MÉHVIASZ

A méhek által termelt méhvasz egy szilárd halmazállapotú anyag, amely nem lép kölcsönhatásba sem a mézzel, sem a pollennel, sem pedig a méhpempővel, valamint nagyon fontos jellemzőkkel rendelkezik az apiterápiát alkalmazó emberek számára. A méhviasz a viaszok kémiai családjához tartozik. Ezek zsírtestek és lipidek, melyek különböző származásúak lehetnek: állati, növényi vagy ásványi. Az összes viasz hasonló kémiai tulajdonsággal rendelkezik. Összetételükben csak szén, hidrogén és oxigén található.

A méhviaszt a méhek a potrohuknál található mirigyeik segítségével állítják elő. Miután a viaszt a méhek megrágták és feldolgozták, hozzáragasztják a léphez. A kaptárban a méhviaszból hatszögletűvé formált sejtek adnak otthont a méznek és a petéknek, amelyből a méhek következő generációja fejlődik ki. Fő összetevőinek köszönhetően a méhviasz egy olyan méhtermék, amely teljesen mentes a mérgektől. A méhviasz – magas tápértékének köszönhetően – helyileg alkalmazva egészséges állapotot biztosít a bőrnek. A méhviasz az építőanyag szerepét tölti be a méhkaptárban. A benne lévő anyagokoknak köszönhetően összetétele folyamatosan változik: kezdetben sárgás árnyalatú, majd az évek múlásával barna vagy akár közel fekete színűvé is válhat.

A méhviasz idegen anyagoktól mentes, kémiailag stabil termék. Magába szívja a méhkaptárban található szennyeződéseket, mégsem változik meg. Ennek következtében többéves használat után is visszanyerhető eredeti állapota olyan egyszerű folymatokkal, mint a felmelegítés vagy a derítés.

Javallat a külsőleg és belsőleg történő alkalmazásra:
- Külsőleg történő használat: hátfájdalom (propolisszal kombinálva), arthrosis, pattanás, kozmetikai használat (szőrtelenítés).
- Belsőleg történő használat: szénanátha, ínybetegség, székrekedés.

A méhviasz tulajdonságai közvetlen összefüggésben állnak az általa tartalmazott anyagokkal, de azzal a ténnyel is, hogy a méhek kis mennyiségben propoliszt adagolnak a lép minden egyes sejtjébe, főleg azokba, amelyek eredetileg a lárváknak lettek létrehozva.

A méhviasz a következő tulajdonságokkal rendelkezik:
- Fertőzésgátló, puhító, gyulladásgátló és -gyógyító.
- A viasz a bőrt simává és rugalmassá teszi, így nagyon elterjedt a kozmetikai termékek között, ahol különböző szépségmaszkokat készítenek belőle. Ezen kívül szőrtelenítésre is használható.

Felhasználásának fő módszerei:
- Belső használatra a száj, az orr, a garat és a gége betegségeire ajánlják. Ha ezekre a célokra szánják a méhviaszt, akkor azt még a méz pergetése előtt veszik el a méhkaptárból („fedél”); az ilyen méhviasz azért jobb, mint a „klasszikus” értelemben vett viasz, mert kis mértékben számos aktív összetevőt is tartalmaz. Így mézet, propoliszt és virágport. Ebben a formában alkalmazása a következő: legalább 15 percig kell rágni, majd a maradékot kiköpni vagy apránként lenyelni.
- Szájüregben való használat (lenyelve): a méhviasz jól hidratál, így más gyógyszer mellé is használható belső gyulladás vagy irritáció esetén; gyomorbél-irritáció, -gyulladás esetén nagyon jól alkalmazható.
- Külsőleg (bőrön vagy az ajkakon): magában vagy nyers propolisszal kombinálva, propolisz-kivonattal gyantának, napraforgó- vagy olivaolajjal meleg szépségtapasznak (borogatás), kenőcsként helyi fájdalomcsillapításra, különböző bőrbetegségekre vagy bőrkiütésekre, bőrfertőzésekre, lábon lévő bőrkeményedésekre.
- Puhító szerként (nyugtatja és simítja a bőrt, illetve az irritált, gyulladt belső felszínt): a viasz belsőleg a vastagbél betegségeire is használható, így a végbélkúpok összetevőiben is megtalálható (propolisszal vagy mézzel kombinálva).

ELLENJAVALLAT A MÉHVIASZ HASZNÁLATÁRA: A tiszta méhviasz főleg inaktív anyagokat tartalmaz, de néha kis mennyiségben előfordulhat benne propolisz vagy pollen is, amelyek bizonyos nemkívánatos reakciókat válthatnak ki.

MÉHVIASZ GYERTYA TISZTÍTJA A LEVEGŐT


A méhviasz gyertya légtisztító hatással rendelkezik. Égetésekor negatív ionokat bocsát a levegőbe, amelyek képesek semlegesíteni a levegőben található káros anyagokat, elektroszmogot, port, polleneket, baktériumokat.  A levegőbe került negatív ionok jótékony hatással vannak az emberi szervezetre, erősítik az immunrendszert, enyhíthetik az allergiás, asztmás megbetegedések tüneteit.

A méhviasz gyertya hypoallergén. A vegyi anyagokra érzékeny emberek is használhatják, mivel nem tartalmaz az emberi szervezetre káros anyagot. A méhviaszt nem szükséges kémiailag módosítani, hogy a gyertyák számára megfelelő alapanyaggá váljon!

A méhviasz gyertya rendszeres használata az érzelmeinkre is hatással van. Lángja stresszoldó, megnyitja a kreativítás csatornáját, növeli az energiaszintet, a szellemi teljesítőképességet, segíthet megelőzni a depresszió tüneteit, biztosítja a nyugodt alvást.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.