MÉHMÉREG

A méhméreg (méhtoxin) egy tökéletesen alkalmazott, előállított vegyület, melynek az a funkciója, hogy a méhet, illetve a családot megvédje. Méhcsípés során a méreg folyadék formájában áramlik át a fullánkon. A méhek a mérget ha veszélyben érzik magukat, megszúrják az ellenséget, és belefecskendezik. Az élet furcsa fintora, hogy ebbe a védekező mechanizmusba a méhek is belehalnak.


Érdekesség, hogy a dolgozó- és az anyaméhek rendelkeznek csak ezzel a képességgel. A fiatal méheknek több mérge van, mint az idős egyedeknek. A méreg termeléséért a méhek mirigyei felelősek, ami egy folyamatos tevékenység: a méhek 3-6 nap után újra termelik a mérget. A mérget a méreghólyagban tárolják. Az emberi szervezetre a méhméreg csak abban az esetben jelent veszélyt, ha valaki allergiás bármelyik összetevőjére. Alapjáraton kifejezetten jótékony hatásai vannak az emberi szervezetre.

A méhméreg színtelen, sűrű, de vízben oldódó anyag, a levegőn hamar megszilárdul. Számos olyan anyagot tartalmaz, ami még ismeretlen a modernkor tudományának. Pl. proteineket, zsírokat, szerves savakat, illó olajokat, különféle ásványi sókat és vizet tartalmaz.

Fő komponensei:
- a melitin, aminek gyulladásgátló hatása van és pozitívan befolyásolja az inzulintermelést
- az apamin egy gyengébb hatású idegméreg, ami fokozza a mellékvese kortizol termelését
- az adolapin, aminek érzéstelenítő és gyulladáscsökkentő hatása van
- a foszfolipidáz, ami csökkenti a vérnyomást és gátolja a véralvadást
- a hialuronidáz kitágítja a hajszálereket.
- Szerves anyagokat, ásványi sókat, illóolajokat és vizet is tartalmaz.

Jellegzetes aminosava a taurin, ami a méhek vérében és bizonyos virágporokban található meg. Ezen anyagok jótékony hatásainak köszönhetően széles körben használják az orvostudományban és a szépségápolásban..

A méreg gyógyhatását egyrészt közvetlen módon fejti ki, másrészt közvetve, mivel védekező reakciókat vált ki az emberi szervezetből. Megfigyelések bizonyítják például azt, hogy a méhészek, akiket naponta többször szúrnak meg a méhek, ritkábban lesznek reumásak. Szerintük a szervezet képes egy idő után hozzászokni.

A méhméreg aktív összetevői kis mértékben jótékony hatással vannak az emberi egészségre (egy felnőtt részére ez kevesebb, mint 100-300 csípés mennyisége), amennyiben ezt egy képzett szakember személyre szabottan alkalmazza. Helytelen alkalmazása egyes emberekben allergiás reakciókat és irritációt válthat ki. A terápiás kezelés megkezdése előtt a páciens érdekében szükséges egy széles körű vizsgálat (allergiateszt, a megfelelő adag megállapítása). A méhterapeutának kötelessége megfelelő biztonsággal kezelni a pácienst..

A méhméreg kétféle formában ismert:
- Folyékony, amikor a méhcsípés során keresztül halad a méh fullánkján.
- Száraz, miután speciális eszközökkel összegyűjtik. A méhméreg színtelen folyadék, íze átható és keserű, illata hasonlít az érett banánéra. A szárított méhméregnek sárgásbarna színe van.

A gyógyászati méhméreg használata: Elsősorban a bőrön keresztül szokták alkalmazni. Legalább négy köztudott módja van a méhméreg alkalmazásának:
- 1. Valódi méhméreg a méhek fullánkján keresztül alkalmazva.
- 2. Méhméregoldat befecskendezve.
- 3. Méhméreg tartalmú kenőcsök és krémek, amelyeket jellemzően helyileg szoktak alkalmazni masszázsal, illetve akkupresszúrás kezelések alkalmával.
- 4. Méhméregoldatok, -kenőcsök, -gyógyírek, melyeket speciális fizikoterápiás kezelések alkalmával használnak (iontophoresis: oldható sóionok testszövetek alá juttatása elektromos áram segítségével, melyet legtöbbször terápiás kezelések során alkalmaznak).

A méhméreg a méhek fullánkján keresztül alkalmazva: A legjobb alkalmazási módszer a méhekkel való közvetlen kezelés, mert a friss méhméreg a legjobb hatású. Reumás ízületi gyulladásban, degenerált kopott ízületek kezelésénél a méh mérget akupunktúrás pontokba juttatják. A nervus faciális (arcideg) bénulása esetén az egyik leghatékonyabb és leggyorsabb kezelési módszer, valamint térdporc-kopás, lumbago (hátgerinc idegszál becsípődés) és sklerosis multiplex esetén. A méhszúrás terápiát egy speciális, erre a célra kialakított "szűrő" segítségével végzik, hogy a méhek fullánkja ne szakadjon ki, mert akkor elpusztulnak. 

A betegség fajtájától és a beteg állapotától függően általában kezelésenként 1-10 méhszúrást kell végezni, de bénult állapotokban akár 100 kezelésre is szükség lehet, ami elérheti az 1000 (!) méhszúrást, természetesen több akupunktúrás pontra elosztva. A kezelés helyén a bőr bepirosodhat, ez jó, és lehet erős helyi gyulladás is, ami szintén jó de csillapitani kell ecetes nedves borogatással, vagy jeges pakolással, de csak max. 5 percig. A kezelést követően C-vitamint kell bevenni és adott esetben antihisztaminra is szükség lehet.

A méhméreg önmagában is használható, de elméletileg kombinálható más kezelési módszerekkel is. Egy egyszeri méhcsípés vagy méhméreg-injekció önmagában még nem idéz elő egészségbeli javulást. A méhméreg terápiás hatékonysága hosszú ideje ismert. Már az ókori méhészek is megfigyelték, hogy a méhek csípését követően a reumás fájdalmak csökkennek. Az utóbbi időkben a méhméregterápia népszerűsége növekedő tendenciát mutat. Többek között számos autoimmun betegség kezelésekor is alkalmazzák, például a rheumatoid arthritisnél, bőrfarkasnál, bőrkérgesedésnél és sclerosis multiplexnél. Jelenleg mintegy 10 000 sclerosis multiplexben szenvedő betegnél alkalmazzák ezt a típusú kezelést

Hogyan nyerhető ki a méhek gyógyító mérgét? A méhméreg kinyerése egy ingerléses folyamatban történik, aminek két módja van: (egyikbe sem hal bele a méhecske)
- 1. A felingerelt méhecske egy gumihártyába szúr, melynek hátoldalán egy nedvszívó papír található. Ezzel szívatják fel a kipréselődött mérget.
- 2. Gyenge áramütésekkel a méheket szúrásra ösztönzik, (ebbe nem hal bele a méhecske) aminek következtében a méhek kilövellik a mérget. Ezt egy műanyag vagy üveglappal fogják fel és mivel a méreg a szabad levegőn megszilárdul, köszönhetően a benne található oldószer elpárolgásának, könnyedén összegyűjthetővé válik a kristályos anyag.

A méhméreg terápiás és gyógyító tulajdonságai:
- Antibiotikus hatású: Baktericid hatása van a Staphylococcus aureusra, a Streptococcus pyogenesre, a kólibaktériumra, a Salmonella Typhire, a Bacillus brevisre, a Bacillus cereusra; a méhméreg megakadályozza a baktériumok és a gombák növekedését.
- Gyomor: elősegíti a gyomornedv képződését.
- Csont-izomrendszer: nagy dózisban adagolva a méhméreg összehúzza a simaizmokat, növeli a csontképzősejtek reakcióit.
- Vérkeringés (kis adagokban): szabályozza a pulzust; növeli az energiaszintet, a szívműködést és a hajszálerek áteresztőképességét;
- Idegrendszer: többszöri alkalmazásának fájdalomcsökkentő hatása van bizonyos területeken; blokkolja az idegimpulzusok továbbítását, csökkenti az idegközpontban keletkező inger átviteli sebességét.
- Stimulálja a szervezetünk védekezőképességét
- Gyulladásgátló, antibakteriális és keringést javító hatással rendelkezik

Kozmetikai előnyei: A gyógyászati méhméregnek bőrmegújító hatása van, mivel serkenti a vérkeringést, és javítja a hajszálerek áteresztőképességét.
- gyulladásgátló, antibakteriális és keringést javító hatással rendelkezik
- a botox természetes alternatívájaként használják
- stimulálja a kollagén termelést
- javítja a bőr védőfunkcióit
- ellazítja az arc izmait és feltölti a ráncokat
- segít meggyógyítani és korrigálni a bőr felszínének sérüléseit
- véd a szabadgyökök káros hatásaival szemben
- serkenti a sejtek anyagcseréjét és eltávolítja a salakanyagokat, így segítve a bőr szöveteit több oxigénhez és tápanyaghoz.

A méhmérget tartalmazó kozmetikum inden bőrtípusra ajánlott, de kifejezetten jótékony az érzékeny, gyulladásos vagy száraz, vízhiányos arcbőr kezelésére.

ELLENJAVALLAT A MÉHMÉREG HASZNÁLATÁRA: A méhtermékek közül ez a legveszélyesebb. A méhméreg sok, különféle hatóanyagot tartalmaz, ezek közül az egyik legfontosabb a hisztamin. A hisztamin bőrpírt okoz, és megnyitja a kapillárisokat. A kezelés megkezdése előtt allergiatesztet kell végezni, ugyanis a kezelt betegek legfeljebb 5%-ánál erős allergiás reakciót válthat ki. Éppen ezért nagyon fontos, hogy a betegeken allergiateszt elvégzése a kezelés megkezdése előtt.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.