a háttérben jelentős túlsúly, túlzott fizikai terhelés (fizikai munka, sport). Ez esetben a térd-, a nyak-, csípő- vagy a gerinc kisízületeit támadja meg a betegség. 

A szervezet a maga módján próbál védekezni, így a terhelést az ellenoldali ízületekre hárítja (a fájdalmas területet a beteg önkéntelenül is igyekszik kímélni), ezzel azonban más ízületek is károsodhatnak. 

Csípőízületi artrózis hatására azonos vagy ellenoldali térdízületi-, vagy derékfájdalom is jelentkezhet.

Milyen tünetei vannak a porckopásnak? A porckopás általában lassan alakul ki. Bizonyos embereknél még a betegség előrehaladott állapotában sincsenek panaszok, általában azonban az alábbi tünetek jelentkezésével kell számolni:
- Ízületi fájdalom, merevség a mozgás során, különösen az elején.
- Ízületi fájdalom az időjárás változásakor.
- Ízületi duzzadás, különösen mozgatás után.
- Az ízület rugalmasságának elvesztése.
- Az ízület környékén csontos kinövések, főleg az ujjak esetében.

A korai artrózis akut (heveny) fájdalma, általában a megjelenést követően fokozatosan megszűnik, azonban kiújulhat, ha az érintett ízületet túlerőlteti. Különösen vonatkozik ez az ujjak artrózisára.

Hol alakulhat ki a porckopás? A teherviselő ízületeknél. Azok az ízületek, amelyek a testtömeg nagy részét hordozzák - így a csípő, a térd és a boka - esnek a leggyakrabban az elváltozás áldozatául. Ahogy az évek során az ízületet borító porc folyamatosan kopik, krónikus fájdalom, illetve kényelmetlenségérzés alakul ki állás és járás közben. Ezekhez az ízület duzzadása is társulhat, mely különösen a térdre jellemző. 

A porckopás kialakulásában döntő tényező a testsúly, illetve az ízület igénybevétele. Tudományos felmérések igazolták, hogy 5 kg-os súlyfelesleg 50%-al növeli a térdízületi panaszok a porckopás, arthrosis kialakulását. A fogyás ugyanilyen arányban kedvezően hat a fájdalmakra, hiszen csökken az ízület terhelése, lassul a porckopás, arthrosis folyamata.

A csípőízület kopása

A csípőízületi kopásnak két fő formáját különböztetjük meg
- 1. Elsődleges kopás: a pontos kiváltó okot nem ismerjük. Az életkor előrehaladtával a sejtek öregedése következtében a porcsejtek is kevesebb szerves állományt termelnek, a porcszövet jelentős mennyiségű vizet veszít. Ez maga után vonja a rugalmasság elvesztését, sérülékenyebbé válik a porc. A folyamat felgyorsulásáért nem kizárólag az idősebb életkor, hanem genetikai eltérések is felelősek lehetnek.
- 2. Másodlagosan kialakuló csípőízületi kopás: ebben az esetben van egy jól azonosítható, gyermekkorból vagy felnőttkorból származó csípőízületi betegség, melynek talaján az ízület fokozott terhelésnek, rongálódásnak van kitéve. Ilyenek a veleszületett csípőficam, mely lányoknál kétszer gyakrabban fordul elő, mint fiúk esetében.

A csípőízület kopásának tünetei: A betegek fő panasza a csípőízület fájdalma, mozgáskorlátozottsága, és az ebből következő sántítás. Kezdetben inkább elinduláskor jelez a beteg fájdalmat, reggeli felkelés után, vagy járáskor, mely mozgásra bejáratódik, enyhül. Később már terhelésre fokozódnak a fájdalmak, majd állandósulnak egész napra. A fájdalom jelentkezhet mélyen a csípőben, a lágyékhajlatban, de felléphet a keresztcsont tájékán és akár a térdbe is lesugározhat. A mozgáskorlátozottság miatt a betegek a mindennapi életvitelükben akadályozottá válnak. Kezdetben a helyváltoztató mozgás nehezedik - például a lépcsőn járás, vagy a tömegközlekedési eszközre való felszállás. Később azonban már egy harisnya felhúzása, az önellátás is veszélybe kerülhet. Legelőször a csípőízület nyújtása válik lehetetlenné, így a járás támaszkodási fázisa kiesik.

A térdízület kopása

A térdízület kopásos megbetegedése esetén a csontokon kinövések, sarkantyúk jelennek meg, melyek merevséget okoznak, olykor az ízületek ropognak, kattognak mozgás közben. A gonarthrosis végstádiumában jön szóba a művi ízület, azaz térdprotézis beültetése. Az enyhe porckárosodástól a végállapotig, rendszerint hosszú idő, több év telik el. A porc pusztulását több tényező is elősegítheti; idősebbeknél az életkor előrehaladtával egyre gyakoribb, 65 év felett már 20-35 százalékban figyelhetjük meg. Emellett a túlsúly, az arthrosis egyik legfőbb rizikótényezője. A túlzott igénybevétel, az ízületek ismétlődő terhelésével járó sporttevékenységek vagy munkakörülmények szintén felgyorsítják a folyamatot. Gyulladásos ízületi betegség (pl. rheumatoid arthritis vagy köszvény), illetve sérülés is hajlamosít a porc fokozott károsodására. Trauma hatására sérülhetnek a térdízületi oldal- vagy keresztszalagok, az ízületi tok, a porckorong (meniscus), vagy a térdízület mozgatásához szükséges izomzat.

- A térdízület kopásának tünetei: A térdízület kopásának következménye, hogy instabillá válik a térdízület, kórosan megváltoznak a mozgások, így az egyenlőtlen terhelés miatt a porcfelszínek kopása jóval nagyobb mértékű lesz. Előrehaladott esetekben a porcborítás szinte teljesen elfogy, az ízesülő csontok egymáson súrlódnak, kevés gyulladásos folyadék is felhalmozódhat az ízületben. Ilyenkor a fájdalom már nemcsak terhelésre, mozgatásra jelentkezik, hanem nyugalomban is. Jelentősen csökken az ízület mozgástartománya, az ízület fokozatosan deformálódik. Ez utóbbi annak a következménye, hogy a csontokon kinövések, sarkantyúk jelennek meg, melyek merevséget okoznak, olykor az ízületek ropognak, kattognak mozgás közben. Kezdetben csak a lépcsőn járáskor veszi észre a beteg, hogy nem hajlik megfelelően a térde, majd később a sík terepen való járás, illetve a leülés, felállás is gondot jelenthet. Hajlított térddel való hosszas ülés közben fellépő fájdalom, szintén a késői stádium jellegzetes tünete. A beteg kíméli a fájdalmas ízületét, egy bizonyos nyugalmi helyzetet próbál felvenni, ahol a fájdalom a legkisebb mértékű és így rögzül. Ugyanakkor az ellenoldali térd és csípő fokozott terhelésnek lesz kitéve.

-Ujjak: Az ujjakat érintő artrózis korai fázisában az ujjízületek különösen fájdalmasak és merevek. Idővel a fájdalom csökken, viszont az ízületeken csontos kinövések keletkeznek, amelyek korlátozzák azok mozgását. Ezek a csontos csomók családi halmozódást mutatnak, de gyakrabban alakulnak ki nőknél, mint férfiaknál.

- Gerinc. A gerinc ízületeinek degenerációja derék- és nyaki fájdalomhoz, illetve merevséghez vezethet, a panaszok főleg reggel jelentkeznek. Bővebben: A gerinc kopása és a gerinccsigolyák gyakori betegségei

- Egyéb ízületek. Hacsak nem volt különleges terhelésnek kitéve, más ízületeken (pl. állkapocs, váll, könyök, boka, csukló) ritkán alakul ki artrózis.

Az artrózis kezelése: A kezelést illetően, amíg a tünetek változó intenzitásúak, a gyulladással járó fájdalmas periódusok között hosszabb tünetmentes szakaszok is vannak, addig a konzervatív, nem műtéti kezelést kell előtérbe helyezni. Ennek lényege a tünetek, azaz a fájdalom és mozgáskorlátozottság csökkentése, gyógyszeres és nem gyógyszeres módszerekkel.

A fájdalomcsillapítók, izomlazítók mellett, a porcvédő szerek egyértelműen pozitív irányban befolyásolják, támogatják a porcanyagcserét. Emellett fizioterápia, ultrahang, elektromos kezelések, iontoforézis és fürdőkezelések, valamint a gyógytorna, úszás javítja az ízületi funkciókat, csökkenti a fájdalmat. Ha a fenti eljárások elkéstek, a kopásos folyamatok súlyosak, kiterjedtek, akkor műtét válhat szükségessé.

A gyógyszerek, mint pl. és a nem szteroid gyulladás gátlók hatékonyak lehetnek a heveny gyulladásos fellángolások és a velük járó fájdalom mérséklésében. Ez a leggyakrabban alkalmazott gyógyszer csoport, melyek porckopás, arthrosis során a betegeknek javasolnak az orvosok. Egyik fő hatásuk a fájdalom csillapítása, a másik az porckopás okozta ízületi gyulladás csökkentése, a betegség lassítása. Az arthrosisra, porckopásra alkalmazott fájdalomcsillapítóknak azonban komoly mellékhatásai lehetnek, ezért alkalmazásuk rendszeres orvosi ellenőrzést igényel. Szteroid gyulladás gátlók csak helyileg, az ízületbe adott injekció formájában javasoltak.

A gyógyszeres és fizikoterápiás lehetőségek kimerülése után a hialuronsav injekció
jó választás lehet, ha más kezeléseknek esetleges mellékhatásai is vannak. Előnye azonban az, hogy a mellékhatások, mint például a duzzanat és a kellemetlen érzés a kezelés területén, igen enyhék. Mivel a kockázatok alacsonyak, az orvos javasolhatja, hogy a hialuronsav injekció megér egy próbát, különösen akkor, ha az egyetlen másik lehetőség a műtét, vagyis az ízületi protézisek beültetésére is.

A fájdalommal járó porckopás megelőzhető, ha pedig már kialakult, akkor is jól kezelhető porcerősítő glükozamin szulfát és a porcerősítő kondroitin szedésével, ezek ugyanis beépülnek az ízületbe, és belülről regenerálják azt. Az említett két porcerősítő serkenti a porcsejtek sejt közötti állomány termelését, lassítja a porc elöregedésével, kopásával járó folyamatot, ezáltal még a fájdalmat is csökkenti.

Prevenciós célra (megelőzés) és artrózis esetén fájdalom kezelésére ízületvédő készítmény szedése is sokat segíthet. A legjobb megoldás egy olyan komplex ízületvédő formula, amely az ízület egészségét hosszú távon is is képes megtartani, valamint ízületi panaszokat nagymértékben enyhíti. 

Én 2 éve kúraszerüen (3 hónap után 1 hónap szünet) fogyasztom a térd artrózisom miatt az alábbi komplex ízületvédő készítményt aminél még nem találtam jobbat. A hiarulonon kívül (ezt sajnos külön pótolnom kell) minden van benne, ami keni a kopott ízületeimet, (vissza már nem épül, kár is erről álmodozni!) csökkenti a gyulladást és a fájdalmat. Egyszóval már nélkülözhetettelenné vált számomra és szívből ajánlom másoknak is. 

Joint Guard Gold - 120 db tabletta 
(1 havi adag)

Egy komplex ízületvédő készítmény, ami MSM-et, glükozamint, kondroitint, kollagént, 6 féle növényi kivonatot tartalmaz a nagyobb és gyorsabb hasznosulás érdekében.

A készítmény tartalmaz még C-vitamint, magnéziumot, mangánt, kalciumot is, amely összetevők hozzájárulnak a testünk normál csontozatának fenntartásához.


Tartalmaz továbbá olyan növényi kivonat komplexet melynek összetevői gyulladás és fájdalom csillapító hatással bírnak: 
- indiai tömjénfa (boswellia serrate) kéreg kivonat, 
- kurkuma (curcuma longa) gyökértörzs kivonat, 
- tőzegáfonya (vaccinium macrocarpon) gyümölcs kivonat, 
- lucerna (medicago sativa) levél kivonat, 
- gyömbér (zingiber officinale) gyökér kivonat, 
- ázsiai ginzeng (panax ginseng) gyökér kivonat.

Normál fogyasztói ár: 3.990 Ft
Akciósan: 3.290 Ft

Fogyasztása: Napi 2-3 alkalommal 1 tabletta, 3 fő étkezés előtt fogyasztva, bő folyadékkal. 3 hónap folyamatos használat után, 1 hónap kihagyás javasolt.




Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.