HERETEJ

A heretej egy olyan termék, amit a herék lárváiból nyernek ki. Összetételében olyan tápanyag-tartalom szerepel, mely a lépsejtekben található meg, és a lárvaállapot egy bizonyos szakaszában gyűjthető be. 


A heretej valójában a méhpempőhöz hasonló szerepet betöltő természetes termék, amely a herék lárváiból készül, és hormon-elővegyületeket, ásványi anyagokat, valamint vitaminokat tartalmaz. A heresejteket a lerakástól számított 10. napon gyűjtik be, összezúzzák, homogenizálják, majd leszűrik.

A méhpempőhöz hasonlóan a heretej összetétele is meglehetősen komplex. 19 féle aminosavat, béta-karotint, A-, B1-, B2-, B6- és E-vitamint, ásványi anyagokat és nyomelemeket, fehérjéket, szénhidrátokat, lipideket tartalmaz. Többféle változatban jelenhet meg:
- frissen begyűjtött (szűretlen és nem homogenizált);
- homogenizált és szűrt;
- liofilizált formában.

A heretej állaga egynemű, tejessárga színű némi szürke árnyalattal, íze pedig enyhén fanyar. Romlandó, ezért fagyasztóban szükséges tárolni. A méhkaptárban a heretej termelésének alapja, hogy a királynő herepetéket rak. A heretej kinyerésének fontos szabálya, hogy a peterakást követően folyamatosan fenn kell tartani a herék fejlődését egy bizonyos lárvaállapotig. A legmegfelelőbb időszak a heretej begyűjtésére a gyümölcsfák virágzásától (április-májustól, amikor már kezd melegedni az időjárás, és nagy számban kifejlődött az új méhnemzedék) egészen július végéig, augusztus elejéig tart.

Hasonlóan a méhpempőhöz a heretej is egy természetes, biológiailag aktív és energetizáló méhtermék. Így – mind eredeti, mind más méhtermékekkel kevert állapotában – alkalmas bizonyos betegségek megelőzésére, illetve kezelésére. 

A heretej terápiás és gyógyászati tulajdonságai:
- serkenti az anabolizmust,
- a méhpempőhöz hasonlóan vírusölő hatása van,
- biostimuláns hatással rendelkezik,
- növeli az immunrendszer erejét; ez annak köszönhető, hogy jó minőségű tápanyagot tartalmaz- a herék a légzéshez sok energiát használnak, a jó légzés azt eredményezi, hogy a test – és ezzel együtt a fehérvérsejtek is – megfelelő mennyiségű oxigénhez jutnak,
- javítja az emlékezőképességet: a magas minőségű tápanyagok fejlesztik az emlékezés folyamatát,
- jó hatással van a nők menstruációs ciklusára: a heretejben lévő természetes hormonok helyreállítják az endokrin egyensúlyt,
- növeli az általános iskolás gyerekek szellemi teljesítőképességét: a magas minőségű tápanyagok elősegítik az idegrendszer fejlődését,
- étvágygerjesztő hatású: hasonlóan a méhpempőhöz és más anabolikus serkentőhöz,
- növeli a test energiáját, vitalitását és regeneráló képességét: ez a magas minőségű tápanyagoknak és bioenergiának köszönhető (csak a nyers heretejben található meg),
- átfogó védelmet nyújt a betegségekkel szemben: mivel a benne található aktív összetevők és tápanyagok kiváló táplálékául szolgálnak az emberi test minden egyes sejtjének,
- pszichostimuláns: rengeteg aminosavat, vitamin, magnéziumot stb. tartalmaz.

A heretej a következő betegségek kezelésére javasolt: anyagcsere-betegségek (cukorbetegség, túlsúly, köszvény), gyengeség, krónikus fáradtság, a gyomor és a máj betegségei (emésztőszervek); idegrendszeri rendellenességek, alvászavar, premenstruációs szindróma, influenza és különféle fertőzések stb. A heretej használata javallott mind belsőleg, mind helyileg, mind külsőleg.
 
Belső használatra: A száj és a torok környékére önmagában, de más természetes anyagokkal együtt is alkalmazható. Nagy mennyiségben használható helyileg a száj karbantartására (például vérző íny).
- A gyomorbél területén: nagy mennyiségben önmagában, mézzel, gyógynövényekkel vagy más természetes gyógyhatású termékekkel keverve, oldatként és szörpként- ezek a termékek kis fiolákban is tárolhatók (például 10 milliliteresekben).
- Kiegészítő vagy gyógyászati termékként: tabletta, liofilizett (fagyasztva szárított) heretej, mézzel liofilizált heretej, virágporban, mézben és méhpempőben liofilizált heretej, gyerekek részére csokoládéval liofilizált heretej.
Külső használatra: Szembetegségekre oldott változatban szemcseppként használva, gyógykenőcsként a szemhéj betegségeinek kezelésére.
- Az orr betegségeire az orrba juttatva orrcsepp, -spray formájában vagy aeroszolos készítménnyel, illetve belélegezve vagy öblögető oldatként alkalmazva.
- A fül betegségeire a fülbe juttatva gyógykenőcs, por, illetve kúp formájában.
- A bőr rendellenességeire bőrápolóként krémekben, testápolókban, samponokban alkalmazva; bőrbetegségekre vizes borogatásként, testápolóként, gyógykenőcsként és sprayként használva.
- Mint aktív összetevő a kozmetikumokban- krémekben, testápolókban, samponokban, arcpakolásokban stb.

A heretej javasolt adagolása:
- Felnőttek részére az ajánlott mennyiség 300 mg naponta (600-800 mg, ha szükséges).
- Gyerekek részére a normál felnőtt adag 30-50%-a.

A száj, a torok és a gyomorbél területét érintő betegségeknél célszerű a heretej nyelv alatti használata liofilizált formában vagy tablettaként. Addig kell ott tartani, míg teljesen feloldódik a nyálban (legalább 2-5 perc), majd le kell nyelni.

A heretej alkalmazásának szabályai:
- Első alkalmazásakor érdemes kisebb mennyiséggel kezdeni, hogy kiderüljön, a terméket használó személyben nem vált-e ki allergiás reakciót.
- A személy állapotától függően egy vagy két hónapi kezelést követően szünetet kell tartani.
- Apiterápiás szempontból a friss heretej hatékonyabb feldogozott változatánál.
- Minden heretej tartalmú terméket (beleértve az oldatokat és/vagy a feldolgozott termékeket) hűtőben kell tárolni, mivel a heretej magas hőmérsékleten gyorsan megromlik; ha nincs hűtve vagy liofilizálva, akkor nagyon hamar tönkremegy.

ELLENJAVALLAT A HERETEJ HASZNÁLATÁRA: Ezidáig még nem találtak sem mérgező, sem pedig allergizáló hatását a heretejnek. Azonban - mivel a heretej kis mértékben virágport, propoliszt és mézet tartalmaz - feltétezhető, hogy használata hasonló kockázatokkal járhat, mint amelyek a fentebb felsorolt termékek fogyasztásához társulnak.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.