VIRÁGPOR

Az apiterápia fontos gyógyító terméke a méhek által gyűjtött virágpor. Ez különböző színű szemcsés anyag, mely magas biológiai értéke folytán jelentős energiaforrás, nemcsak a méhek, de az ember számára is.

A virágpor elsődlegesen a fiatal méhálcák táplálására szolgál, de hasznosan segíti az emberi szervezet karbantartását is. A méhek a fajsúlyuk alapján gyűjtik a virágport. Elkerülik a szálló, könnyű fajsúlyú, allergiát előidéző, értéktelen virágport.


A virágpor az egyik legnagyobb természetes forrása a szelénnek és a vitaminoknak (B1, B2, B3, B6, B9, C0), ásványi anyagoknak, nyomelemeknek és aminosavaknak. A pollen segít legyőzni a táplálkozási hiány miatt kialakult betegségeket, szabályozza a máj, a vese, a gyomor, a belek és az idegrendszer működését, harcol a szellemi és fizikai fáradtság ellen, hatásos idegnyugtató, jól alkalmazható álmatlanságra, valamint, vírus-, és baktériumölő hatása van.

Ennek a nagyszerű virág-, illetve méhterméknek a forrása akár több mint 1000 különböző fajta virág is lehet; természetesen ennek eredményeképpen összetétele és jellemzői nagyban eltérhetnek egymáséitól. Természetéből eredően a virágpornak egészen sajátos és összetett kémiai összetétele van, ami megkülönbözteti minden más növényi terméktől, és meglepően széles spektrumú hatást gyakorol számos betegségre, illetve az emberi test más rendellenes működésére.

A virágpor főbb jellemzői a gazdag tápanyagtartalmából fakadnak (aminosavak, vitaminok, enzimek stb.). Összetevői komplexitásának köszönhetően a virágport hosszú ideig gyógyszerként, illetve növekedésserkentőként használták. Az idők során számtalan kutatás igazolta a méhek által gyűjtött sokféle növényről származó virágpor alkalmazási lehetőségeit a betegségek megelőzésében A humán gyógykezelésben nagyon jó eredmények születtek a vérszegénység elleni harcban, illetve annak megelőzésében, az idegrendszeri és endokrin megbetegedéseknél, az emésztőrendszeri megbetegedéseknél és a vitaminhiányos betegségeknél stb.

A virágpor terápiás és gyógyító tulajdonságai:
- Anabolikus hatású: számos vitamint és egyéb tápanyagokat tartalmaz, melyek étvágygerjesztőként hatnak, valamint elősegítik új sejtek létrejöttét.
- Az érelmeszesedés ellen is kedvező hatású: csökkenti a magas vérnyomást, a májfunkciók javításával serkenti a vérkeringést és elősegíti az artériák sejtregenerálódását.
- Antibakteriális hatású: a virágport termelő virágoknak „nem érdeke”, hogy a baktériumokat táplálja, ezértantibakteriális anyagok is találhatók a pollenben (bioflavonoidok).
- Antidepresszáns: összetételében megtalálhatók az idegrendszer működéséhez szükséges aminosavak, amelyekből olyan természetes antidepresszánsokat állít elő, mint például az endofin.
- Gyulladásgátló hatású: a különböző anyagok között a pollenben kis mértékben megtalálhatók a bioflavonoidok is, amelyek jól ismertek erőteljes gyulladásgátló hatásukról.
- Antitoxikus hatású: a pollen a máj egyik legjobb „tápláléka”, az egészséges máj jobban semlegesíti a mérgeket.
- Dietetikus hatású: amint azt fentebb is említettük, a pollen kiváló táplálék, nagyon jó vegetáriánus táplálékforrás; elhízás, magas vérnyomás, köszvény stb. esetén javasolt a használata.
- Javítja az agyi működést: ez annak köszönhető, hogy összetétele nagy mennyiségben tartalmaz különböző tápanyagot; ezek az anyagok közvetlenül táplálják az idegsejteket, indirekt módon táplálják a májat, ennek fejében a máj más fontos anyagokat termel, amelyek az agyi működéshez szükségesek.

Alkalmazása:
Naponta célszerű egy teáskanál virágport fogyasztani, evés előtt tisztán, folyadékot inni rá (vagy kefírbe, joghurtba, illetve müzlihez is keverhető).
Virágpor érzékenyeknek ajánlott: Az első héten minden reggel éhgyomorra 1 szem, második héten 2 szem, harmadik héten 3 szem naponta stb. (minden nap más színűt érdemes fogyasztani), míg egy teáskanálnyi mennyiséget érünk el.

ELLENJAVALLATOK: Mint minden anyagnak, így a virágpornak is lehetnek esetleges mellékhatásai.
-1: A túlzott virágpor fogyasztás étvágyjavító hatásánál fogva hizlaló.
-2: Virágporra fokozottan érzékeny egyéneknél allergiát okozhat. (Főként a szálló virágpor a légúti nyálkahártyákon keresztül.)
- 2:Vannak olyanok, akiknek a gyomra egyszerűen nem tolerálja a pollent, mert teltségérzetet, felfújódást stb. okoz. Annak érdekében, hogy mindezt elkerüljük, javasolt apró adagokban, fokozatosan elkezdeni fogyasztását.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.