Méz

Mi is a méz valójában? Elsősorban fontos táplálék a méhek és az emberek számára. Virágok nektárjából és növényi nedvekből nyerik ki a méhek ezt a cukros anyagot, ami azért nem romlik meg, mert az élesztőgombák és mikroorganizmusok nem képesek benne elszaporodni. Kiváló szénhidrát forrás, ennél fogva energiatartalma is magas, így csínján kell bánni vele fogyókúra vagy cukorbetegség esetén. Ásványi anyagokban és vitaminokban is gazdag. Különböző szerves savakat és illó olajokat is tartalmaz. A benne található enzimek miatt egyfajta természetes antibiotikumnak is tekinthető. Ez azért kiemelkedően fontos, mivel a mai világban alig van már olyan természetes táplálék, amiből az ember magához veheti ezt a nélkülözhetetlen anyagot. Eddigi ismereteink szerint a méz több mint 70 gyógy- és fiziológiai hatással bír.


A méz felhasználási köre: A méz felhasználása igencsak széleskörű. A konyhában a legismertebb, hiszen természetes édesítő szerként használható cukor helyett. Magában is fogyasztható, hiszen kellemes édes íze van. Javasolt a mindennapi fogyasztása, hiszen így a leghatékonyabb. Nagymértékben hozzájárul szervezetünk megerősítéséhez. Sajnos önmagában nem elég betegségek kezelésére, de bizonyítottan hatékony kiegészítő kezelés. Egy ismert konyhai praktika az is, hogy a mézzel édesített sütemény sokkal tovább marad puha, mint a cukros változat.

A méz forrásául több mint 2000 virág is szolgálhat; ennek eredménye, hogy sokszínű karakterisztikával rendelkezik, aminek elemzésével képes a szakember meghatározni a méz minőségét és/vagy annak a gyógyító hatását. A mézet világszerte inkább ételként tartják számon, semmint gyógyszerként. Feltehetően pont ez az oka annak, hogy – túl alacsony ára miatt – a méhészek nem tudnak a mézből kielégítő mértékben profitálni.

Mára azonban a méz jelentőségét – az emberek, illetve az állatok egészségére gyakorolt pozitív hatásai miatt – újraértelmezték. Új-zélandi, francia, indiai stb. szakorvosok közül többen is kimutatták, hogy a méz gyógyhatású készítmény, ha megfelelő körülmények között alkalmazzák. A nyers (szűretlen, nem hőkezelt, feldolgozatlan) méz hatásos gyógyszer mind belsőleg, mind helyileg alkalmazva. Kémiai összetételének köszönhetően sokkal könnyebben emészthető, mint a cukor, és nem készteti a szervezetet inzulin kiválasztására. A cukorral ellentétben a méz védi és fejleszti az emberi intelligenciát. Az agynak szőlőcukorra van szüksége, hogy működését fenntartsa. A méz (minimális eltéréssel) körülbelül 32%-ban tartalmaz szőlőcukrot, amivel a közvetlenül felszívódó monoszacharidok kategóriájába tartozik.

Az emberek gyakran kérdezik, hogy mennyi mézet fogyaszthatnak naponta? Normális esetben a leggyakrabban ajánlott mennyiség 1-3 gramm testsúly-kilogrammonként. A mézben található szőlőcukor – szemben a zsírokkal, melyek sokkal lassabban hatnak – a leggyorsabban ható testi és szellemi energizáló anyag, ami azonnal javítja az ember teherbíró-képességét (gyorsan visszaállítja az elhasználódot szőlőcukor-mennyiséget).

FOGYASZTHHATNAK A CUKORBETEGEK MÉZET? A méz édes ízét 70%-os szénhidráttartalma adja, azonban emiatt a cukorbetegek nagy mennyiségben nem fogyaszthatják. A méz is egyfajta cukor (gyümölcs- és szőlőcukor), ezért cukorbetegek csakis minimális mennyiségben, a napi szénhidrát adagba beszámítva fogyaszthatják!

ELLENJAVALLATOK A MÉZ HASZNLATÁRA! Azoknak nem javallott a méz fogyasztása, akik a pollenallergiában szenvednek. (főleg azok, akiknek az allergia emésztőszervüket érinti) A méz több mint 1%-ban pollent tartalmaz. Az ebben az allergiában szenvedők még a legkisebb mennyiségben sem fogyaszthatnak mézet, mivel a pollenallergia emésztőrendszeri, illetve, légzőszervi allergiához vezethet.

A méz a legisterilebb élelmiszer. Még ha a legveszélyesebb baktériummal fertőznénk is meg, hamarosan önmagától sterilizálódna. Erre egyszerű a magyarázat: a baktériumok víz nélkül életképtelenek; a méz erősen hidrofil hatású, tehát vizet képes kivonni, így a baktériumok elpusztulnak. A méz hatékonyan használható a nyombélfekély megelőzésére, illetve kezelésére (a mézet úgy is nevezhetnénk, mint a „gyomor kötszere”), valamint égések és más sérülések gyógyítására, mivel erős a fertőtlenítő hatása.

A méz főbb terápiás és gyógyító hatásai:
- Antibakteriális hatású: kis mértékben vizet, zsírt és fehérjét tartalmaz, viszonylag alacsony a pH-értéke, nagy az ozmotikus hatása, ami annyit tesz, hogy "rossz feltételeket biztosít" a baktériumoknak, a mézben található bioflavonoidok erősen antibakteriális hatásúak; a mézben lévő enzimek többsége szintén antibakteriális hatású.
- Antioxidáns hatása az élelmiszerekben: minél kisebb mértékben oxidálódik egy élelmiszer, annál jobb a minősége; a jobb minőségű élelmiszer pedig egészségesebb is.
- Fogszuvasodást megelőző hatású: a méz táplálja a fogínyt, ezzel segíti a fogak jobb tápellátását.
- Gyulladásgátló hatású: bioflavonoid tartalmú, ami gyulladásgátló hatású, a hagyományos kínai orvoslás szerint a méz képes felszívni a gyulladt terület "tüzét".
- Biológiai serkentő: a méz „élő élelmiszer” rengeteg bioenergiával az élő sejtek számára biztosítja a szükséges energiát.
- Vértisztító hatású: elősegíti a szervezet méregtelenítő mechanizmusát; nagy mennyiségben tartalmaz szőlőcukrot (főleg az akácméz), amely közvetlenül energizálja a máj működését; az egészséges máj jobb biomechanikus méregtelenítésre képes.
- Energizáló hatású: a mézben található szénhidrátok könnyen elégnek, többnyire – ha megfelelő mennyiségű oxigén áll rendelkezésre – vízzé és széndioxiddá alakulnak, vagyis nem marad bomlástermék, amely csökkenthetné az energia minőségét, így a mézből származó szőlőcukor növeli az emberi test energiaszintjét.
- Enyhe hashajtó hatású: a méz higroszkopikus (nedvszívó) hatású, szabályozza a bélflórát, elősegíti a hasnyálmirigy és a máj működését; ezáltal ezek a szervek több emésztőnedvet termelnek.
- Magas tápértékű: a kötőszövet építését elősegítik a mézben található szénhidrátok, energiát képviseli a méz az izomzat számára, beleértve a szívet is, amely lényegében egy izomból "készült" pumpa.

Tehát rengeteg jellemzőt lehet felsorolni, amelyek azt igazolják, hogy a méz egy természetes gyógyszer. Ezeknek a tulajdonságoknak köszönhetően a méz emberek ezreinek gyógyíthatta égési sérüléseit, bakteriális fertőzéseit, sebeit vagy szívbénulását.


Javallatok a méz használatára:
- betegségek, amik az egész testet érintik: anorexia, lábadozás (a méz erőt ad a műtéti beavatkozások után vagy étvágytalanság esetén), láz (a méz energiát biztosít a fehérvérsejteknek, melyek így könnyen megszűntetik a láz okát: baktériumok, vírusok, elhalt sejtek stb.).
- a száj és az ajkak betegségei esetén: fekélyekre (a méz egy természetes antibakteriális és regeneráló hatású anyag), fogszuvasodás ellen (a méz táplálja a fogínyt, amely így táplálja a fogakat) és fogínygyulladásra.
- fül-orr-gégészeti betegségeknél: torokgyulladásra és torokfájásra (a méznek gyulladásgátló, antibakteriális és regeneráló hatása van).
- légzőszervi megbetegedéseknél: asztma (a méz a hörgők izomzatának egyik energiaforrása), köhögés (a méz antibakteriális és lágyító anyag), megfázásra (a méz elősegíti az immunrendszer működését).
- szív- és érrendszeri megbetegedéseknél: szívbetegségekre (a méz a szívsejtek legjobb
- energiaforrása, elősegíti a vér keringését, és csökkenti a magas vérnyomást, illetve, erősíti a véredények szerkezetét).
- idegrendszeri rendellenességekre: erőtlenségre (a méz energiát biztosít a test összes sejtjének), álmatlanságra (a lefekvés előtt fogyasztott hársméznek nagyon jó nyugtató hatása van), ideggyengeségre (a méz az idegrendszer nagyon jó energiaforrása, legalább 30%-a szőlőcukor, ami az agyat táplálja).
- májbetegségekre: májzsugor esetén (a méz – főleg az akácméz – nagy mennyiségben tartalmaz gyümölcscukrot, amely növeli a máj glikogénszintjét).
- a vér betegségeire: vérszegénység esetén (a méz étvágygerjesztő hatású, elősegíti a vas felszívódását, energiát biztosít a csontvelőnek, a májnak és a lépnek).

FONTOS! Ahhoz, hogy a méz megőrizze a minőségét, soha ne tegyük ki közvetlenül a napfény hatásának. A kaptár sötétjében készült, napfénnyel bőven kényeztetett virágok nektárjából származó méz fényérzékeny.

Az emberi test képes majdnem az összes bevitt méz mennyiségének feldolgozására. Ez jóval több mint más élelmiszerek esetében. 1 kg méz elfogyasztása után annak 98%-át képes a szervezet feldolgozni. Ez azt jelenti, hogy 1000 gramm mézből csak 20 gramm vész kárba.

Mézfajták és tulajdonságaik: A méz általános hatásai mellett sajátságos tulajdonságokkal is rendelkezik, amit azoktól a virágoktól kap, amelyekből származik.
- Akácméz: Az akácmézre jellemző hogy a glukóz (szőlőcukor) mennyisége a fruktózhoz (gyümölcscukor) képest jelentősen alacsonyabb, emiatt a tiszta akácméz szinte sosem kristályosodik ki (a világon 3 mézfajta őrzi meg folyékonyságát hosszú ideig). Ajánlott a gyomorsav túltermelés miatti emésztési zavarok csökkentésére. Kitűnő hámsérülések, hegek, horzsolások, égésnyomok külső kezelésére. Nyílt sebbe ne kenjük! És nagyszerűen alkalmazható a szépségápolásban pakolásokhoz, masszázsnál, szaunázásnál...
- Fenyőméz: A mézek egyik legjobb fajtája a fenyőméz (vagy ahogy sokan ismerik még: édesharmat méz). Különlegessége, hogy nem virágporból, hanem a fenyőfák fiatal rügyeiben található édes nedvből, valamint a tűleveleken található úgynevezett "édes harmatból" gyűjtögeik össze a méhek. A fenyőméz testes, mégis meglehetősen kellemes ízű méz. Azon mézek közé tartozik, amelyek sokkal egészségesebb alternatívát jelentenek a szimpla fehér cukorral szemben. A fenyőméz sötétebb árnyalatú, kellemes, jellegzetes illatú és ízű méz. Az összes méz közül a fenyőméznek van a legnagyobb ásványianyag-tartalma. Ne ijedjünk meg a sötét színétől, az íze kiváló! Különösen alkalmas fekete teák édesítésére.A fenyőméz gyulladásgátló tulajdonságokkal rendelkezik, antioxidáns, tisztító hatású, és segíthet egyes bakteriális, bőrgyógyászati, degeneratív, gyulladásos és autoimmun betegségek gyógyításában. Húgyúti- és légúti gyulladások kezelésére,
vérszegénység esetén is erősen ajánlott. Enyhe nyugatató hatása mellett fertőtlenítő, vizelethajtó, csonterősítő hatással is bír. Külsőleg alkalmazva jótékony hatású sebekre és reumás betegségekre.
- Gesztenyeméz: A szelídgesztenyefáról gyűjtött méz sárgásbarna színű, jellegzetes illatú, enyhén fanyar, kesernyés utóízű méz. Ásványianyag-tartalma magas, rendszeres fogyasztása akadályozza a trombózisok kialakulását, visszértágulat mérséklésére is alkalmas.
- Hársméz: A mézek közül a hársméznek van a legerőteljesebb és legkellemesebb zamata. A hársméz enyhíti a meghűlés, hörghurut tüneteit, illetve csökkentheti a lázat. Más típusú gyulladások esetén is hatékony segítség lehet. Szinte minden gyulladásos panaszt képes enyhíteni. Nyugtató hatású, segít megbirkózni az álmatlansággal. Csillapítja a köhögést, bármi is okozza azt. Nyugtatja a torkot.  Görcsoldónak is remek. A has puffadása vagy feszülése, illetve a gyomorsav túltermelés okozta hasi görcsök miatti kellemetlen érzést is enyhíti. Idegrendszeri rendellenességek, alvászavarok, gyomorfájás, fejfájás, tüdőgyulladás, asztma és tuberkolózis megelőzésére.
- Korianderméz: A koriander méz kissé citrusos, édes, savanykás, mentolos és fűszeres egyszerre, de a fügére is emlékeztet. Viszont nem csupán különleges íze miatt különbözik a többi méztől! A koriander méz sok A-, B-, C-, E- és K-vitamint tartalmaz, de olyan ásványi anyagok is vannak benne, mint például a kalcium, vas, foszfor, cink, magnézium és kálium. A koriander méz pozitív terápiás tulajdonságai:  Immunerősítő, baktérium-, és gombaölő, gyomor-, és féreghajtó, nyugtató hatású. Kedvező hatása van a fekélyekre és a savas gyomorhurutra, különféle mentális rendellenességek esetén (paranoia, szorongás, epilepszia, pánikroham) memóriaproblémák esetén, étvágytalanság, vércukor-ingadozás esetén, magas koleszterinszint esetén, perifériás keringési problémák (hideg végtagok) esetén  A koriander méz védi a májat, illetve segítségével jól kezelhető a székrekedés, a felfújódás és a gyomorrontás.
- Napraforgóméz: Erős ízei és kristályosodása miatt elsősorban sütéshez, tea ízesítésére használjuk. Használható afrodiziákumként, felpezsdít, valamint serkenti a szervezet védekezőképességét. Esszenciális zsírsavak, fehérjék, vitaminok, B1-, B2-, és E-vitamin, ásványi anyagok, nyomelemek, foszfor és kálium található a napraforgómézben. Sok benne a jó zsír, az antioxidáns, a szelén és a réz is. Csökkenti a sejtkárosodással járó betegségek kialakulását, megvéd a szívbetegségtől és a ráktól is, erősíti az immunrendszert. A napraforgómag igen gazdag cinkben. A megfelelő cinkbevitel fontos a férfiak termékenységéhez. Az étrendben a cink hiánya miatt a spermaszám lecsökkenhet. A cink ráadásul tesztoszteron fokozó hatású, amiről tudjuk, hogy a a legfontosabb férfi nemi hormon. A tesztoszteron a libidó, izomtömeg kialakításában, a jó közérzet és az erekció képességének fenntartásához szükséges. Csökkenti a magas koleszterinszintet, és a magas vérnyomást, de a vércukorszintet is. Igazi B-vitamin-bomba, nagyon jó a gyomorsav túltengés ellen és fertőtlenítő, gyulladáscsökkentő hatással is bír.
- Lépesméz: A lépes méz lépben lévő akácméz, mely nincs kipergetve a lépből. Gyakorlatilag a méhek minden gyűjtött és elraktározott mézet lépes mézként tárolnak, de a piaci igényeknek megfelelően csak akácmézből készült lépes méz kerül forgalomba. Magát a lépet méhviaszból a méhek készítik. A viasz a méhek „váladéka”. A viaszlép aranysárga színű hatszögletű sejtekből ál, melybe az érett akácmézet a méhek elraktározzák, és mivel a méz hidroszkopos, a későbbi vízfelvétel meggátlása miatt lefedik, viasz és propolisz keverékéből álló szürkés fehér sejtfedéllel. A lépes méz minden alkotóeleme fogyasztható!
- Szentjánoskenyér-méz: Begyűjtést követően azonnal átlátszóvá válik, azonban színe nagyban függ a léptől, amelyben készült. Ezért színárnyalatai változhatnak: a halványsárgától a világossárgáig. A szentjánoskenyér-méz kiváló ízű, sűrű, és frissen nem kristályosodik ki. Gazdag ásványi anyagokban és nyomelemekben, tartalmaz természetes cukrokat, szerves savakat, fehérjét és B-vitaminokat. Használhatjuk kávé, tea, fagylalt, joghurt, édességek ízesítésére.  Gyógyhatássai: álmatlanság, hasmenés, mérgezések, idegrendszeri zavarok, megfázás, köhögés, influenza, csontritkulás vérszegénység magas vérnyomás esetén alkalmazható. Jótékony hatása van a köhögésre, fertőzésgátló, továbbá fáradtság, illetve idegesség kezelésére is ajánlott.
- Mentaméz: A mentaméz méz fájdalomcsillapító hatású, görcsoldó, köhökégcsillapít, javítja az emésztést, az epevezeték és a gyomor-bél traktus diszkinéziájára is ajánlott. Elősegíti az emésztést, és jól használható felfújódás ellen.
- Repceméz: A repceméz halványsárga színű, enyhe zamatú, édes illatú méz.
Nagyon könnyen kristályosodik, kikristályosodva szinte fehérré válik, és nagyon finomszemcsés, krémes megjelenést kap. Fogyasztása minden formában ajánlott!
Alacsony savtartalma miatt ajánlott a gyomorsav-túltengésben szenvedőknek.
- Vegyes virágméz: Mivel gyógynövények százainak nektárjából készül, ezért a vegyes virágméz egyfajta "gyógymix", amely gyógyászati hatása alapján a legösszetettebb mézek egyike. Főbb tulajdonságai: fertőtlenítő, fertőzésgátló, nyugtató, vizelet- és hashajtó hatású.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.